Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kiedy zmienić opony na letnie? Warto już to zrobić? SPRAWDZILIŚMY!

ANIZ
Adam Warżawa / Archiwum Polskapresse
Wielu kierowców zastanawia się, czy warto już zmienić opony na letnie. Na jezdniach jest sucho, pogoda jest bardzo wiosenna. Eksperci radzą żeby jeszcze wstrzymać się z wymianą opon.

Temperatury w ciągu dnia sięgają w okolice 10 stopni powyżej zera. Asfalt jest suchy, a warunki do jazdy niemal idealne. Wielu kierowców zastanawia się, czy to już czas aby zmienić opony na letnie?

W zakładach wulkanizacyjnych w Trójmieście nie ma jeszcze wzmożonego ruchu. Pojawiają się nieliczni klienci, którzy wymieniają opony z konieczności. - Bardzo rzadko pojawiają się osoby, które już teraz chcą zmienić opony na letnie - mówi Konrad Mikołajewski z zakładu Nifri - naprawa felg w Gdyni. - Osoby, które już teraz zdecydowały się na założenie letniego ogumienia zrobiły to z uwagi na nadmierne zużycie opon zimowych, na których jeździły do tej pory. Jak wiadomo, jazda na "łysych" oponach grozi zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego.

Większego ruchu nie zauważyła również Anna Przyboda, z zakładu Art Gum w Gdańsku. - Do tej pory opony zmieniali u nas przedstawiciele jednej z firm, która dysponuje pokaźną flotą aut.

Anna Przyboda zaleca jednak, aby na razie wstrzymać się z wymianą opon. - Wprawdzie ładna pogoda jest już od kilku dni, jednak z wymianą opon warto jeszcze poczekać. Temperatura nad ranem spada do 0-1 st. C., cały czas możliwe są przygruntowe przymrozki. Eksperci radzą zdecydować się na wymianę opon, gdy średnia temperatura w ciągu dnia będzie przekraczała 8 st. C. Osobiście radzę poczekać do 20 marca. Jeżeli po tym dniu pogoda będzie nadal dobra, wtedy bez przeszkód można pojawić się w zakładzie wulkanizacyjnym.

Podobnego zdania jest Konrad Mikołajewski z Art Gumu. - Pogoda jest u nas nieprzewidywalna, cały czas jesteśmy w okresie zimowym. Nikt nie da gwarancji, że pod koniec marca, czy w kwietniu nie spadnie śnieg. Najbezpieczniejszym terminem na wymianę opon jest przełom marca i kwietnia - twierdzi.

Wulkanizatorzy zwracają również uwagę na stan nawierzchni po zimie. W wielu miejscach nadal straszą ogromne dziury. Coraz więcej kierowców, latem decyduje się na felgi aluminiowe - znacznie bardziej podatne na uszkodzenia niż felgi ze stali. Warto dać trochę czasu drogowcom, aby ci połatali najbardziej zniszczone fragmenty ulic, niż później przejmować się powyginanymi "alusami".

Czekamy na Twój sygnał!

Wyślij do nas informację, film, zdjęcia z wypadku, którego jesteś świadkiem!


t: 502-499-006 e:[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki