Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kiedy zmiana czasu z zimowego na letni? Czy to już się stało w nocy? Przestawiamy zegarki godzinę do tyłu czy do przodu? [27.03.2022]

Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Zmiana czasu - dwa razy w roku i dwa razy dylemat: przesuwamy zegarki o godzinę do przodu czy do tyłu?
Zmiana czasu - dwa razy w roku i dwa razy dylemat: przesuwamy zegarki o godzinę do przodu czy do tyłu? Piotr Warczak / Polska Press
Blisko, coraz bliżej... Dzień, w którym - niestety - znów będziemy przesuwać wskazówki zegarków, jest coraz bliższy. Ma się to stać w marcu, miało dokładnie w marcu 2021 r., ale… Czas zimowy dobiega końca, zacznie się czas letni. Na dodatek wciąż nie wiadomo jak będzie w dalszej przyszłości, bo są w Unii Europejskiej teraz sprawy pilniejsze niż rezygnacja z czasu zimowego i czasu letniego. Dlatego w ostatni weekend marca znów przestawimy zegarki, by z czasu zimowego przejść na letni. Będziemy spać przy tym godzinę dłużej czy krócej?

Uwaga, uwaga - to już ta noc. Jutro obudzimy się w strefie czasu letniego. Już na zawsze czy tylko znów na mniej więcej pół roku?

Coraz wyraźniej da się zaobserwować, że dzień staje się dłuższy. Rano, gdy wstajemy, jest już jasno, a nie wydaje się, że to środek nocy, dłużej też jest bez ciemności po południu. No i nieśmiało, ale robi się cieplej. To wszystko sygnały, iż nieuchronnie zbliża się moment przejścia z czasu zimowego na czas letni.

Zmiana czasu 2022 - zimowy na letni: zmiany czasu są i pewnie jeszcze pozostaną

Trzy lata temu, w marcu 2019 r. wydawało się, że w końcu jesteśmy bliżej ostatecznych rozstrzygnięć. We wtorek 26 marca 2019 r. na kilka dni przed kolejną operacją przestawiania wskazówek Parlament Europejski podjął decyzję ostatecznej rezygnacji w czas letni i zimowy. Jednak nie w marcu 2019 r., ale za dwa lata. Tyle bowiem czasu potrzeba by przygotować się we wszystkim krajach Unii Europejskiej na operację rezygnacji z czasu letniego i zimowego.

Tymczasem mijają już trzy lata i w marcu 2021 r. dalej musimy przestawiać zegarki z czasu letniego na zimowy. Zgodnie ze wciąż obowiązującym prawem ma to się stać w ostatni weekend marca, w nocy z soboty na niedzielę, czyli z 26 na 27 marca 2022 r.

Zmiana czasu 2022 - zimowy na letni: śpimy godzinę krócej

Zamieszanie ze zmianami czasu na zimowy i na letni trwa w Polsce już bez mała pół wieku – a nieprzerwanie od 1983 r.
Teraz w Polsce wciąż czas zmieniamy dwa razy w roku, bo mamy czas letni i czas zimowy. W ostatnią niedzielę marca, po pięciu miesiącach czasu zimowego, przestawiamy zegarki o godzinę do przodu, z 2:00 na 3:00. W związku z czym śpimy o godzinę krócej, ale wieczorem dłużej jest jasno. W ten sposób przechodzimy z czasu zimowego na letni. Siedem miesięcy później (bo tyle obowiązuje czas letni), w ostatnią niedzielę października cofamy zegarki z 3:00 na 2:00, przechodząc tym samym z powrotem na czas zimowy.

Czas przestawiamy dwa razy w roku. Przez pół roku obowiązuje czas zimowy, przez pół roku czas letni.

Fachowo powinniśmy powiedzieć, że:

  • Czas zimowy, to po prostu czas środkowoeuropejski.
  • Czas letni, to czas środkowoeuropejski letni.

Najbliższa zmiana czasu - z zimowego na letni czeka więc nas w nocy z 26 na 27 marca 2022.

Tzw. czas zimowy obowiązuje od ostatniej niedzieli października, do ostatniej niedzieli marca. Warto dodać, że kiedyś - do połowy lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku - zegarki z czasu letniego na zimowy przestawialiśmy w ostatnią niedzielę września.

Zmiana czasu 2022 - zimowy na letni: czy to ma sens?

Pierwotnie wierzono, że zmiana czasu z letniego na zimowy – i odwrotnie, przyniesie gospodarce korzyści ekonomiczne. I w skali makro: budżetowi państwa oraz przedsiębiorstwo. I w skali mikro – gospodarstwo domowy.
Jednak nigdy tak naprawdę nie dokonano bilansu zysków i strat.
Bo poza iluzorycznymi korzyściami z przesuwania czasu wiążą się z tym ogromne koszty. W tym niepoliczalne, związane z zamieszkaniem organizacyjnym oraz np. zdrowiem (przystosowanie organizmu ludzkiego do zmian czasowych).

Choć zmiana czasu może mieć pewne zalety, to jednak wady są częściej zauważane. Do głównych należą m.in.:

  • wzmożona szansa popadnięcia w depresję
  • rozregulowanie zegara biologicznego
  • rozdrażnienie
  • problemy z koncentracją
  • wpływ na nasze zdrowie – w dzień po przestawieniu zegarków istnieje wyższe prawdopodobieństwo wystąpienia zawału serca zmniejszenie produktywności pracowników, przyzwyczajonych do trybu pracy o innych godzinach.
Banknot, który masz w portfelu, może być warty kilkaset, a nawet kilka tysięcy złotych. Jak to możliwe? Znaczenie ma jego numer seryjny. Które banknoty są najbardziej poszukiwane przez kolekcjonerów? Ile są warte? Sprawdź, jakie banknoty trzymasz w portfelu. Możesz zarobić fortunę! Czytaj dalej lub przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNECZYTAJ TAKŻE: Masz takie 10 złotych? Możesz być bogaty i zarobić gigantyczną fortunę!

Masz taki banknot? Sprawdź w portfelu! Możesz być bogaty! Zo...

Zmiana czasu z zimowego na letni 2022: nie chcemy już ciągłych zmian

My, Polacy jesteśmy na tle innych krajów UE wyjątkowo zdecydowani i zgodni. W przeprowadzonej przez Komisję Europejską ankiecie aż 95 proc. Polaków opowiedziało się za likwidacją zmian czasu (najwięcej w Europie). U nas więc sprawa jest przesądzona i pewnie zmienimy czas jeszcze tylko na pewno dwa razy albo trzy. Na pewno teraz w marcu z zimowego na letni. Zapowiadało się, że zrezygnujemy na stałe ze zmian czasu, a ostatnią operację przeprowadzimy w marcu 20?? roku, bo jednak koronawirus namieszał i plany te zostały zawieszone.

Zmiana czasu z zimowego na letni 2022: czy zmiana zostanie w końcu zniesiona?

Prawdziwe zamieszanie z czasem - jego zmianami na letni i zimowy lub nie - dopiero przed nami. A wszystko przez brak zdecydowania Unii Europejskiej. Zanosi się na to, że wkrótce będziemy mieli w UE "czasową wieżę Babel". A to dlatego, że jedne kraje chcą odejść od zmiany czasu na letni i zimowy, inne nie. Z kolei wśród tych, które chcą odejść od zmiany czasu, jedne (jak np. Polska) chcą zostać "na zawsze" przy czasie letnim, inne - przy czasie zimowym.

Pandemia związana z COVID-19 dyskusje i decyzje zawiesiła, ale w nowej normalności na pewno nie unikniemy powrotu do dyskusji i ostatecznych decyzji w sprawie zmian czasu.

Twój niezawodny telefon w okazyjnych cenach

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki