Kiedy strajk nauczycieli kwiecień 2019? NAJNOWSZE INFORMACJE. Mapa online po referendach strajkowych. Szkoły bez lekcji 8.04.2019 r.!

Maria Poznańska/ Katarzyna GruszczyńskaZaktualizowano 

Wideo

Zobacz galerię (5 zdjęć)
Kiedy strajk nauczycieli kwiecień 2019? Strajk nauczycieli 2019 zaplanowano na 8.04.2019. Gdzie nauczyciele zdecydowali, że chcą strajku? Aktualizowana mapa online po referendach strajkowych. W których szkołach będzie strajk? Czy egzaminy ósmoklasistów i gimnazjalistów są zagrożone? Kto będzie pracował w komisjach egzaminacyjnych, gdy nauczyciele będą strajkować? Zakończyły się rozmowy ostatniej szansy związkowców z rządem. Porozumienie podpisała tylko Solidarność. STRAJK NAUCZYCIELI ZACZYNA SIĘ W PONIEDZIAŁEK, 8 kwietnia.

Kiedy strajk nauczycieli? Solidarność podpisuje porozumienie, pozostałe związki zawodowe nie przyjęły propozycji rządu!

Beata Szydło: propozycje rządu odrzucone przez dwie centrale związkowe, przyjęła je Solidarność. Rząd jest gotów do kontynuowania dalej dialogu

Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego stwierdził, że propozycje rządowe są nie do przyjęcia. Dodał także, że to nie jest tylko protest ZNP i FZZ: "Do tego protestu dołączyła wielosettysięczna rzesza osób, które nie należą do żadnego związku zawodowego".

Podczas konferencji poinformował, że nie ma przesłanek, aby rezygnować ze strajku nauczycieli. "Apeluję do moich koleżanek i kolegów o poparcie stanowiska obydwu central związkowych i wspólną walkę o poprawę sytuacji materialnej nauczycieli".

Pełna treść porozumienia Solidarności z rządem

Kiedy strajk nauczycieli 2019? Rozmowy ostatniej szansy!

W niedzielę, 7 kwietnia 0219 roku związkowcy spotkali się z rządem na spotkanie ostatniej szansy. Czy dojdzie do porozumienia? Kto przeciągnie linę na swoja stronę? Tego dowiemy się po rozmowach.

Kiedy strajk nauczycieli 2019? Głosowanie w referendum strajkowym przedłużone!

W skali kraju udział w strajku zadeklarowało 79,5 % szkół i przedszkoli. 5 kwietnia 2019 roku w warszawskim CPS „Dialog” odbywają się kolejne rozmowy ZNP z rządem. Resort ma nową propozycję dla nauczycieli. Czy dojdzie do porozumienia?

Strajk w szkołach i przedszkolach. Kiedy będzie? Czy dojdzie do porozumienia między nauczycielami a rządem?

Strajk nauczycieli 2019. Ile szkół zdecydowało się na strajk?

Stan na 30 marca 2019 roku

7558 szkół - w tylu miejscach nauczyciele są gotowi do strajku

KIEDY STRAJK NAUCZYCIELI?

Nauczyciele odpowiadali na jedno pytanie: "Czy wobec niespełnienia żądania dotyczącego podniesienia wynagrodzeń zasadniczych nauczycieli, wychowawców, innych pracowników pedagogicznych i pracowników niebędących nauczycielami o 1000 zł z wyrównaniem od 1 stycznia 2019 jesteś za przeprowadzeniem strajku począwszy od 8 kwietnia?".

Oficjalne wyniki referendum znane mają być 25 marca 2019 roku.

- To jest data rozpoczęcia strajku w szkołach, przedszkolach, innych placówkach opiekuńczo-wychowawczych - poinformował Sławomir Broniarz, zastrzegając, że będzie on trwał "do odwołania".

Zarobki nauczycieli 2019. Ile zarabia nauczyciel w szkole po...

Strajk nauczycieli podczas egzaminów ósmoklasisty i gimnazjalnego. Czy jest zagrożenie?

Według MEN egzaminy ósmoklasisty i gimnazjalny nie są zagrożone. Nauczyciele mogą strajkować, a uczniowie i tak przystąpią do sprawdzianów.

- Tak jak deklarowaliśmy wcześniej, tegoroczne egzaminy odbędą się i nie ma możliwości ich przełożenia - podkreśla minister edukacji narodowej Anna Zalewska, która wybiera się do Parlamentu Europejskiego.

Tak jak deklarowaliśmy wcześniej, tegoroczne egzaminy odbędą się i nie ma możliwości ich przełożenia

A to wszystko dzięki trikowi resortu edukacji. Nowa propozycja zakłada, że w skład zespołu egzaminacyjnego oraz zespołów nadzorujących będą mogli być powoływani inni nauczyciele, spoza danej szkoły.

MEN działa w wielkim pośpiechu - powyższe rozwiązanie będzie mogło być zastosowane już w tym roku szkolnym.

Eksperci oraz dyrektorzy szkół zwracają uwagę na zagrożenia związane z nagłą rewolucją.

- Po pierwsze ci ludzie są nieprzeszkoleni - komentuje Marek Pleśniar, dyrektor Biura Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kadry Kierowniczej Oświaty.

- Dyrektor zostaje zobowiązany do przeszkolenia członków komisji. Jak to szybko zrobić i jak czuć się w pełni odpowiedzialnym za przebieg egzaminu? Co będzie, gdy nauczyciel słabo przeszkolony, dawno nieuczący, bo jest emerytem, popełni błąd proceduralny? A przecież błąd proceduralny powoduje unieważnienie egzaminu dla uczniów - dodaje Marek Pleśniar.

Co będzie, gdy nauczyciel słabo przeszkolony, dawno nieuczący, bo jest emerytem, popełni błąd proceduralny?

Kolejną miną jest fakt, że rozporządzenie nie przewiduje dodatkowych środków na wynagrodzenia dla takich osób.

- Czy pani minister wzięła pod uwagę to, że mam zadzwonić do emeryta, nie mając mu do zaoferowania nic w zamian? - zastanawia się jedna z dyrektorek gdańskich szkół (nazwisko do wiadomości redakcji).

Pojawiają się też wątpliwości dotyczące formy zatrudniania. - Nie podpisuję z daną osobą umowy, więc skąd mogę mieć pewność, że przyjdzie w dniu egzaminu - zastanawia się Katarzyna Kędzioł, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 8 im. Przyjaciół Ziemi w Gdańsku.

Strajk nauczycieli 2019. Dlaczego nauczyciele strajkują?

W mediach społecznościowych można znaleźć listę 12 powodów strajku nauczycieli:

 • Wykonujemy bardzo ważny zawód - kształtowanie przyszłych pokoleń. Jest to zadanie odpowiedzialne, wymagające wiele wysiłku fizycznego i emocjonalnego.
 • Jesteśmy jedną z lepiej wykształconych grup zawodowych, a walczymy o 1000 zł podwyżki, aby zrównać się ...ze średnią krajową.
 • W ciągu roku szkolnego pracujemy popołudniami, wieczorami oraz w każdy weekend całkowicie za darmo (nie mamy płatnych nadgodzin), kosztem czasu spędzonego z rodziną oraz własnego zdrowia.
 • Wyjeżdżamy z dziećmi na wycieczki, zielone szkoły, wymiany, kosztem własnego czasu wolnego i własnej rodziny (w tym dzieci), a dodatkowo ponosimy za uczniów odpowiedzialność karną.
 • Rozwiązujemy wiele problemów wychowawczych, na co dzień borykamy się z problemami uczniów wyniesionych z ich domów rodzinnych, a rodzice nierzadko uważają, że to "Pani powinna coś z tym zrobić".
 • Musimy się stale i chcemy się dokształcać, robimy to zwykle za własne pieniądze. Pensja musi też wystarczyć na niezbędny warsztat pracy w domu (komputer, drukarka, materiały biurowe), nie dostajemy na nie żadnych dodatkowych pieniędzy.
 • Jesteśmy wkurzeni, że miliardy z MEN poszły na anty-reformę (której katastrofalne skutki też odczuwamy!), a nie na nasze pensje!
 • Nasza przyszłość, przyszłość emeryta - nauczyciela zapowiada się przerażająco, bardzo niskie emerytury (średnio ok 1000-1500 zł).
 • Coraz częściej uczniowie patrzą na nas jak na "frajerów", którzy "robią za grosze". Jak mamy ich uczyć szacunku do innych, prezentować idealistyczną hierarchię wartości, skoro nie potrafimy sami bronić się przed niesprawiedliwym podziałem dóbr!
 • Jesteśmy oburzeni odebraniem części dodatków nauczycielskich, wcześniejszej emerytury, wydłużeniem drogi awansu oraz zakusami MEN na odebranie kilkuset złotych dodatku uzupełniającego. Z tego drugiego rząd się wycofał, ale niesmak pozostał oraz pojawiły się obawy, co będzie dalej.
 • Martwimy się o przyszłość nauczycieli i polskiej edukacji, strajkujemy też z odpowiedzialności za nauczycieli, którzy będą wykonywać ten zawód w przyszłości, ucząc nasze dzieci i wnuki. Już teraz z powodu marnych warunków pracy nauczyciela wiele miast ma problem z kadrą, a problem będzie narastał. Zauważamy też drastyczny spadek liczby praktykantów.
 • Jesteśmy wściekli na reformę edukacji i na to, jak traktuje nas MEN!

TOP 10 najlepszych liceów 2019 w Gdańsku. Ranking liceów ogólnokształcących 2019 Perspektyw. Najlepsze LO w Gdańsku [zdjęcia]

Czy możesz być nauczycielem? ROZWIĄŻ TEST PREDYSPOZYCJI ZAWODOWYCH

Materiał oryginalny: Kiedy strajk nauczycieli kwiecień 2019? NAJNOWSZE INFORMACJE. Mapa online po referendach strajkowych. Szkoły bez lekcji 8.04.2019 r.! - Dziennik Bałtycki

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 26

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

I
Ireneusz

Porozumienie mostowe ze szczegółowym referendum synchronizującym, które ustala finansowe kwoty generalne dotyczące zarobków - powinien być jedną z form (czynników) jakie wpływają na rozwiązanie wielopoziomowe w zakresie tego rodzaju problemu.

G
Gość

Pozdrawiam każdego kto myśli,że nauczyciel nie bierze pracy do domu.Przecież czesto dwu stronicowe wypracowania się sprawdzają same.... A nauczyciel nie ma czasu sprawdzać podczas godzin w szkole bo ma lekcje a przerwa każdemu się należy.Wypowiadam się jako uczeń widzący ilość pracy nauczycieli technikum.Pozdrawaim

t
tfduurdfuuufud

kgufvhuvdyfdhkjfsazzzzzzzzs;gvtksl;'

G
Gość

ugfuifgfugfgfjuugfufiugijftuifuigft

a
asrewww

i kasy akasa w zyciu nie jest najwazniejsza nurten hyrttt 12 jahre alt

a
asrewww

gulowaci nauczyciele chca strajku

G
Gość

W dupie macie nasze dzieci tylko kasa sie dla was liczy

G
Gość

To niech odchodzą, nikt za nimi tęsknić nie będzie. Dobrzy nauczyciele byli, ale w Polsce zanim pojawiła się karta nauczyciela. Teraz to oni już nie pracują albo nie żyją. Baj

E
Enseignante

Do Ani
Nikt strajkiem dzieci nie krzywdzi
Jak teraz nic się nie zmieni to będą Pańtwo musieli sami wykształcić swoje pociechy, bo dobrzy nauczyciele ze szkół odejdą.
Nauczyciele nie zrezygnują bo walczą o godność i szacunek do wykonywanego zawodu, szkoda, że prymitywni hejciarze tego nie widzą.
Żaden emeryt nie przyjdzie poprawiać egzaminów bo za parę groszy się nie zeszmaci.

E
Enseignante

Do Gościa
Nauczyciel nie pracuje 18 godzin lecz 40 godzin, jak to jest zapisane w Karcie Nauczyciela. W praktyce, pracujemy ponad 40 godzin tygodniowo! Skąd te bzdurne dane? Jak chce Pan coś likwidować, najpierw proszę to przeczytać ZE ZROZUMIENIEM.

G
Gość

do NAUCZYCIEL a ja zapraszam Pania do mojej pracy - księgowość, jak sobie Pani nie da rady moze Pani umyć okna , albo stanąć przy betoniarce - to koledzy sie ucieszą. Znam niejedna nauczycielkę, np byla nasza sekretarka po anglistyce, po 5 latach pracy w naszej firmie zmienila ja na SZKOLE i bardzo sobie chwali. Dzisiaj jest nauczycielem mianowanym i mówi: ze niezadowoleni sa tylko ci nauczyciele co tylko pracowali w szkolnictwie i nie znają klimatów pracy np w korporacji lu u prywaciarza.

n
nauczyciel

Najlepszym pomysłem byłby "Dzień rodzica w szkole". Każdy rodzić miały obowiązek przez jeden cały dzień być w szkole i pomagać nauczycielowi. Sadzę, że po takim "lekkim" dniu wielu z Państwa zmieniłoby zdanie o naszej pracy i szybciutko wróciło do swoich biurowych posadek.

n
nauczyciel

Przykre są rówież obserwacje podejścia większości rodziców...najchętniej zostawialiby swoje "ukochane" dziecko na cały dzień w szkole, nawet nie będąc w pracy...żeby Pani się "męczyła" z pociechą.

n
nauczyciel

A czy ktoś w ogóle pomyślał o odpowiedzialności nauczyciela w pracy? Pani pracująca w biurze odpowiedzialna jest za dokumenty i ewentaulnie finanse. Nauczyciel za zdrowie i życie dzieci. Przypominam, że jest on jeden na 25 uczniów. I przez 5 h pracy musi być ciagle skoncentrowany na wszytstkich. Pomijam fakt ze nawet do WC nie moze wyjść spokojnie i wtedy kiedy ma potrzebę....

G
Gość

dokładnie tak "' Podwyżki ale zlikwidować kartę koniec z przywilejami ( dodatek wiejski, 12 miesięczny urlop na poratowanie zdrowia, 40 godzin w szkole ), przeprowadzić reformę oświaty. Bo teraznauczyciele już przyzwyczajeni do ciągłego narzekania niewiele pracują. Komu się nie podoba niech się zwolni na ich miejsce przyjdą inni jak będą całe etaty nie tak jak teraz parę godzin lub na zastępstwo za nauczyciela na urlopie rocznym.

Dodaj ogłoszenie