Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kąty Rybackie - zachęcają plażą, wyjątkowym rezerwatem i... sklepami rybnymi. Co warto zobaczyć poza sezonem? ZDJĘCIA

Jagoda Bilicka
Jagoda Bilicka
Kąty Rybackie - zachęcają plażą, wyjątkowym rezerwatem i... sklepami rybnymi. Co warto zobaczyć poza sezonem?
Kąty Rybackie - zachęcają plażą, wyjątkowym rezerwatem i... sklepami rybnymi. Co warto zobaczyć poza sezonem? J. Bilicka
Kąty Rybackie to dawna osada rybacka położona przy drodze 501 pomiędzy Sztutowem a Krynicą morską na Mierzei Wiślanej w gminie Sztutowo. Miejscowość z typowej wsi związanej z morzem i rybołówstwem, powoli przekształca się w miejscowość turystyczno-wypoczynkową z dobrą bazą noclegowo - gastronomiczną. Co warto zobaczyć tutaj poza sezonem?

Piaszczyste plaże pełne jodu, lasy ścieżki rowerowe, ciekawa historia osady, port rybacki i świeża ryba - to zalety, którym nie sposób się oprzeć jeśli szuka się miejsca nie tylko na letni, ale również posezonowy wypoczynek. Kąty Rybackie to wciąż spokojna i urokliwa miejscowość nawet w tzw. wysokim sezonie, w porównaniu do Stegny lub Krynicy Morskiej.

Jak w każdej miejscowości turystycznej na gości czeka tu szeroka oferta wypoczynku i noclegów: dostępne są prywatne kwatery i pensjonaty, hotele i apartamenty, typowe ośrodki wypoczynkowe i pola namiotowe.

Droga na plażę z centrum wsi to odległość mniej więcej 2 km – można ją pokonać samochodem, w sezonie letnim dojechać meleksem lub udać się pieszo leśnymi ścieżkami.

Co warto zobaczyć w Kątach Rybackich poza sezonem?

Muzeum Zalewu Wiślanego – znajduje się przy głównej drodze nr 501. W tym miejscu można zobaczyć zabytki związane z historią rybołówstwa. Warty obejrzenia jest m.in. 10-metrowy barkas napędzany żaglami, narzędzia połowowe z końca XIX i początku XX wieku, a także warsztat szkutniczy. Wśród muzealnych zbiorów jest również: wóz do transportu łodzi ratowniczej, narzędzia do połowów podlodowych i wiele innych eksponatów. Muzeum zostało powołane do życia w 2002 roku i jest filią Narodowego Muzeum Morskiego.

Port rybacki i przystań żeglarska – tuż obok muzeum znajduje się nad Zalewem Wiślanym nieduży port rybacki. Zawijają tu małe jachty, ale przede wszystkim kutry rybackie ze swoimi połowami z zalewu. Na tym samym terenie znajduje się przystań żeglarska wraz z zapleczem sanitarnym, którą do użytku oddano w 2015 roku. W budynku przystani znajduje się kuchnia przeznaczona dla wodniaków, prysznice i toalety teren przystani posiada wytyczone alejki z ławkami i latarniami.

ZOBACZ TAKŻE: To warto zobaczyć w Starogardzie Gdańskim! Miejsca, które trzeba zwiedzić podczas weekendowego spaceru. Sprawdź nasze propozycje! ZDJĘCIA

Ławeczka rybaka – przy ławeczce rybaka znajduje się ponad dwumetrowy pomnik rybaka wykonany z betonu. Symbolicznym akcentem jest ryba w jego dłoniach, nawiązująca do codziennej, ciężkiej pracy rybaków wypływających na Zalew Wiślany. Odsłonięty w czerwcu 2006 pomnik jest dziełem Rafała Pacewicza i Stanisław Suskiego. Tuż obok ławeczki kolejny element związany z Kątami Rybackimi - miedziana łopata wbita w ziemię i obsypana kamieniami.

Miedziana łopata już wiele lat temu postrzegana była jako symbol konieczności wykonania przekopu Mierzei Wiślanej, o czym informuje umieszczona tablica - „Symbol konieczności wykonania kanału żeglugowego łączącego Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską.

"Przekop Mierzei – konieczny – możliwy – potrzebny”. I jeszcze cytat z Edwarda Burke’a, XVIII - wiecznego angielskiego filozofa: „Aby zło zatryumfowało, wystarczy, by dobry człowiek niczego nie robił”. Fundator: senator RP Elżbieta Gelert, 4 sierpnia 2006 r.

Kościół św. Marka Ewangelisty – zbudowany został w latach 1990 – 1995. Całe wnętrze kościoła zawiera wiele elementów marynistycznych nawiązujących do rybackiego charakteru Kątów Rybackich. Świątynia swą bryłą architektoniczną idealnie wkomponuje się w krajobraz miejscowości.

Rezerwat ornitologiczny – ciekawym miejscem często odwiedzanym przez turystów jest rezerwat kormorana czarnego. Rezerwat został utworzony w 1957 roku na obszarze 11 ha i wchodzi w skład Parku Krajobrazowego Mierzeja Wiślana. Na jego terenie ochronie podlegają miejsca lęgowe kormorana czarnego i czapli siwej.

Dzień Rybaka – corocznie w dzień św. Piotra i Pawła organizowana jest uroczystość religijna połączona z częścią rozrywkową. Uroczystości rozpoczynają się mszą świętą, a następnie zebrani goście kierują się nad zalew, gdzie następuje święcenie łodzi.

Wydarzeniu towarzyszy oprawa Orkiestry Morskiego Oddziału Straży Granicznej. Przystrojone, kolorowe łodzie wypływają na Zalew Wiślany w krótki rejs, w którym uczestniczyć mogą również turyści.

Dzień Rybaka ma ogromne znaczenie dla lokalnej społeczności, dla turystów jest to niesamowite wydarzenie w okresie sezonu letniego. Po części oficjalnej odbywają się występy lokalnych zespołów i młodzieży oraz koncert wieczorny i wspólna biesiada.

Bitwa na Zalewie Wiślanym - kolejnym cykliczny wydarzeniem w Kątach Rybackich jest inscenizacja bitwy, która miała miejsce na Zalewie Wiślanym.

Bitwa, która rozegrała się 15 września 1463 roku, była jedną z kluczowych batalii Wojny Trzynastoletniej, między Państwem Krzyżackim a Polską. W bitwie wodno-lądowej gdańscy i elbląscy kaprzy Związku Pruskiego (związanego z Polską) rozbili flotę krzyżacką.

Ciekawostki

Kamienie na budowę przywożono tu z Wysoczyzny i układano jako fundamenty przyszłych domów, z brzegów zalewu rybacy wycinali trzcinę i kryli nią dachy swoich chat. Ich domy zwrócone były zazwyczaj na południe. Taka budowa domów miał istotne znaczenie – okna największej izby skierowane były wówczas na Zalew Wiślany.

Siedząc w izbie, spożywając posiłek czy też odpoczywając, można było obserwować ruch łodzi, podpatrywać pogodę, co było bardzo ważne w planowaniu połowów. Po stronie północnej domów wykonywało się prace gospodarskie: cerowano sieci lub tkano nowe, sortowano ryby, czyszczono je i solono.

W Kątach Rybackich funkcjonują dwa dobrze zaopatrzone sklepy rybne. Jeden przy porcie, drugi przy ulicy Zalewowej. Można tu zakupić świeże ryby, wędzone (łosoś, węgorz, karmazyn, flądra i inne), garmaż rybny, rybny marynowane. W sezonie letnim w barach i restauracjach turyści zachwycają się znakomitą zupą rybną i smażoną rybą w zestawie.

Polecjaka Google News - Dziennik Bałtycki
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki