Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kiedy zaczynają się przygotowania do świąt? W Skandynawii gdy św. Łucja przynosi światelko. W tym roku orszak z Kalmaru nie zawita do nas

Aleksandra Chomicka
123rf
Kiedy rozpocząć przygotowania do świąt? 1 grudnia, gdy zaczyna się adwent czy 13 grudnia, gdy przypada dzień świętej Łucji? To jedno z najpiękniejszych i najbardziej charakterystycznych skandynawskich świąt, obchodzone we wszystkich krajach skandynawskich, szczególnie w Szwecji i Norwegii. Od 1992 roku malowniczy orszak świętej Łucji można było spotkać również na Długim Targu i ulicy Długiej w Gdańsku. W tym roku jednak delegacja z Kalmaru nie przywiezie nam światełka...

Od 1 grudnia dzieci zaczynają otwierać kolejne okienka w kalendarzach adwentowych, wyciągając z nich czekoladki, zabawki. W tym roku absolutnym hitem są kalendarze adwentowe LEGO: w wielu sklepach już ich zabrakło. Coraz częściej jednak w wielu domach dzieci znajdują w przygotowanych przez mamy kalendarzach adwentowych również zadania do wykonania. Ten ostatni sposób obchodzenia adwentu ma przywrócić mu duchowy wymiar.

Luciadagen - Dzień św. Łucji

Niespełna dwa tygodnie później przypada święto Luciadagen, obchodzone w całej Skandynawii, To właśnie Lucidagen uznaje się w krajach skandynawskich za rozpoczęcie radosnego okresu przygotowania do Bożego Narodzenia.

13 grudnia - Dzień św. Łucji - początek czasu światła

To święto ma również włoską nazwę: Sankta Lucia, bo stamtąd pochodzi jej kult. Na Półwysep Skandynawski trafił przez Niemcy i to właśnie tam, szczególnie w Szwecji, jest to do dzisiaj ważne święto, obchodzone 13 grudnia. Według szwedzkiej tradycji noc z 12 na 13 grudnia jest najciemniejszą nocą w roku, z dniem św. Łucji rozpoczyna się czas światła.

Luciadagen - przejście z czasu ciemnego na jasny

Dawniej świętą Łucją była w każdej rodzinie najstarsza córka, która o poranku, ubrana na biało, w wianku z zapalonymi świecami na głowie (julkransar), budziła rodziców, śpiewając starą włoską piosenkę „Santa Lucia”. Luciadagen ma wymiar symboliczny i wyraża przejście między ciemnym, zimowym czasem a czasem jaśniejszym, w którym wydłuża się dzień i zwiększa ilość światła. Wieczorem na ulicach szwedzkich i norweskich miejscowości można spotkać pochody, składające się z wielu osób przebranych za popularne postaci - gnomy, gwiazdki lub piernikowe ludziki. Wszyscy trzymają zapalone świece, niosąc światło rozpraszające zimowe ciemności. Na czele podąża Łucja (Lussibrut),z orszakiem swoich towarzyszek.
Tradycja orszaków ku czci św. Łucji jest obecna w Szwecji od końca XIX w. Pierwszy pochód odbył się w 1927 r. w Sztokholmie. Każdego roku w każdym szwedzkim mieście organizuje się konkurs do roli św. Łucji. Może nią zostać jedynie wykształcona muzycznie dziewczyna poniżej 20. roku życia. Obowiązkowo blondynka!

Dzień św. Łucji w Gdańsku

W Gdańsku to szwedzkie święto ma szczególną oprawę, bo światło przywozi nam co roku Łucja z Kalmaru. To miasto w południowo-wschodniej Szwecji, od ponad półwiecza gród partnerski Gdańska. Pierwszy orszak św. Łucji pojawił się w Gdańsku w 1992 roku. Szwedzka tradycja przemarszu orszaku św. Łucji to jeden z elementów zacieśniania współpracy partnerskiej między Gdańskiem i Kalmarem, który jest miastem siostrzanym.
Przez prawie 30 lat na początku grudnia jej orszak można było spotkać na ulicy Długiej. W ubiegłym roku, ze względu na epidemię, Łucja i jej towarzyszki nie przywiozły nam z Kalmaru światła. A co w tym roku? Niestety, Łucja znowu z powodu pandemicznych obostrzeń została w domu...

Dzień św. Łucji - świętuj w domu!

Jednak nawet jeśli w tym roku nie zobaczysz dziewczęcego orszaku na ulicy Długiej - tchnij w te zimowe dni trochę ducha hygge i świętuj w duchu skandynawskim. Tego dnia do tradycyjnej kawy serwuje się w Szwecji czerwone grzane wino i pszenne bułeczki z szafranem, zwane "lussekatter", a wszyscy też chętnie pogryzają korzenne pierniczki - "pepparkakor". A więc upiecz pierniczki, zaparz kawę i zastanów się, jak udekorować dom światłem.

Nie jest tajemnicą, że światło nadaje wnętrzu wyjątkowego charakteru, który szczególnego znaczenia nabiera zwłaszcza w czasie świąt. To m.in. z tego względu Boże Narodzenie kojarzy nam się z lampkami na choince czy łańcuchami świetlnymi rozwieszonymi w różnych częściach mieszkania, a coraz częściej również na balkonach czy elewacji budynku. Kultywując ten ostatni zwyczaj naśladujemy nie wstrzemięźliwych Skandynawów, a szalonych na tym punkcie Amerykanów. Zachowajmy więc umiar, tym bardziej że wystarczą t-lighty, ustawione w ładnych naczyniach, zwykłe białe świece i wspomniane już lampki choinkowe za parę złotych, by wyczarować niepowtarzalną atmosferę.

Jeśli jednak chcemy, aby światło samo w sobie stanowiło element dekoracyjny, postawmy na produkty, które swoim wyglądem nawiązują do bożonarodzeniowych ozdób, np. lampy w formie gwiazd z mlecznego szkła do dziecinnych pokoi czy projektory wyświetlające gwiazdki na ścianach i suficie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki