Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kierownik aresztu w Ustce i 9 strażników pod sąd. Chodzi m.in. o ujawnienie tajemnicy służbowej i korupcję przy pracy więźniów

Jacek Wierciński
Szymon Starnawski /Polska Press
10 funkcjonariuszy Służby Więziennej z Oddziału Zewnętrznego w Ustce Aresztu Śledczego w Słupsku stanie przed sądem. Chodzi o przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków, czasem dla osiągnięcia korzyści majątkowej związanej z pracą więźniów. Kierownik jednostki miał dodatkowo ujawnić tajemnicę służbową. Kary mogą sięgać 10 lat więzienia.

- Ośmiu oskarżonych stanęło pod zarzutami przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków służbowych to jest popełnienia przestępstwa. W odniesieniu do 2 oskarżonych zarzucane im czyny obejmują działanie w celu osiągnięcia korzyści majątkowej i osobistej. W przypadku głównego oskarżonego – kierownika jednostki penitencjarnej - zarzut dodatkowo obejmuje również ujawnienie tajemnicy służbowej – relacjonuje prokurator Maciej Załęski, rzecznik prasowy Prokuratury Regionalnej w Gdańsku.

Jak się dowiadujemy, 25 czerwca, akt oskarżenia przeciwko 10 funkcjonariuszom Służby Więziennej z Ustki do Sądu Rejonowego w Słupsku skierowała właśnie „Regionalna”. To pod jej nadzorem Komenda Wojewódzka Policji w Gdańsku prowadziła śledztwo dotyczące nieprawidłowości w zatrudnianiu osób odbywających karę.

Od lipca 2017 do lutego 2018 roku funkcjonariusze SW mieli z naruszeniem przepisów prawa wynikających między innymi z Kodeksu Karnego Wykonawczego organizować i umożliwiać zatrudnianie skazanych przy wykonywaniu różnego rodzaju prac.

Prace te miały być świadczonych na rzecz zewnętrznych podmiotów gospodarczych.Śledczy tłumaczą, że osoby odbywające karę pozbawienia wolności były kierowane prac „poza oficjalną ewidencją i bez zachowania wymogów wystawiania przepustek”.

Większość z oskarżonych przyznała się do uczestnictwa w opisanym procederze, a – według prokuratury - złożone przez nich wyjaśnienia „korespondują z ustaleniami dowodowymi w tej sprawie”. Wobec 10 funkcjonariuszy SW w toku śledztwa zastosowano środki zapobiegawcze: poręczenia majątkowe, dozory policji i zakazy opuszczania kraju oraz zawieszenia w czynnościach służbowych.

Przestępstwa zarzucone oskarżonym, w zależności od przyjętej kwalifikacji prawnej, zagrożone są karą do 3 lub do 10 lat pozbawienia wolności.

Więźniowie nielegalnie pracowali

POLECAMY w SERWISIE DZIENNIKBALTYCKI.PL:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki