Kaszubska saga powstanie na Pomorzu. Latem rozpoczną się zdjęcia

Ryszarda Wojciechowska
Obsada "Kamerdynera" zapowiada się gwiazdorsko. W głównych rolach męskich zobaczymy Janusza Gajosa, Andrzeja Chyrę, Macieja Stuhra i Borysa Szyca. Role kobiece zagrają m.in. Anna Radwan i Kamilla Baar (na zdjęciu), która pochodzi z naszego regionu (urodziła się w Człuchowie).
Obsada "Kamerdynera" zapowiada się gwiazdorsko. W głównych rolach męskich zobaczymy Janusza Gajosa, Andrzeja Chyrę, Macieja Stuhra i Borysa Szyca. Role kobiece zagrają m.in. Anna Radwan i Kamilla Baar (na zdjęciu), która pochodzi z naszego regionu (urodziła się w Człuchowie). Karolina Misztal
"Kamerdyner" czyli kaszubska saga filmowa będzie kolejnym wspólnym scenariuszowym dziełem Mirosława Piepki i Michała Pruskiego, którzy mają w swoim dorobku już dwie udane produkcje filmowe.

Latem tego roku rozpoczną się zdjęcia do wielkiej kaszubskiej sagi filmowej pod tytułem "Kamerdyner". Reżyserem filmu będzie Filip Bajon. Autorami scenariusza są Mirosław Piepka i Michał Pruski (znani już jako autorzy "Czarnego czwartku" i "Układu zamkniętego") oraz historyk Marek Klat.

Gwiazdy na Kaszubach
Obsada "Kamerdynera" zapowiada się gwiazdorsko. W głównych rolach męskich zobaczymy Janusza Gajosa, Andrzeja Chyrę, Macieja Stuhra i Borysa Szyca. Role kobiece zagrają m.in. Anna Radwan i Kamilla Baar, która pochodzi z naszego regionu (urodziła się w Człuchowie).
Nie spełniło się jednak marzenie producenta, aby w filmie zagrała aktorka światowego formatu. Trwały starania o Jodie Foster. Był nawet sponsor, gotów wyłożyć pieniądze na jej gażę, ale agentka gwiazdy odpisała, że Jodie Foster będzie zawodowo do wzięcia dopiero w 2017 roku. Do tego czasu bowiem pracuje nad własnym filmem.

Półwieczna historia
Akcja "Kamerdynera" zaczyna się w 1901, a kończy w 1945 roku. Dokumentacja i pisanie scenariusza trwały prawie dwa lata. Głównym wątkiem tego filmu jest miłość, niespełniona, idąca pod prąd różnicom klasowym i majątkowym, a także pod prąd historii. Mimo to jednak wierna miłość trwa. Zdradzając już nieco więcej - jest to opowieść o miłości prostego chłopaka z kaszubskiej rodziny do pruskiej arystokratki, córki hrabiny von Krauss. Ta miłość rozgrywa się na tle wielkiej historii, która targa także Kaszubami. Widz będzie prowadzony przez czasy zaborów, I wojnę światową, międzywojnie, aż po II wojnę światową i wejście Rosjan na Kaszuby. Ten ostatni wątek nigdy nie był pokazywany w polskim filmie fabularnym, podobnie jak mord w Piaśnicy, który także znajdzie się w "Kamerdynerze".

Pejzaże i pieniądze
Mirosław Piepka - współscenarzysta i współ producent, mówi, że po konsultacjach w środowisku filmowym doszli do wniosku, iż najlepszym reżyserem do sfilmowania takiej epickiej historii będzie Filip Bajon. Reżyser, który ma na swoim koncie m.in. "Przedwiośnie" oraz przede wszystkim "Magnata" - sagę historyczną, luźno opartą na dziejach książąt pszczyńskich. To za "Magnata" Bajon otrzymał na gdyńskim festiwalu filmowym nagrodę specjalną, a Bogusław Linda, grający jedną z głównych ról - nagrodę dla najlepszego aktora.

Wybrano już plany filmowe na Kaszubach oraz na... Mazurach, które będą udawać Kaszuby. Część zdjęć będzie kręcona m.in. w dawnym pałacu pruskim w Łężanach pod Olsztynem.
Budżet "Kamerdynera" zamknie się w 12-13 mln zł. Film nie będzie łatwy w realizacji. Scenografia jest pracochłonna i kosztowna. Trzeba bowiem pokazać dwa światy, rozpisane na kilkadziesiąt lat, od lampy naftowej do żarówki, od posłańca po telefon. W kilku przypadkach jednego bohatera zagra dwóch, a nawet trzech aktorów, bo postaci będą dorastać, dojrzewać i starzeć się.

Jak mówi Mirosław Piepka, scenariuszem "Kamerdynera" zainteresowana jest też Telewizja Polska, która myśli o serialu pod takim samym tytułem. Po życiu filmowym "Kamerdyner" może się więc doczekać życia serialowego.

Treści, za które warto zapłacić! REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI

Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Flesz: Wegańskie ubrania. Made in Poland

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 8

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

J
Jadwiga

Nazwisko "Miotke" nie jest typowo kaszubskie.Na Kaszubach występuje nazwisko Miotk, podobnie jak Bieszk, Myszk itp.( jeśli Twórcy dbają o realia).A w ogóle,to dobrze,że powstanie film o Kaszubach.

m
mazur

W Łężanach Iwidrynach gdzie w tej chwili trwają zdjęcia.

k
kik

Nie w Łężanach lecz w Galinach k/ Bartoszyc woj. warmińsko-mazurskie /Warmia/

k
kik

Nie w Łężanach ale w Galinach k/Bartoszyc woj warmińsko - mazurskie

G
Gość

A to dobra wiadomość, nareszcie zostaną pokazane losy Kaszubów w takiej wersji.
Świetna obsada. Życzę realizatorom sprzyjającej aury: finansowej, medialnej, itd., itp.

...

Jak nie pojadą po najniższej linii oporu i nie przeinaczą faktów, będzie dobrze. Szczególnie liczę na te burzliwe lata 20, co aż wojsko było potrzebne :D

g
gość

Jak na Kaszubach to niech tam kręcą a nie pod olsztynem ...

W
Wiem

Dorzucą coś kontrowersyjnego (np. że Kaszub też sika) i zaraz rozpoczną się protesty przed kinami.

Dodaj ogłoszenie