„Serce miec” to tytuł najnowszego śpiewnika kaszubskiego - dzieła Eugeniusza Pryczkowskiego - autora tekstów i kompozytora Jerzego Stachurskiego. Jest on owocem 20 lat artystycznej współpracy obu panów.
Jak czytamy we wstępie: Wszystko zaczęło się wokół telewizyjnego programu „Rodnô Zemia”, który - także 20 lat (1990-2010) ukazywał się na antenie Telewizji Gdańsk, realizowany do 1995 roku przez Izabellę Trojanowską, potem zaś przez E. Pryczkowskiego. Pierwszym wspólnym utworem dwóch autorów była piosenka bożonarodzeniowa „Jadą z kòlãdą”, która na antenie telewizyjnej ukazała się w 1996 roku.
Przy „Rodnej Zemi”, zwłaszcza jej stałym fragmencie zatytułowanym „Gôdómë pò kaszëbskù”, stworzono najwięcej piosenek. Były to lekcje języka kaszubskiego. Bodaj najpiękniejsze owoce przyniosły wówczas, gdy występowały w nich małe dzieci, między innymi Natalia Szroeder i Weronika Pryczkowska - współcześnie coraz bardziej już znane wokalistki z krajowych i zagranicznych scen. W tychże latach (2002-2010) powstało niemal 40 piosenek dla dzieci, a w kolejnych latach powstawały utwory dla młodzieży, w których miłość zajmuje pierwszoplanowe miejsce. Z kolei od 2010 roku powstawały kolejne utwory, emitowane następnie w programie TV Wybrzeże „Spiéwné uczbë”.
Te wszystkie piosenki ukazywały się też na płytach: „Piesnie Rodny Zemi” (zespół „Dzôtczi Rodny Zemi”, 2003), „Më jesmë młodi” i „Le żëcé biegô (zespół „Prôwda” z Lëzëna, 2004 i 2006), „Òd se cos dac” i „Cél daleczi” (zespół „Spiéwné kwiôtczi” z Banina, 2008 i 2010), „Òratorium Swiónowsczé” (soliści i kilka zespołów, 2009), „Wiedno Kaszëbë” (zespół „Młodzëzna” z Banina, 2012) i innych. Jedna z pieśni „Bôtë ju jidą” znalazła się na płycie chóru Akademii Morskiej w Szczecinie zatytułowana „Gra fal” wśród siedemnastu utworów polskich, francuskich i angielskich. Ta pieśń przyniosła chórowi pierwsze miejsce na Międzynarodowym Festiwalu imienia ks. Stanisława Ormińskiego w Rumi. Swoistą „karierę” zyskała też inna pieśń „Mòdłów zwón”, którą włączył do swego repertuaru polonijny chór „Ludowa nuta” z Kanady. Dzięki temu pieśń za zabrzmiała w wielkich katolickich świątyniach, między innymi w Chicago, Nowym Jorku czy Toronto, a także ... na odpuście w Sianowie, gdzie chór z dalekiego Hamilton zaśpiewał ją w 2014 roku. Warto dopowiedzieć, że pieśni dwóch autorów - członków oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Baninie - często emitowane są w radiu Renfrew na ontaryjskich Kaszubach. Nierzadko możemy je również słyszeć w Radiu Kaszëbë i Radiu Gdańsk.
Aktualnie śpiewnik zawierający 87 wspólnych utworów, jest zdaniem autorów adresowany do wszystkich miłośników muzyki kaszubskiej. Może być też sympatycznym prezentem na święta. Pierwsza jego prezentacja odbędzie się w Baninie, 27 grudnia o godz. 18.00, podczas spotkania opłatkowego. Wydawcą dzieła jest Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie w Baninie przy finansowym udziale urzędów gmin Żukowo i Przodkowo.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
- Szydło: Zwykli Ukraińcy rozumieją, kto udzielił ich państwu prawdziwej pomocy
- Sadyści zamordowali popularnego DJ-a. Bili go kijem, oblewali wrzątkiem i zgwałcili
- Słynny aktor mówi o końcu kariery. Ten film może być jego ostatnim
- Wenezuelskie więzienie odbite z rąk mega-gangu. W akcji brało udział 11 tys. ludzi