Kaszubskie świętowanie w Gdańsku

  Kaszubskie świętowanie w Gdańsku

  Katarzyna Szcześniak

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Ponad 3 tysiące Kaszubów, gdańszczan i turystów bawiło się w sobotę na X Jubileuszowym Zjeździe Kaszubów w Gdańsku.

  Kaszubi przybyli do swojej stolicy pociągami Transcassubia, autokarami, kutrami, a nawet samolotami, bo Gdańsk odwiedzili także Kaszubi z Kanady.

  Kolorowy, rozśpiewany tłum w tradycyjnych kaszubskich strojach przeszedł ulicami Gdańska. Najpierw zatrzymali się na skwerze między ul. Świętojańską i Szeroką, gdzie został podpisany akt erekcyjny pomnika księcia Świętopełka Wielkiego, potem przeszli do bazyliki Mariackiej na mszę świętą, by w końcu zatrzymać się na Targu Węglowym, gdzie bawiono się aż do wieczora.

  - Jesteście diamentem w koronie 1000-letniego Gdańska, solą ziemi Pomorza, odwiecznymi gospodarzami tego miejsca - mówił prezydent Paweł Adamowicz, przekazując Kaszubom klucze do miasta.

  Imprezę prowadziła aktorka Joanna Kurowska, której dziadek i pradziadek byli Kaszubami, a ona sama świetnie mówi po kaszubsku. Podczas gdy na scenie grały, śpiewały i tańczyły kaszubskie zespoły, na Targu Węglowym odbywał się jarmark, na którym można było kupić tradycyjne haftowane stroje, ludowe rękodzieło, a także najeść się do syta kaszubskimi smakołykami. Panie z koła gospodyń z Chocielewka (gmina Nowa Wieś Lęborska) przygotowały kilkanaście rodzajów ciast, do spróbowania których ustawiały się kolejki.

  - Mamy placki zbójeckie z mąki, płatków owsianych, ruchanki, czyli racuchy z jabłkami, kokosanki, drożdżówki z kruszonką i czereśniami, gofry, ogórki, smalec - wylicza Barbara Downar-Zapolska. - Prowadzimy nasze stoisko już czwarty raz i nasze wypieki zawsze ludziom smakują.

  Anna i Jacek Lorochowie od kilku lat przyjeżdżają na zjazdy Kaszubów, bo podoba im się radosna atmosfera, która towarzyszy imprezom.

  - Ja jestem rodowitym Kaszubem - chwali się Jacek i pokazuje koszulkę z napisem "Kaszebe". - Podoba nam się, że co roku zjazd jest w innym mieście i dzięki temu możemy zwiedzić wiele miejsc, w których wcześniej nie byliśmy. Za rok na pewno też się wybierzemy.

  Stoisko Renaty Delewo przyciąga wzrok kolorowymi strojami i serwetami haftowanymi w kaszubskie wzory. - Zrobienie stroju zajmuje mi około miesiąca - tłumaczy pani Renata. - Strój damski składa się z niebieskiej spódnicy, chabrowego serdaka i białej bluzki z haftem kaszubskim.

  Trochę historii


  Pierwszy Zjazd Kaszubów odbył się w 1999 roku w Chojnicach, symbolicznej bramie Kaszub.
  Rok później Kaszubi spotkali się w Helu, w 2001 roku w Wejherowie, w 2002 w Kartuzach, w 2003 w Słupsku, w 2004 w Kościerzynie, w 2005 w Łebie, w 2006 w Gdyni, a rok temu w Brusach. Jubileuszowy 10 zjazd odbył się właśnie w Gdańsku, bo to stolica regionu. Choć spór o stolicę trwał od lat. Młodopolska poetka Maryla Wolska w 1907 r. tak pisała w wierszu:
  "Siedem miast od dawna kłóci się ze sobą, które to jest z nich Wszech Kaszub głową: Gdańsk - miasto liczne, Kartuzy śliczne,
  Święte Wejherowo, Lębork, Bytowo,
  Cna Kościerzyna
  i Puck-perzyna".

  Spór już został rozwiązany i uznano, że w związku z tym, że Gdańsk był miastem, w którym mieszkał książę Świętopełk Wielki, a w katedrze oliwskiej znajdują się groby średniowiecznych książąt pomorskich, Gdańsk może szczycić się mianem stolicy Kaszub.
  Następny, jedenasty zjazd odbędzie się 4 lipca 2009 roku w Bytowie.


  Podziel się z nami wrażeniami


  Przypominamy o konkursie dla uczestników X Zjazdu Kaszubów w Gdańsku. Czekamy na wasze opisy wrażeń, zdjęcia i klipy wideo (do 10 min). Najciekawsze opublikujemy w serwisie NaszeMiasto.pl i tygodnikach lokalnych, a także nagrodzimy!

  Wystarczy wysłać e-maila na adres konkursy.gdansk@naszemiasto.pl.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo