Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kaszubskie specjały świąteczne. Wigilijne dania, których nie znajdziesz w innych regionach

red / ng
W ramach świątecznego deseru Kaszubi podają miodny kuch – tradycyjny wypiek kuchni kaszubskiej z dodatkiem miodu, tartej marchwi i orzechów, często wzbogacany jest bakaliami, a na wierzchu smarowany warstwą czekoladową lub marmoladą. Na kaszubskich stołach podczas świąt znajdziesz także inne słodkości takie jak: pierniki, serniki, drożdżówki, różnego rodzaju ciasteczka świąteczne.
W ramach świątecznego deseru Kaszubi podają miodny kuch – tradycyjny wypiek kuchni kaszubskiej z dodatkiem miodu, tartej marchwi i orzechów, często wzbogacany jest bakaliami, a na wierzchu smarowany warstwą czekoladową lub marmoladą. Na kaszubskich stołach podczas świąt znajdziesz także inne słodkości takie jak: pierniki, serniki, drożdżówki, różnego rodzaju ciasteczka świąteczne. KuchniaLidla.pl - screen z YT
Co region, to obyczaj. Prócz potraw wspólnych dla całego kraju istnieją także te regionalne, jedzone wyłącznie w niektórych województwach. Na śląsku zjemy np. ciulim lelowski, zozworki, siemieniatka i garus, zaś w małopolsce - siuśpaj i susorki iwkowskie. A jakie potrawy na wigilijnym stole czekają nas na Kaszubach?

Niegdyś w dniu wigilii Kaszubi aż do wieczora powstrzymywali się od jedzenia, by dopiero po zachodzie słońca zasiąść przy wspólnym posiłku zwanym godowa wieczerzô. Kolacja była bardzo skromna, zwłaszcza w uboższych domach i obowiązkowo postna. Świąteczne dania były oparte w szczególności na płodach ziemi – grochu i fasoli, maku, suszonych grzybach i owocach, kapuście, ziemniakach i siemieniu konopnym. Po dziś dzień w niektórych domach wciąż można zjeść tradycyjną zupę brzadową – postną i szybką w przygotowaniu.

Przepis na zupę z suszonymi owocami
Koło Gospodyń Wiejskich Chwaszczyno

Na całym obszarze Kaszub jedną z potraw wigilijnych były śledzie, natomiast w części nadmorskiej lub w okolicach jezior wiele innych gatunków ryb przyrządzanych na różne sposoby. Na Nordzie (północna część Kaszub), wigilijnym specjałem był gotowany węgorz z kluskami i śliwkami lub węgorz solony z ziemniakami (pulkami) w mundurkach.

Z racji braku central rybnych i powszechnie dostępnego transportu, w głębi Kaszub, śledź był swego rodzaju rarytasem sprowadzanym znad morza. Podawano go raczej odświętnie i nie wszystkie obecne wariacje w przeróżnych sosach wchodziły w rachubę. Dopiero współcześnie pojawiły się śledzie w śmietanie, a konkretniej - solone śledzie z kartoflami w łupinach podane w sosie śmietanowym na wodzie po śledziach. Jeżeli chodzi o ryby słodkowodne, to wiele zależało od regionu. Podawano je w zależności od dostępności w różnych gatunkach i formach zależnych od regionu pozyskania. Dla przykładu, rybacy z Małego Morza łowili węgorze, które ich białki (żony) przyrządzały wraz z kluskami i sosem z suszu śliwkowego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kotlety mielone z piekarnika z fetą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki