Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kierowca pod wpływem alkoholu próbował włączyć się do ruchu i spowodował wypadek w Gdańsku (9.09.2020). Został obywatelsko zatrzymany

OPRAC.:
Rafał Mrowicki
Rafał Mrowicki
Zdjęcie ilusracyjne
Zdjęcie ilusracyjne Adam Jankowski
Policjanci ruchu drogowego zatrzymali 44-letniego obywatela Ukrainy, który był pijany i spowodował w Gdańsku kolizję. W zatrzymaniu mężczyzny pomogła reakcja świadka, który ujął pijanego kierowcę i przekazał policjantom. Za prowadzenie samochodu, będąc nietrzeźwym, grozi do 2 lat pozbawiania wolności, a także zakaz kierowania pojazdami. Za spowodowanie kolizji drogowej pod wpływem alkoholu może trafić do aresztu, bądź otrzymać karę ograniczenia wolności lub grzywny.

W poniedziałek 7.09.2020 wieczorem z policjantami skontaktował się mężczyzna, który powiedział, że uniemożliwił dalszą jazdę pijanemu kierowcy volkswagena. Nietrzeźwy spowodował kolizję, a potem próbował uciec z miejsca zdarzenia.

- Funkcjonariusze, którzy przyjechali na miejsce, w rozmowie ze świadkiem, dowiedzieli się, że ujęty przez niego kierowca volkswagena wyjeżdżał z posesji i włączał się do ruchu - mówi nadkom. Magdalena Ciska z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku. - Mężczyzna nie ustąpił pierwszeństwa pokrzywdzonemu i doszło do zderzenia pojazdów, wtedy sprawca kolizji uciekł. Za kierowcą volkswagena pojechał pokrzywdzony. Kilkaset metrów dalej sprawca zatrzymał auto i próbował uciec, pokrzywdzony dogonił go, ujął i zaalarmował policjantów, którym przekazał mężczyznę. Policjanci sprawdzili trzeźwość kierowcy volkswagena, okazało się, że 44-latek w organizmie miał ponad 2 promile alkoholu. Mężczyzna nie miał też prawa jazdy, bo wcześniej zostało mu zatrzymane, za kierowanie samochodem po pijanemu. 44-letni obywatel Ukrainy został zatrzymany i doprowadzony do jednostki policji - dodaje.

Policjanci są bardzo wdzięczni świadkowi, za zdecydowaną postawę i szybką reakcję na przestępstwo, apelują jednak o pamięć aby przede wszystkim zadbać o bezpieczeństwo swoje i innych - to ono jest najważniejsze - przypominają.

Ujęcie obywatelskie to przywilej, który każdemu obywatelowi daje art. 243 Kodeksu postępowania karnego. Przestępcę czy też sprawcę wykroczenia można zatrzymać zarówno na gorącym uczynku, jak i po pościgu, podjętym bezpośrednio po popełnieniu przestępstwa lub wykroczenia. Trzeba jednak pamiętać, że takie prawo przysługuje w jednym z dwóch przypadków: gdy zachodzi obawa ukrycia się sprawcy bądź, gdy nie można ustalić jego tożsamości. Zatrzymanego w ten sposób przestępcę czy sprawcę wykroczenia należy niezwłocznie przekazać w ręce policji.

Za kierowanie samochodem w stanie nietrzeźwości grozi do 2 lat pozbawiania wolności, a także zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi. Kara aresztu, ograniczenia wolności lub grzywna, a także utrata uprawnień do kierowania grozi za spowodowanie kolizji drogowej w stanie nietrzeźwości, lub po użyciu alkoholu.

Jesteś świadkiem wypadku? Daj nam znać! Poinformujemy innych o utrudnieniach. Czekamy na informacje, zdjęcia i wideo!

Śledź na bieżąco nasz raport 24h/dobę:

INFORMACJE DROGOWE z województwa pomorskiego

Śmiertelne wypadki na Pomorzu w 2019 r.:

WSZYSTKO DLA KIEROWCÓW:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki