Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kaszubska Jesień Rolnicza w Lubaniu! Już 16 i 17 września

sura
XX Kaszubska Jesień Rolnicza w Lubaniu zapowiada się jak zawsze bardzo ciekawie. Zapraszamy.

Tej jesieni wszystkie drogi będą prowadzić do Lubania. 16 i 17 września w godz. 10-17 odbędzie się tam XX Kaszubska Jesień Rolnicza oraz Wystawa Zwierząt i Zawody w powożeniu zaprzęgami konnymi. W tych dniach zaplanowano także uroczystości związane z Dożynkami Diecezji Pelplińskiej.

- Uczestnicy jak zawsze będą mogli zobaczyć wystawę zwierząt, zawody w powożeniu zaprzęgami konnymi o Memoriał Wojciecha Dąbrowskiego, wojewódzką wystawę królików i gołębi rasowych oraz pokaz ptactwa ozdobnego - mówi Andrzej Okrój z Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Lubaniu. - Udział w targach zgłosiły liczne firmy działające w branży rolniczej. Odwiedzający targi będą mieli możliwość zapoznania się z oferowanymi produktami. Będą to między innymi firmy ogrodnicze, oferujące do sprzedaży produkty będące najnowszymi osiągnięciami hodowli roślin ozdobnych, drzew i krzewów owocowych.

Jesień jest okresem nasadzeń w naszych ogrodach i sadach, dlatego też możliwości zakupu wymarzonych roślin różnych odmian i gatunków będą nieograniczone. Swoje oferty przedstawią też firmy budowlane, grzewcze i przetwórstwo rolne. Doradztwem służyć będą firmy nasienne.

- Wszyscy zainteresowani rolnicy będą mieli możliwość skorzystać z doradztwa m.in. pracowników Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Agencji Rynku Rolnego, Agencji Nieruchomości Rolnych - mówi Andrzej Okrój. - Takie spotkania wyjaśnią wiele wątpliwości i odpowiedzą na pytania związane z funkcjonowaniem funduszy strukturalnych i innych form wsparcia finansowego gospodarstw rolnych i obszarów wiejskich.

Tegoroczna Kaszubska Jesień Rolnicza bogata będzie w stoiska produktów tradycyjnych i regionalnych, odbędzie się kiermasz produktów ekologicznych. Co więcej, certyfikowane produkty będzie można zakupić bezpośrednio od lokalnych rolników.

Podczas imprezy odbędzie się również konkurs kulinarny na „Potrawy regionalne z ziemniaków”, który ma na celu popularyzowanie potraw i dań tradycyjnych z tych warzyw. Potrawy sporządzane i prezentowane będą przez członkinie kół gospodyń wiejskich województwa pomorskiego.

Jak co roku głównym punktem pierwszego dnia imprezy będzie wycena królików oraz gołębi rasowych. Nastąpi wybór championów i vicechampionów wystawy. Króliki oceniane będą w trzech kategoriach: rasy duże, średnie i futerkowe.

- Zwiedzający wystawę będą mogli przyjrzeć się sposobom takiej wyceny i jednocześnie podziwiać najpiękniejsze okazy hodowlane - dodaje Andrzej Okrój. - Dodatkowo, podczas wyceny gołębi odbędzie się wybór najpiękniejszych gołębi w rasach oraz najcenniejszych kolekcji.

W niedzielę na zakończenie targów jak zawsze przewidziany jest koncert - Kaszubski Idol Live (godz. 15.30).
Niedziela będzie miała szczególny charakter, bowiem połączona będzie z uroczystościami Dożynek Diecezji Pelplińskiej.

W niedzielę msza św. o godz. 11 na terenie wystawienniczym PODR w Lubaniu będzie koncelebrowana przez ks. Ryszarda Kasynę, biskupa pelplińskiego. Po niej korowód dożynkowy przejdzie pod scenę, gdzie odbędą się uroczystości podzielenia chleba, dożynkowe przemówienia oraz podsumowania konkursów: „Na najpiękniejszy wieniec dożynkowy”, X edycja Wojewódzkiego Konkursu na „Najlepsze Gospodarstwo Ekologiczne w 2017 r.”, „Agroliga 2017” - na szczeblu wojewódzkim. Warto dodać, że celem konkursu Agroliga jest wyłonienie oraz promocja najlepszych gospodarstw i najlepszych firm w województwie pomorskim. Zwycięzcy w obu kategoriach otrzymują tytuł Mistrza Województwa Pomorskiego i przechodzą do drugiego etapu konkursu, gdzie walczą o tytuł Mistrza Kraju. Na zakończenie pucharami zostaną uhonorowane firmy, które zorganizują najlepsze stoisko na tych targach oraz te, które zaprezentują najciekawszy produkt targowy, czyli Hit Targów.

Uroczystościom dożynkowym będą towarzyszyły występy orkiestry „Pstrąg”.

W niedzielę odbędą się Amatorskie Zawody w Powożeniu o Memoriał Wojciecha Dąbrowskiego oraz konkurs publiczności na najpiękniejszy powóz. Konkurs będzie rozgrywany w kategoriach: zaprzęg jednokonny i zaprzęg wielokonny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki