reklama

Kiedy modernizacja dworca w Kwidzynie? Przetarg na wykonawcę trwa

Rafał CybulskiZaktualizowano 
fot. Muka Studio/Urząd Miejski w Kwidzyne
Trwa przetarg na wykonawcę przebudowy budynku dworca kolejowego oraz terenów doń przyległych. Optymistyczny scenariusz zakłada, że długo wyczekiwana modernizacja rozpocznie się w okolicach kwietnia.

To będzie największa w kilkuletniej perspektywie planowana inwestycja w Kwidzynie. Obejmie nie tylko modernizację dworca, ale również terenów doń przyległych, gdzie powstanie nowoczesny węzeł komunikacyjny. Planowany koszt inwestycji to nieco ponad 17 mln zł, ale te szacunki zweryfikuje przetarg. Warto przypomnieć, że 7,5 mln zł udało się pozyskać ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego dla województwa pomorskiego. Resztę dołoży samorząd Kwidzyna.

- Cieszę się, że wszystkie procedury udało się wdrożyć tak szybko, bo przed rozpoczęciem wiosny firmy na gwałt szukają zamówień, a to oznacza, że w przetargu możemy uzyskać satysfakcjonująca cenę, niższą od wcześniejszych szacunków - mówi Piotr Halagiera, wiceburmistrz Kwidzyna.

O ile i czy w ogóle niższą, przekonamy się 10 marca (niedawno Urząd Miejski wydłużył czas na składanie ofert), gdy minie termin zgłaszania ofert. Być może okaże się, że inwestycję poprowadzą dwa podmioty. To o tyle prawdopodobne, że dwa zadania składające się na te inwestycję mają różny charakter.

Zadanie nr 1 to budowa węzła integracyjnego, który ma być swoistym miejscem przesiadkowym, co ma wpłynąć na zwiększenie liczby pasażerów korzystających z transportu zbiorowego. Ulice w pobliżu dworca i rondo na wprost niego zostaną dostosowane do ruchu rowerowego. Poza tym w projekcie przewidziano budowę 19 miejsc postojowych dla taksówek, kilka miejsc postojowych w systemie „kiss & ride” oraz parking dla ponad 150 samochodów. Powstaną też zadaszone miejsca postojowe dla rowerów oraz wiele elementów małej architektury. Nie zabraknie również nasadzeń zieleni. Po prostu miejsce, które dziś jest wątpliwą wizytówka miasta ma nie tylko zyskać na funkcjonalności, ale i wypięknieć.

Zadanie nr 2 obejmuje natomiast samą rewitalizację zabytkowego budynku dworca PKP, którego budowa została ukończona na początku XX wieku, najprawdopodobniej w 1901 roku. Przebudowa istniejącego budynku polegać będzie na odrestaurowaniu elewacji, polichromii, dociepleniu dachu, wymianie okien, wyburzeniu i budowie niektórych ścian wewnętrznych oraz budowie szybu wind.

Do zmodernizowanego budynku ma się przenieść m.in. miejska biblioteka oraz kasa biletowa, która teraz mieści się w baraku obok dworca. Planowane jest także wprowadzenie kompleksowego systemu informacji dla podróżnych w postaci multimedialnych tablic informujących o rozkładzie jazdy PKP, PKS oraz innych przewoźników.

Czas realizacji oby zadań to 18 miesięcy, więc najprawdopodobniej wszystko powinno być gotowe przed końcem 2018 roku. - Choć liczymy, że przy sprzyjających okolicznościach uda się to zrobić ciut szybciej - dodaje wiceburmistrz Piotr Halagiera.

**Więcej informacji z Kwidzyna znajdziecie na

www.kwidzyn.naszemiasto.pl

**

Obserwuj nas na Twitterze!

FLESZ: Elektryczne samoloty nadlatują.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie