Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kaszubi będą świętować jedność w Gdańsku i Słupsku

J. Łabasiewicz, K. Trubicka
Tak Kaszubi świętowali w latach ubiegłych
Tak Kaszubi świętowali w latach ubiegłych archiwum
Kaszubi przez weekend będą świętować Dzień Jedności Kaszubów, ustanowiony na pamiątkę pierwszego zapisu słowa "Kaszuby" w źródłach historycznych. Było to 19 marca 1238 roku w bulli wydanej przez papieża Grzegorza IX, w której książę Bogusław I jest tytułowany księciem Kaszub.

Z tej okazji w sobotę w Gdańsku o godz. 14 nastąpi oficjalne rozpoczęcie obchodów przed pomnikiem Świętopełka II Wielkiego - na skwerze u zbiegu ulic Szerokiej i Grobla II. Pół godziny później uczestnicy Dnia Jedności Kaszubów przemaszerują ulicami Głównego Miasta do Dworu Artusa, gdzie o godz. 15 odbędą się dalsze uroczystości połączone z koncertem zespołu muzyki dawnej Cappella Gedanensis.

- W tym roku Dzień Jedności Kaszubów przypada na szczególny okres, podczas którego będziemy przygotowywać się do Narodowego Spisu Powszechnego - wyjaśnia Łukasz Grzędzicki, prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. - Chcemy dzisiaj zaprezentować logo spisowe i rozpocząć akcję, w której będziemy przekonywać mieszkańców Pomorza, by podczas spisu zadeklarowali swoją przynależność do wspólnoty kaszubskiej oraz posługiwania się językiem polskim i kaszubskim.

Natomiast w niedzielę Kaszubi przejmą władzę w Słupsku. Tegorocznemu świętowaniu towarzyszy hasło: "Kaszebe są tam, gdze są Kaszebi". Uroczystości rozpoczną się o godz. 10 mszą świętą kaszubską w kościele Najświętszej Maryi Panny Królowej Różańca Świętego. Po niej przed pomnikiem księcia Bogusława X uczestnicy zjazdu złożą kwiaty, a o godz. 11.40 przy Ratuszu otrzymają z rąk prezydenta Słupska Macieja Kobylińskiego klucze do bram miasta. Następnie w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 3 przy ul. M. Zaborowskiej odbędzie się część artystyczna, występy nie tylko zespołów kaszubskich, lecz także prezentacja zespołów ukraińskich, litewskich i rosyjskich. Gwiazdą uroczystości będzie zespół Damroka z Warszawy. Najważniejszym punktem imprezy będzie VI próba ustanowienia kaszubskiego rekordu Polski w jednoczesnej grze na akordeonie.

- Staramy się pilnować, aby w miarę możliwości te imprezy się uzupełniały. Zawsze z okazji Dnia Jedności Kaszubów zrzeszenie i podmioty współpracujące z nami organizowały kilka, a nawet kilkanaście spotkań upamiętniających to wydarzenie - przekonuje prezes Grzędzicki. - Już od 18 do 21 marca w ramach obchodów Dnia Jedności Kaszubów zaplanowane są różnorodne spotkania i przedsięwzięcia w Luzinie, Pieskach, Lęborku, Toruniu i właśnie Gdańsku oraz Słupsku.

Z tej okazji Zarząd Dróg i Zieleni w Gdańsku przygotował tablice, które zostały ustawione na ulicach wjazdowych do Gdańska. Znajduje się na nich napis w języku kaszubskim: "Gduńsk - stoleca Kaszeb witô". Zostaną na stałe albo do czasu, gdy okaże się, że w Gdańsku mieszka odpowiednia liczba osób, deklarujących kaszubskie pochodzenie. Wtedy zostaną posadowione zielone dwujęzyczne tablice.

Gdańsk stolicą

- Dzień Jedności Kaszubów to pretekst do ustawienia tablic i wyjaśnienia, że stolica Kaszub jest w Gdańsku - mówi Łukasz Grzędzicki, prezes ZKP. - W katedrze w Oliwie są pochowani książęta pomorscy. W ubiegłym roku postawiono pomnik Świętopełka II, który to miasto założył jako pierwsze na prawie lubeckim. W 1912 r. powstało w Gdańsku Towarzystwo Młodokaszubów, do którego należał m.in. Aleksander Majkowski. Od początku powołania ZKP ma tutaj swoją siedzibę. Gdańsk zawsze był głównym ośrodkiem życia gospodarczego, politycznego i kulturalnego Pomorza Wsch.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki