- Na wyprawy, a było ich kilkadziesiąt, wstawałam o 3 – 4 nad ranem, gdy zdecydowana większość osób śpi – mówi Katarzyna Figura. - Nie ma jednak innego sposobu, aby uchwycić ten magiczny moment, gdy wyłania się słońce.
Aby wykonanie niektórych fotografii było w ogóle możliwe, Marynarka Wojenna użyczyła aktorce ponton. Przy wybrzeżu podróżowała nim uzbrojona w aparat fotograficzny i z nieodłączną kamizelką ratunkową.
- To dlatego, że boję się wody. Ale utopić mi się nie udało – śmieje się Katarzyna Figura.
Aktorka dodaje, że fotografią zainteresował ją 1,5 roku temu Marcin Michna, trójmiejski artysta.
- Pokazał mi, jak używa się filtrów, jakie efekty daje nastawienie dłuższego czasu w aparacie – mówi Katarzyna Figura. - Dzięki takim zabiegom polskie morze prezentuje się pięknie na zdjęciach, przy których nie trzeba było używać pędzelka w photoshopie. Od ponad 30 lat jestem aktorką, z racji tego zawsze interesowałam się takimi kwestiami, jak kadrowanie, operowanie światłem. Teraz fotografowanie stało się moją pasją.
Mieszkająca w Gdyni aktorka postanowiła pokazać swoje zdjęcia koło budowanego kompleksu Baltiq Plaza m.in. dlatego, że kupiła w tym budynku apartament. Dodatkowo przy reprezentacyjnej ul. Świętojańskiej codziennie pojawiają się tysiące przechodniów.
- Projekt naszej wystawy jest ciekawy – podkreśla aktorka. - Przechodnie nie muszą wybierać się do galerii, aby obejrzeć zdjęcia. Mają je na ulicy.
Już podczas inauguracji wystawy została ona ciepło przyjęta przez przechodniów. Gdynianie i turyści reprodukowali zdjęcia, brali autografy od aktorki, wręczyli jej też kwiaty.
To nie pierwsza wystawa Katarzyny Figury. W 2014 r., 22 marca, w dniu swoich urodzin, razem z Marcinem Michną odsłoniła zdjęcia w Galerii Fotografii w Centrum Manhattan we Wrzeszczu. Wystawa zatytułowana została „Momenty”.
O KOLEJNYCH PROJEKTACH FOTOGRAFICZNYCH KATARZYNY FIGURY WIĘCEJ PRZECZYTASZ WE WTORKOWYM, PAPIEROWYM WYDANIU „DZIENNIKA BAŁTYCKIEGO”, W DODATKU „WIECZÓR WYBRZEŻA”.
iPolitycznie - Czy słowa Stefańczuka o Wołyniu to przełom?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?