Każda złotówka na wagę zdrowia

  Każda złotówka na wagę zdrowia

  Tomasz Turczyn

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Krystian ma 15 lat i jest chory na dziecięce porażenie mózgowe. Chłopak nie chodzi, porusza się za pomocą wózka. To dla takich dzieci w minioną niedzielę, na scenie letniej przy latarni morskiej, zagrali darłowscy muzycy. Podczas tego charytatywnego koncertu zbierano pieniądze na sprzęt do rehabilitacji.
  Krystian jest jednym z podopiecznych Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych ich Rodzin i Przyjaciół, które prowadzi Dzienny Ośrodek Rehabilitacyjno-Terapeutyczny w Darłowie.

  - Całe moje życie jest podporządkowane wychowaniu syna - mówi Bożena Chruszcz, mama Krystiana i wiceprezes stowarzyszenia. - Nie jest to łatwe i kosztuje wiele wyrzeczeń. Jakich? Tego nie da się opisać. Wszystko poświęcam dla mojego dziecka.


  Takich kobiet jak ona jest więcej. Wszystkie należą do stowarzyszenia. Wszystkie wzajemnie sobie pomagają i walczą o zdrowie swoich dzieci. Aktualnie zbierają pieniądze na sprzęt do rehabilitacji.

  - Chcemy kupić tak zwaną szynę do nauki chodzenia, która kosztuje 7,5 tysiąca złotych - mówi Marzena Górzyńska, także mama niepełnosprawnej córki i prezes stowarzyszenia.

  Według prezes w dziennym ośrodku jest aktualnie 28 podopiecznych.
  - To są najcięższe przypadki z powiatu sławieńskiego - dodaje Górzyńska.

  Także tam ćwiczy już od 10 lat Krystian, który nie chodzi, ale według pani prezes bardzo dobrze rokuje. Jak wygląda przykładowa rehabilitacja?

  - Każde dziecko ma swojego nauczyciela i rozpisane zajęcia indywidualne - wyjaśnia pani prezes. - To jest dla takich dzieci codziennie osiem godzin ciężkiej pracy. Dla nich ogromnym wysiłkiem jest nawet podniesienie ręki do stołu. Osoby, które zajmują się naszymi podopiecznymi, są specjalistami. Zatrudniamy pedagogów, rehabilitantów i opiekunki dziecięce.

  Stowarzyszenie funkcjonuje od 12 lat. Ma siedzibę przy ulicy Wieniawskiego 8 w Darłowie. Istnieje możliwość przyjęcia kolejnych podopiecznych - tel. kontaktowy 094 314 66 48. Także tam mogą się zgłaszać osoby, które chcą służyć wsparciem finansowym.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo