Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kierowca BMW potrącił wilka w gminie Osiek. Zwierzę nie przeżyło wypadku

red
pixabay
Wilk nie przeżył zderzenia z samochodem osobowym. Dorosły osobnik zginął na miejscu. Ciało zwierzęcia zostanie przekazane do badań.

Do zdarzenia doszło we wtorek, około godz. 9.25 na drodze wojewódzkiej nr 214 w pobliżu miejscowości Głuche. Kierujący autem osobowym marki BMW potracił dorosłego wilka. O sprawie została powiadomiona policja oraz Nadleśnictwo Lubichowo.

Na miejscu pracowali funkcjonariusze ze Skórcza. Jak wynika ze wstępnych ustaleń, kierujący samochodem marki BMW potrącił wilka, który nagle wtargnął na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd. Padłe zwierzę przekazano pracownikowi nadleśnictwa. Mężczyzna kierujący bmw był trzeźwy. Do zdarzenia doszło w miejscu, w którym obowiązywało ograniczenie prędkości do 90 km/h

- informuje asp. sztab. Marcin Kunka, specjalista ds. Informacyjno-Prasowych z Komendy Powiatowej Policji w Starogardzie Gdańskim.

Kierowcy muszą zachować szczególną ostrożność, poruszając się po drogach publicznych – przypomina Radosława Krysiak, Starszy Specjalista Służby Leśnej w Nadleśnictwie Lubichowo. - Tu są bardzo bogate lasy, że mogą zdarzyć się spotkania z wilkami lub innymi zwierzętami, które migrują nie tylko nocą, ale także w czasie dnia. Na terenie Nadleśnictwa Lubichowo, które obejmuje siedem gmin, znajdują się trzy stałe watahy wilków. W sumie może je tworzyć około 15-20 osobników. W ostatnim czasie nie było zdarzenia z wilkiem. Kilka lat temu był przypadek kłusownictwa.

Ciało zabitego wilka zostanie przekazane do Stowarzyszenie dla Natury „Wilk”, które będzie badało zwierzę. Sprawą m.in. płeć, pulę genową oraz jego kondycję.

Wilki są objęte ścisłą ochroną gatunkową. Jak na swojej stronie internetowej przypomina Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gdańsku.

W stosunku do chronionych gatunków zwierząt, w tym również wilka, zostały wprowadzone m.in. zakazy: umyślnego zabijania, umyślnego okaleczania lub chwytania, przetrzymywania, niszczenia lub uszkadzania nor i legowisk oraz umyślnego płoszenia lub niepokojenia

– czytamy na stronie RDOŚ

- Wilk chroniony jest także na mocy prawa europejskiego. Jest gatunkiem priorytetowym w „Dyrektywie siedliskowej” i przedmiotem zainteresowania Wspólnoty, dla którego, w celu ochrony jego siedlisk bytowania, wyznacza się Specjalne Obszary Ochrony Natura 2000. Należy pamiętać o tym, że wilk pełni bardzo ważną rolę w ekosystemach przyrodniczych. Polując na ssaki roślinożerne (jelenie, sarny, dziki), przyczynia się do ograniczenia szkód wyrządzanych przez zwierzynę łowną w uprawach rolnych i leśnych. Poluje również na bobry, przez co ogranicza populację tego gatunku i tym samym zmniejsza szkody wyrządzane przez bobry.

Weterynarz z Bytowa ratuje potrąconego wilka. "Nie ma pewnoś...

Jesteś świadkiem wypadku? Daj nam znać! Poinformujemy innych o utrudnieniach. Czekamy na informacje, zdjęcia i wideo!

Śmiertelne wypadki na Pomorzu w 2019 r.:

WSZYSTKO DLA KIEROWCÓW:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki