Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kaszuby to raj dla wędkarzy! W powiecie kościerskim można złowić niezwykłe okazy [ZDJĘCIA]

Edyta Łosińska-Okoniewska
Edyta Łosińska-Okoniewska
Wędkują mężczyźni i kobiety, dzieci i dorośli. Nic dziwnego, bo to hobby na każdą kieszeń, które w dodatku pozwala na relaks na łonie przyrody. W powiecie kościerskim są doskonałe warunki do łowienia ryb. Zapaleni wędkarze wyciągają z wody nawet kilkunastokilogramowe ryby. Zobaczcie zdjęcia z Łowiska Niedamowo i przekonajcie się, że to zajęcie daje dużo satysfakcji.

Spis treści

Na ryby w powiecie kościerskim!

Co można robić na Kaszubach jeśli pogoda nie sprzyja plażowaniu, a w lasach grzybów jak na lekarstwo? Doskonałym pomysłem jest wędkowanie! To zajęcie, które pozwoli znaleźć wszystko to, czego współcześnie najbardziej brakuje:

  • odpoczynek,
  • możliwość wyciszenia się,
  • obcowanie z przyrodą.

Jednym słowem relaks i czas na przemyślenia w ciszy, spokoju, z dala od dużych aglomeracji miejskich i problemów, z którymi borykamy się każdego dnia.[/b] I co ważne, pogoda ani pora roku nie ma tu większego znaczenia.

- Wędkarstwo to dla większości pasjonatów tego sportu motywacja do przebywania na świeżym powietrzu, w otoczeniu natury - mówi Maciej Piankowski, właściciel Łowiska Niedamowo w powiecie kościerskim. - To czas zarezerwowany tylko dla siebie, niemal medytacyjny, pozwalający na swobodne płynięcie myślom i zapomnienie o troskach dnia powszedniego. Nic dziwnego, że coraz więcej osób, które w tygodniu żyją w pośpiechu, w weekendy kocha swoje wędkarskie wyprawy nad jezioro. I to w różnych warunkach, również bardzo ekstremalnych, na przykład jesienią czy zimą. Widzimy u nas na łowisku, że to również świetna rozrywka dla dzieci, alternatywa dla przesiadywania w domu przed wszechobecnymi ekranami.

Wędkowanie w powiecie kościerskim: Relaks dla par

Wędkarstwa może spróbować każdy. Nie jest ograniczeniem ani wiek, ani płeć, ani zasobność portfela. Z czasem okaże się, czy potencjalnemu wędkarzowi nie zabraknie tak potrzebnej cierpliwości i wytrwałości. Jest jednak grupa, której wędkowanie prawdopodobnie nie przypadnie do gustu.

- Odradzam wędkowanie ludziom niecierpliwym, raptusom, nielubiącym szeroko pojętego kontaktu z naturą (komary, kleszcze, zimno, deszcz), niepotrafiącym zadbać o swoje otoczenie (pozostawiane śmieci) - dodaje Maciej Piankowski. - Coraz częściej przyjeżdżają do nas wędkujące pary. Jestem zawsze pełen podziwu na widok kobiet dzielnie rozstawiających namioty czy dźwigających wielkie torby ze sprzętem. A jakby tego było mało, niejako „przy okazji” panują nad kilkuletnimi pociechami, które nierzadko towarzyszą rodzicom.

W Niedamowie największy osobnik złowiony na łowisku to karp o wadze 18,2 kg. Bez większego problemu można złowić 3-kilogramowe leszcze czy 2-kilogramowe liny.

Trafiają się też szczupaki, które się częściej mierzy, niż waży. Osobniki o długości 80 - 100 cm nie są rzadkością.

- Jezioro Gubel, na którym prowadzimy łowisko, to w rybackiej typologii jezioro szczupakowo-linowe. To jeziora dość płytkie (zwykle do 6 m) z dość mulistym dnem, intensywnie rozwiniętą roślinnością i małą przejrzystością wody. Jak sama nazwa wskazuje lin i szczupak to typowe gatunki dla naszej wody - podkreśla Maciej Piankowski. - Naturalnie występuje również leszcz, płoć, wzdręga zwana również krasnopiórą, a z drapieżników oprócz szczupaka jest też okoń i sandacz. Naszym koronnym gatunkiem jest jednak karp, który co ciekawe w Polsce jest gatunkiem obcym, sprowadzonym pomiędzy XII a XIII wiekiem, prawdopodobnie z hodowli cystersów czeskich lub morawskich. Dzięki regularnym zarybieniom dochowaliśmy się sporej populacji tego gatunku i złowienie go nie jest wcale takie trudne, mimo, że jest uważany za rybę waleczną i przebiegłą.

Trafiłeś do kaszubskiego raju

Kaszuby są wędkarskim rajem za sprawą ilości i urozmaicenia występujących jezior i rzek. To dziesiątki jeśli nie setki zbiorników wodnych.

- Zaczynając od kilkuhektarowych, a skończywszy na największym na Pojezierzu Kaszubskim Kompleksie Jezior Wdzydzkich zwanym "Kaszubskim Morzem" o łącznej powierzchni aż 1455,6 hektarów. A wszystko to położone w naturalnym polodowcowym krajobrazie, często w głębokim lesie bez możliwości dojazdu samochodem. To właśnie dzięki trudnemu dostępowi wody nie są narażone na dużą presję wędkarzy, zachowują swój naturalny charakter i bogactwo ryb - zauważa właściciel Łowiska Niedamowo. - Znaczenie ma również fakt, że w okolicy znajduje się stosunkowo dużo zbiorników dzierżawionych lub będących w prywatnych rękach, udostępnionych do wędkowania. W interesie samych gospodarzy jest, aby ich wody były pełne ryb, a wędkarze zawsze wyjeżdżali zadowoleni.

Jakie ryby najtrudniej wyłowić na wędkę?

Jak się okazuje jest wiele czynników mających na to wpływ:

  • liczba ryb w łowisku (wiadomo, im więcej tym łatwiej)
  • warunki atmosferyczne (zmienne ciśnienie - ryby słabiej żerują)
  • pora roku (niska temperatura wody powoduje, że ryby tak zwanego „spokojnego żeru” gorzej biorą, dla drapieżników nie ma to większego znaczenia)
  • pora dnia, (na łowisku karpie zdecydowanie wolą nocne żerowanie)
  • jakość przynęty i zanęty
  • na łowiskach typu „NO KILL” (ryby po złowieniu wracają do wody) gorzej biorą osobniki, które miały już kontakt z haczykiem (po prostu są ostrożniejsze).

Wędkarstwo to hobby na każdą kieszeń. I to właśnie jedna z jego głównych zalet, że nie trzeba wydać majątku. Oczywiście bywa, że zapaleni wędkarze niekiedy inwestują naprawdę duże pieniądze w swoje hobby, co jakiś czas testując coraz to nowsze sprzęty czy nowinki technologiczne. Jednak sport ten nie musi być wysokobudżetowy. Zakup wędki najczęściej bywa długofalową inwestycją, podobnie jak w przypadku osprzętu (haczyków, żyłek, podbieraków, kołowrotków, przynęty). Dodatkowo takie zakupy można swobodnie zrobić nawet bez wychodzenia z domu, wędkarskie sklepy internetowe oferują dostawę pod same drzwi mieszkania i wybór sprzętu do wędkowania z naprawdę dużej i różnorodnej oferty.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki