Kąty Rybackie - zachęcają plażą, wyjątkowym rezerwatem i... sklepami rybnymi. Co warto zobaczyć poza sezonem? ZDJĘCIA

Jagoda Bilicka
Jagoda Bilicka
Kąty Rybackie - zachęcają plażą, wyjątkowym rezerwatem i... sklepami rybnymi. Co warto zobaczyć poza sezonem?
Kąty Rybackie - zachęcają plażą, wyjątkowym rezerwatem i... sklepami rybnymi. Co warto zobaczyć poza sezonem? J. Bilicka
Kąty Rybackie to dawna osada rybacka położona przy drodze 501 pomiędzy Sztutowem a Krynicą morską na Mierzei Wiślanej w gminie Sztutowo. Miejscowość z typowej wsi związanej z morzem i rybołówstwem, powoli przekształca się w miejscowość turystyczno-wypoczynkową z dobrą bazą noclegowo - gastronomiczną. Co warto zobaczyć tutaj poza sezonem?

Piaszczyste plaże pełne jodu, lasy ścieżki rowerowe, ciekawa historia osady, port rybacki i świeża ryba - to zalety, którym nie sposób się oprzeć jeśli szuka się miejsca nie tylko na letni, ale również posezonowy wypoczynek. Kąty Rybackie to wciąż spokojna i urokliwa miejscowość nawet w tzw. wysokim sezonie, w porównaniu do Stegny lub Krynicy Morskiej.

Jak w każdej miejscowości turystycznej na gości czeka tu szeroka oferta wypoczynku i noclegów: dostępne są prywatne kwatery i pensjonaty, hotele i apartamenty, typowe ośrodki wypoczynkowe i pola namiotowe.

Droga na plażę z centrum wsi to odległość mniej więcej 2 km – można ją pokonać samochodem, w sezonie letnim dojechać meleksem lub udać się pieszo leśnymi ścieżkami.

Co warto zobaczyć w Kątach Rybackich poza sezonem?

Muzeum Zalewu Wiślanego – znajduje się przy głównej drodze nr 501. W tym miejscu można zobaczyć zabytki związane z historią rybołówstwa. Warty obejrzenia jest m.in. 10-metrowy barkas napędzany żaglami, narzędzia połowowe z końca XIX i początku XX wieku, a także warsztat szkutniczy. Wśród muzealnych zbiorów jest również: wóz do transportu łodzi ratowniczej, narzędzia do połowów podlodowych i wiele innych eksponatów. Muzeum zostało powołane do życia w 2002 roku i jest filią Narodowego Muzeum Morskiego.

Port rybacki i przystań żeglarska – tuż obok muzeum znajduje się nad Zalewem Wiślanym nieduży port rybacki. Zawijają tu małe jachty, ale przede wszystkim kutry rybackie ze swoimi połowami z zalewu. Na tym samym terenie znajduje się przystań żeglarska wraz z zapleczem sanitarnym, którą do użytku oddano w 2015 roku. W budynku przystani znajduje się kuchnia przeznaczona dla wodniaków, prysznice i toalety teren przystani posiada wytyczone alejki z ławkami i latarniami.

ZOBACZ TAKŻE: To warto zobaczyć w Starogardzie Gdańskim! Miejsca, które trzeba zwiedzić podczas weekendowego spaceru. Sprawdź nasze propozycje! ZDJĘCIA

Ławeczka rybaka – przy ławeczce rybaka znajduje się ponad dwumetrowy pomnik rybaka wykonany z betonu. Symbolicznym akcentem jest ryba w jego dłoniach, nawiązująca do codziennej, ciężkiej pracy rybaków wypływających na Zalew Wiślany. Odsłonięty w czerwcu 2006 pomnik jest dziełem Rafała Pacewicza i Stanisław Suskiego. Tuż obok ławeczki kolejny element związany z Kątami Rybackimi - miedziana łopata wbita w ziemię i obsypana kamieniami.

Miedziana łopata już wiele lat temu postrzegana była jako symbol konieczności wykonania przekopu Mierzei Wiślanej, o czym informuje umieszczona tablica - „Symbol konieczności wykonania kanału żeglugowego łączącego Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską.

"Przekop Mierzei – konieczny – możliwy – potrzebny”. I jeszcze cytat z Edwarda Burke’a, XVIII - wiecznego angielskiego filozofa: „Aby zło zatryumfowało, wystarczy, by dobry człowiek niczego nie robił”. Fundator: senator RP Elżbieta Gelert, 4 sierpnia 2006 r.

Kościół św. Marka Ewangelisty – zbudowany został w latach 1990 – 1995. Całe wnętrze kościoła zawiera wiele elementów marynistycznych nawiązujących do rybackiego charakteru Kątów Rybackich. Świątynia swą bryłą architektoniczną idealnie wkomponuje się w krajobraz miejscowości.

Rezerwat ornitologiczny – ciekawym miejscem często odwiedzanym przez turystów jest rezerwat kormorana czarnego. Rezerwat został utworzony w 1957 roku na obszarze 11 ha i wchodzi w skład Parku Krajobrazowego Mierzeja Wiślana. Na jego terenie ochronie podlegają miejsca lęgowe kormorana czarnego i czapli siwej.

Dzień Rybaka – corocznie w dzień św. Piotra i Pawła organizowana jest uroczystość religijna połączona z częścią rozrywkową. Uroczystości rozpoczynają się mszą świętą, a następnie zebrani goście kierują się nad zalew, gdzie następuje święcenie łodzi.

Wydarzeniu towarzyszy oprawa Orkiestry Morskiego Oddziału Straży Granicznej. Przystrojone, kolorowe łodzie wypływają na Zalew Wiślany w krótki rejs, w którym uczestniczyć mogą również turyści.

Dzień Rybaka ma ogromne znaczenie dla lokalnej społeczności, dla turystów jest to niesamowite wydarzenie w okresie sezonu letniego. Po części oficjalnej odbywają się występy lokalnych zespołów i młodzieży oraz koncert wieczorny i wspólna biesiada.

Bitwa na Zalewie Wiślanym - kolejnym cykliczny wydarzeniem w Kątach Rybackich jest inscenizacja bitwy, która miała miejsce na Zalewie Wiślanym.

Bitwa, która rozegrała się 15 września 1463 roku, była jedną z kluczowych batalii Wojny Trzynastoletniej, między Państwem Krzyżackim a Polską. W bitwie wodno-lądowej gdańscy i elbląscy kaprzy Związku Pruskiego (związanego z Polską) rozbili flotę krzyżacką.

Ciekawostki

Kamienie na budowę przywożono tu z Wysoczyzny i układano jako fundamenty przyszłych domów, z brzegów zalewu rybacy wycinali trzcinę i kryli nią dachy swoich chat. Ich domy zwrócone były zazwyczaj na południe. Taka budowa domów miał istotne znaczenie – okna największej izby skierowane były wówczas na Zalew Wiślany.

Siedząc w izbie, spożywając posiłek czy też odpoczywając, można było obserwować ruch łodzi, podpatrywać pogodę, co było bardzo ważne w planowaniu połowów. Po stronie północnej domów wykonywało się prace gospodarskie: cerowano sieci lub tkano nowe, sortowano ryby, czyszczono je i solono.

W Kątach Rybackich funkcjonują dwa dobrze zaopatrzone sklepy rybne. Jeden przy porcie, drugi przy ulicy Zalewowej. Można tu zakupić świeże ryby, wędzone (łosoś, węgorz, karmazyn, flądra i inne), garmaż rybny, rybny marynowane. W sezonie letnim w barach i restauracjach turyści zachwycają się znakomitą zupą rybną i smażoną rybą w zestawie.

Polecjaka Google News - Dziennik Bałtycki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

MKOL dopuszcza Rosjan do startów, są jednak warunki

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie