KE ma plany, Grad nadzieję

  KE ma plany, Grad nadzieję

  Jacek Klein

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Plany uzdrowienia polskich stoczni trafiły w piątek do Brukseli. - Podpisano też wstępne umowy prywatyzacyjne z inwestorami - ujawnił minister skarbu Aleksander Grad. Teraz wszystko w rękach KE. Ta jednak chce, aby pomoc publiczna dla stoczni została ograniczona do minimum, które zapewni konieczną restrukturyzację.
  Czy 1,2 mld złotych, które chce wpompować w stocznie rząd, to właśnie to minimum, okaże się za kilka tygodni.
  - Nie spodziewajcie się komentarza w ten weekend albo w następnym tygodniu. To zajmie kilka tygodni - zapowiedział rzecznik KE ds. konkurencji Jonathan Todd.
  Minister Grad ma nadzieję, że ostateczna decyzja komisji będzie znana na początku października.

  Ma też nadzieję, że plany zostaną przyjęte.
  - Programy dotyczące stoczni spełniają warunki KE - powiedział Grad.
  W zależności od decyzji KE stocznie czekają dwa scenariusze. Jeśli komisja zaakceptuje restrukturyzację i prywatyzację, to zakłady zostaną szybko sprzedane inwestorom. Nie od razu staną się zyskowne. Będą musiały najpierw zrealizować wcześniej zawarte nierentowne kontrakty.

  Konieczne będą nakłady inwestycyjne na modernizację procesu produkcji i podniesienie wydajności pracy. Najprawdopodobniej nie obejdzie się bez restrukturyzacji zatrudnienia, co może wiązać się ze zwolnieniami.

  - Jakaś część załogi na pewno stanie przed wyborem - czy się przekwalifikować, czy odejść - powiedział Konstanty Litwinow, prezes ISD Polska. O konkretnych liczbach prezes nie chciał mówić. Zapewnił jedynie, że zwolnienia nie dotkną 4 tys. stoczniowców, jak głoszą związkowcy. Bez zwolnień jednak się nie obędzie.
  1 3 4 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo