Kierowcy dużych aut zapłacą mniej za przejazd autostradą

  Kierowcy dużych aut zapłacą mniej za przejazd autostradą

  Sebastian Dadaczyński

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Na autostradzie A1 zmieniły się stawki opłat za przejazd 25-kilometrowym odcinkiem z Rusocina do Swarożyna. Dla większości kierowców, których owa sprawa dotyczy, zmiany są korzystne. Rząd najbardziej pomógł kierowcom ciężarówek i tirów. Posiadacze tych aut płacą teraz aż o 11 zł mniej!
  miany wprowadzone zostały we wszystkich kategoriach pojazdów, z wyjątkiem pierwszej, która dotyczy samochodów osobowych. W tym przypadku za przejechanie tego dystansu kierowcy nadal płacić będą 3,50 zł. Wszystko dlatego, że na przebiegającej nieopodal krajowej "jedynce" nadal trwa remont i do czasu jego zakończenia - 30 czerwca przyszłego roku - taka kwota pozostanie.

  Posiadacze innych pojazdów, których już nowe stawki dotyczą, nie muszą się jednak obawiać rewolucyjnych zmian w opłatach. Tylko kierowcy samochodów osobowych z przyczepkami, tradycyjnych autobusów i busów płacą o 1,50 zł więcej za przejazd.

  W sumie podróż 25-kilometrowym fragmentem A1 kosztuje ich, nie jak dotychczas 10 zł, a 11,50 zł.
  Natomiast pozostali użytkownicy bursztynowej trasy, których obowiązuje taka sama stawka - 11,50 zł - zyskają i to nawet sporo. Na zmianach po 2,7 zł zaoszczędzą kierowcy autokarów (wcześniej płacili 14,20 zł), a po 11,20 zł szoferzy ciężarówek i tirów. Do tej pory musieli oni z portfela wyciągnąć aż 22,70 zł. Powody do zadowolenia powinni mieć też kierujący pojazdami przewożącymi ładunek ponadnormatywny lub gdzie wymagany jest pilot. Ci zapłacą mniej aż o 18,10 zł, czyli nie 66,50 zł, a 48,40 zł.

  Decyzję o zmianie stawek podjął minister infrastruktury Cezary Grabarczyk. Liczy on na to, że dzięki nowemu pomysłowi zmniejszy się liczba ciężarówek na drogach lokalnych, trasy będą bezpieczniejsze, a ich remonty tańsze. - Ponadto chcemy zachęcić przewoźników do jeżdżenia po autostradach - mówi krótko Justyna Bracha-Rutkowska z Biura Informacji i Promocji wspomnianego resortu.

  Dodajmy, że przejazd drugim, niedawno oddanym fragmentem autostrady Swarożyn - Nowe Marzy (65 km) jest bezpłatny. Zwolnienie z opłat obowiązywać będzie do 15 grudnia br. Niemniej, minister infrastruktury podjął działania w celu przedłużenia okresu zwolnienia z opłat do 5 stycznia przyszłego roku.

  - Na razie jednak konkretnej decyzji, czy termin ten zostanie do tego czasu przedłużony, nie mamy - wyjaśnia Ewa Łydkowska, rzeczniczka firmy Gdańsk Transport Company, koncesjonariusza A1.
  Zgodnie z zapowiedziami, wysokość stawek za przejazdy po okresie zwolnienia z opłat na tym odcinku uzależniona będzie od natężenia ruchu na autostradzie.

  Tyle zapłacą


  11,20 zł - to nowa stawka, jaką uiszczą na A1 kierowcy autokarów, tirów i ciężarówek

  48,40 zł - tyle zapłacą kierujący pojazdami przewożącymi ładunek ponadnormatywny

  1,50 zł - o tyle więcej uiszczą kierowcy samochodów osobowych z przyczepkami, autobusów oraz busów

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo