Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kasjerki w maseczkach i rękawiczkach? Rakotwórcze paragony w dużych sieciach handlowych w Polsce!

MW-G za Solidarność
Paragony mogą być groźne dla zdrowia! "Solidarność" sprawdziła 8 sieci handlowych. Aż 2 miliony pracowników jest narażonych na kontakt z substancjami zwiększającymi ryzyko raka i niepłodności - podaje "Solidarność". I proponuje rozwiązanie.
Paragony mogą być groźne dla zdrowia! "Solidarność" sprawdziła 8 sieci handlowych. Aż 2 miliony pracowników jest narażonych na kontakt z substancjami zwiększającymi ryzyko raka i niepłodności - podaje "Solidarność". I proponuje rozwiązanie. Piotr Mizerski
Paragony mogą być groźne dla zdrowia! "Solidarność" sprawdziła 8 sieci handlowych, między innymi Biedronkę, Rossmanna, Kaufland i Auchan. Tylko w jednej z nich nie stosowano rakotwórczego Bisfenolu A na paragonach fiskalnych. Aż 2 miliony pracowników jest narażonych na kontakt z substancjami zwiększającymi ryzyko raka i niepłodności - podaje "Solidarność". I proponuje rozwiązanie.

Oficjalny komentarz spółki JYSK sp. z o. o. w sprawie stosowania Bisfenol A w paragonach:
„Spółka JYSK sp. z o. o. oświadcza, że w trosce o zdrowie i życie swoich pracowników od 2010 roku, czyli od ponad 9 lat nie stosuje w wystawianych paragonach fiskalnych substancji Bisfenol A o stężeniach przekraczających niebezpieczne wartości”.

Komunikat Rossmanna ws. paragonów"
Firma Rossmann stosuje w swoich drogeriach papier do paragonów kasowych bez bisfenolu A. Zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej (dyrektywa REACH) od stycznia 2020r. w krajach UE zakazane będzie stosowanie papieru termicznego zawierającego powyżej 0,02% bisfenolu A (BPA). Dlatego już kilka miesięcy temu firma Rossmann podpisała z dostawcą tzw. rolek aneks do umowy, w którym to aneksie została zmieniona specyfikacja (rolki bez bisfenolu A). Pierwsze dostawy rolek bez tego związku trafiły do naszego magazynu i sklepów jeszcze we wrześniu. Od połowy października, w sklepach Rossmann używane są rolki bez bisfenolu A.

- Przebadaliśmy 8 losowych sieci handlowych. Wyniki są zatrważające. Bisfenol A jest stosowany przez niemal wszystkie sieci handlowe. Tylko jedna z tych przebadanych przez nas nie stosuje tej substancji na paragonach fiskalnych - poinformował 28 października podczas konferencji prasowej Alfred Bujara, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ Solidarność.

Czytaj więcej

Eksperci przeanalizowali skład chemiczny paragonów ośmiu popularnych sieci handlowych:

Tylko w jednej z nich wynik był poniżej niebezpiecznej wartości - informuje "Solidarność".

- Liczba zachorowań na choroby cywilizacyjne niestety rośnie. W przyszłości prawdopodobnie co trzecia osoba zachoruje na nowotwór. Bisfenol cieszy się niezwykłą popularnością w przemyśle, chociażby właśnie przy drukowaniu paragonów. Jesteśmy więc narażeni na działanie tej substancji. Każdy z nas, klienci i pracownicy sklepów są narażeni na działanie bisfenolu. Może on przedostać się do organizmu doustnie, wziewnie i doskórnie - mówiła dr Aleksandra Rutkowska, autorka stanowiska Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego dotyczącego narażenia ludzi na substancje endokrynnie czynne, prezes DetoxED. - Bisfenol A nie jest substancją toksyczną, jest substancją endokrynną. Więc skutków jego działania nie zobaczymy od razu. Efekt działania tej substancji zależy chociażby od długości narażenia na jego działanie - dodała.

Zastanawialiście się kiedyś, ile zarabiają kasjerzy i kasjerki w Polsce? Zobaczcie dane zebrane przygotowany w oparciu o Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń przeprowadzone przez Sedlak & Sedlak.Jak zarobki na kasie wyglądają w poszczególnych regionach? Gdzie kasjer zarabia najwięcej? Sprawdź!Stawki brutto poznasz w dalszej części galerii >>>Zobacz też: Najlepsze teksty zasłyszane w sklepach. Znasz je wszystkie?Agro Pomorska odcinek 58

Ile zarabiają kasjerki i kasjerzy w Polsce i w regionie? Sta...

- Mamy 2 mln pracowników i każda osoba ma dziennie kontakt przynajmniej z 400 paragonami. Przez to istnieje poważne ryzyko wzrostu zachorowań na choroby cywilizacyjne i ryzyko wzrostu zaburzeń rozwoju płodów u pracownic, które są w ciąży. A trzeba podkreślić, że szacowane koszty leczenia skutków narażenia ludzi na tego typu substancje to 100-250 mld euro rocznie - podkreśliła dr Rutkowska.

Co trzecia osoba zachoruje na nowotwór. 2 miliony pracowników jest narażonych na kontakt z substancjami zwiększającymi ryzyko raka i niepłodności.

- Wystarczy wykorzystywać papier, który nie będzie zawierał szkodliwych substancji. Od przyszłego roku mają wejść w życie e-paragony. Być może one w jakiś sposób pomogą lepiej zadbać o zdrowie pracowników. Inny pomysł to wprowadzenie dla pracowników bawełnianych rękawiczek czy maseczek ochronnych - dodała Aleksandra Rutkowska.

Należy zmienić przepisy tak, by kasjerzy mogli pracować w rękawiczkach ochronnych oraz masce.

"Solidarność" będzie się domagała, aby zaniechać stosowania paragonów, które są nasączone bisfenolem. - Przede wszystkim będziemy żądali od pracodawców by wyposażyli pracowników w maseczki i bawełniane rękawice, które są stosowane chociażby w Brukseli. Domagamy się także, żeby Ministerstwo Zdrowia i Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podjęły wraz z nami kampanie uświadamiające chociażby o tym, że mycie rak przez pracowników jest bardzo ważne - mówił podczas konferencji przewodniczący Bujara.

Bisfenol A (BPA) to organiczny związek chemiczny z grupy fenoli, stosowany do produkcji tworzyw sztucznych. Stałe narażenie na tę substancję może zwiększać ryzyko chorób cywilizacyjnych takich jak niepłodność, otyłość, zaburzenia metaboliczne, zaburzenia rozwoju płodu czy nowotwory, w tym rak piersi i rak prostaty.

Eksperci uważają, że paragony to ogromny problem i zagrożenie dla zdrowia każdego, kto ma z nimi styczność. Przede wszystkim dla kasjerów, sprzedawców, ale również klientów, którzy każdego dnia, biorąc do ręki taki paragon nieświadomie przyjmują dawkę bisfenolu. Zdaniem związku, pracownicy handlu w Polsce mogą być narażeni na zbyt dużą styczność z tą substancją, co zwiększa ryzyko zachorowania m.in. na niepłodność i na raka.

Bisfenol A (BPA) jest powszechnie wykorzystywany w opakowaniach do żywności, butelkach, opakowaniach do płyt CD i DVD, sprzęcie elektronicznym, plombach dentystycznych, czy soczewkach kontaktowych. Najbardziej narażone na kontakt z BPA przez skórę są kasjerki w sklepach.

Stężenie BPA w paragonach jest nawet 250-1000 razy większe niż w żywności, a jego przenikalność przez skórę wynosi aż 46%.

Niektóre sklepy już zdecydowały się wycofać szkodliwe dla zdrowia paragony kasowe. W salonikach Kolportera będą wydawane wyłącznie paragony pozbawione szkodliwych dla zdrowia bisfenoli. Spółka Kolporter dołączyła do ogólnopolskiej akcji „Zdrowy Paragon”.

"Mogę być winna grosik?", albo "Może być 2 deko więcej?" - to tylko przykłady tekstów, które słyszymy codziennie podczas zakupów. Spytaliśmy naszych Czytelników o kultowe wręcz teksty zasłyszane w sklepach. Przedstawiamy TOP 10 najlepszych tekstów. Zobaczcie!Aby przejść do kolejnego zdjęcia przesuń stronę gestem lub kliknij strzałkę w prawo na zdjęciu >>>Koniec L-4. Wchodzą e-zwolnienia

Najlepsze teksty zasłyszane w sklepach. Znasz je wszystkie?

Paragony drukowane znikną zupełnie i zostaną zastąpione przez paragony cyfrowe? Ministerstwo Finansów pracuje nad przepisami, które wyeliminują konieczność drukowania paragonów. Już od stycznia 2020 r. sprzedawcy będą mogli przesyłać klientom paragony w formie cyfrowej - dzięki nowelizacji ustawy o VAT.

Choć w styczniu wprowadzone zostaną e-paragony, to jednak sklepy w dalszym ciągu będą musiały drukować i wydawać klientom paragony w wersji fizycznej. To jednak również ma się zmienić. Kiedy? Na razie nie wiadomo, jednak jak donosi Gazeta Prawna, nad projektem zmian pracuje Ministerstwo Finansów.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kasjerki w maseczkach i rękawiczkach? Rakotwórcze paragony w dużych sieciach handlowych w Polsce! - Gazeta Pomorska

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki