MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kiedy pierwsze komunie w archidiecezji gdańskiej? W niektórych parafiach uroczystości odbędą się w maju, w innych są przełożone

Agnieszka Kamińska
Agnieszka Kamińska
Pixabay.com
Niektórzy proboszczowie parafii w archidiecezji gdańskiej przenoszą pierwsze komunie święte na jesień. Inni jeszcze nie podjęli decyzji. W kilku kościołach uroczystości odbędą się w maju. W tych przypadkach dzieci zostaną podzielone na kilkuosobowe grupy.

Kiedy pierwsze komunie w archidiecezji gdańskiej?

Kuria Metropolitalna Gdańska poinformowała, że dopóki nie wznowiono nauki w szkołach, nie mogą odbywać się zbiorowe pierwsze komunie. Decyzję o przeniesieniu terminu uroczystości podejmą (lub już podjęli) proboszczowie po konsultacji z rodzicami. Mogą się one odbyć jesienią lub jeszcze przed wakacjami, ale na zasadzie tzw. indywidualnej komunii.

Gdyby rodzice zdecydowali się na Pierwszą Komunię Świętą swojego dziecka we wcześniejszym terminie, należy uczynić to z zachowaniem najwyższych środków ostrożności, w małych grupach lub nawet pojedynczo, niekoniecznie w niedzielę. Wymaga to absolutnej zgody rodziców. (...) Gdyby w tym trudnym czasie rodzice w ogóle nie zdecydowali się na Pierwszą Komunię Świętą swojego dziecka w wyznaczonym terminie, należy im to umożliwić w terminie późniejszym, kiedy sami uznają, że zagrożenie dla ich dzieci minęło – czytamy w komunikacie kurii.

W wielu parafiach właśnie trwają konsultacje dotyczące nowych terminów uroczystości pierwszokomunijnych. Są też takie, w których już zdecydowano, choć ich księża zaznaczają, że jeśli sytuacja dotycząca epidemii pogorszy się, to trzeba liczyć się ze zmianą daty. Sprawdziliśmy w niektórych parafiach, jakie zapadły decyzje.

Archidiecezja gdańska. Terminy pierwszych komunii

 • W parafii pw. bł. Edmunda Bojanowskiego w Rumii w niedzielę troje dzieci przyjmie uroczystą tzw. wczesną komunię świętą.
  Na stronie internetowej parafii księża poinformowali, że kościół podczas mszy o godz. 11:00 będzie zarezerwowany dla rodzin i gości. W sumie, zgodnie z przepisami, w świątyni przebywać będzie 50 osób.

 • W parafii pw. bł. Michała Kozala w Pruszczu Gdańskim ogłoszono, że 30 maja komunie się nie odbędą.
  Nowy termin zostanie podany po przywróceniu nauki w szkołach.

 • W parafii pw. bł. Doroty z Mątew na gdańskim Jasieniu jeszcze nie zdecydowano o terminie pierwszych komunii.

  Decyzja zapadnie na przełomie kwietnia i maja, gdy dowiemy się o majowych restrykcjach dotyczących walki z koronawirusem. Proszę również o ewentualne sugestie w formie elektronicznej – napisał do rodziców dzieci ks. Krzysztof Sieniawski.

 • W parafii pw. Bożego Ciała w Helu podjęto już decyzję o przeniesieniu uroczystości pierwszokomunijnej na 6 września.

 • Pierwsze komunie w parafii pw. Chrystusa Króla w Gdańsku będą przełożona na sobotę, 19 września (ale ten termin nie jest pewny).
  Księża spodziewają się, że mogą nadal obowiązywać ograniczenia dotyczące liczby osób przebywających w kościołach. Dlatego też wstępnie planują przeprowadzenie uroczystości w kilku grupach. W tej parafii księża biorą też pod uwagę inne rozwiązanie.

  Rozważamy także inne możliwości np. indywidualne, dla zainteresowanej rodziny, przyjęcie pierwszej komunii w dzień powszedni czerwca podczas mszy świętej o godz.18:00 – informują księża z parafii pw. Chrystusa Króla w Gdańsku.

 • Parafia pw. Chrystusa Miłosiernego w Gdyni jeszcze nie podjęła decyzji co do terminu pierwszych komunii.

 • W parafii Chrystusa Zbawiciela w Gdańsku również data nie została podana.
  Księża poprosili o konsultację rodziców. Mają się oni spotkać w kościele w kilku grupach – tak by nie przekroczyć ustawowego limitu.

 • W parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Żukowie pierwsze komunie odbędą się w maju, począwszy od 3 maja.
  Sakrament zostanie udzielony trojgu dzieciom na kolejnych mszach o godz:. 8:30, 10:00, 11:30, 13:00 i 18:00, według harmonogramu jaki opracowali rodzice.

  Na dzień dzisiejszy obowiązuje noszenie maseczek zakrywających usta i nos. Dotyczy to także każdego uczestniczącego w liturgii. Tym samym dziecko przystępujące do pierwszej komunii musi uczestniczyć w maseczce, uchylając ją tylko na czas przyjęcia Najświętszej Komunii. Wszystkie elementy są identyczne jak podczas uroczystości w normalnych warunkach – czytamy w liście proboszcza do rodziców.

  Ksiądz zaznacza też, że każdy rodzic powinien dostarczyć listę 10 osób z rodziny, które będą uczestniczyć w uroczystości – chodzi o to, aby goście nie przekroczyli ustawowego limitu osób, które mogą znajdować się w kościele.

 • W parafii pw. św. Urszuli Ledóchowskiej w Gdańsku Chełmie pierwsze komunie przeniesiono na niedzielę 4 października, na godzinę 11:00.

 • Z kolei w parafii pw. św Teresy Benedykty od Krzyża na gdańskim Ujeścisku komunie odbędą się w maju i w czerwcu.
  Przeniesienie uroczystości pierwszej komunii na jesień jest obarczone ryzykiem, gdyż istnieje zagrożenie drugiej fali koronawirusa. Po dyskusji w gronie księży, chcemy zaproponować przyjęcie pierwszej komunii w mniejszych grupach, począwszy od 24 maja br., według harmonogramu. Można skorzystać z tej propozycji lub przełożyć komunię na termin późniejszy, kiedy rodzice sami uznają, że zagrożenie minęło – napisał do rodziców dzieci pierwszokomunijnych proboszcz ks. Eugeniusz Stelmach.

Sukienki komunijne. Jak dawniej wyglądały? Tak ubierano dzie...

 • W parafii pw. św. Ojca Pio na gdańskim Ujeścisku pierwsze komunie zostały odłożone.
  Uroczystość Pierwszej Komunii Świętej zostaje odłożona na czas bliżej nieokreślony. Proponujemy udzielenie jej dzieciom w małych grupach – informują księża.
 • Majowe uroczystość odwołano w parafii pw. wniebowzięcia NMP we Władysławowie.
  Pierwsza komunia może się odbyć 20 września, ale księża chcą to jeszcze skonsultować z rodzicami. Biorą też pod uwagę wprowadzenie wariantu indywidualnych komunii.
 • W parafii pw. św. Judy Tadeusza na gdańskich Łostowicach uroczystości zostały przeniesione na 19 września – księża zaznaczają, że nie jest to data pewna.
 • Na wrzesień przeniesiono pierwsze komunie w parafii św. Józefa na gdańskim Przymorzu (jeszcze nie podano dokładnej daty).
Naturalne afrodyzjaki, które mają zbawienny wpływ na kobiece libido i męską potencję. >>>ZOBACZ WIĘCEJ NA KOLEJNYCH SLAJDACH

Lubczyk, owoce morza, czekolada... Oto naturalne afrodyzjaki...

 • Uroczystość majowa w parafii pw. św. Jana Pawła II na gdańskich Łostowicach została odwołana.
  I tu nie ma nowego terminu.
 • W Gdańsku Oruni w parafii pw. św. Jana Bosko przyjęcie pierwszej komunii świętej ma odbyć się w mniejszych grupach, począwszy od 17 maja.
  Można skorzystać z tej propozycji lub przełożyć pierwszą komunię świętą na termin późniejszy, kiedy sami uznacie, że zagrożenie dla waszych dzieci minęło – piszą do rodziców księża.

POLECAMY NA STRONIE KOBIET:

od 7 lat
Wideo

Znaleziono ślady ptasiej grypy w Teksasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki