Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kasacja w sprawie głośnej śmierci dzieci w rodzinie zastępczej w Pucku

wie
Kasację w sprawie wniósł Zbigniew Ziobro
Kasację w sprawie wniósł Zbigniew Ziobro Piotr Smoliński
Prokurator generalny Zbigniew Ziobro wniósł do Sądu Najwyższego kasację od uniewinniającego orzeczenia wiceszefa Prokuratury Rejonowej w Pucku. To pokłosie głośnego przypadku śmierci dwójki dzieci w rodzinie zastępczej przed czterema laty.

Przypomnijmy, że w lipcu 2012 roku, w domu rodziny zastępczej Cz. zmarł 3-letni Kacper. Pucka prokuratura wszczęła śledztwo, ale początkowo wierzyła państwu Cz., którzy twierdzili, że chłopiec spadł ze schodów. Dwa miesiące później zmarła jego 5-letnia siostra, a Cz. również tym razem przekonywali, że to wypadek. Sąd stwierdził co innego i skazał Annę Cz. na 25 lat za dwa zabójstwa, a jej męża Wiesława Cz. na 4 lata za znęcanie się nad dziećmi.

Zobacz: Proces rodziny zastępczej z Pucka. Będzie rewizja wyroków? Ogłoszenie decyzji w środę [ZDJĘCIA]

- Zastępca Prokuratora Rejonowego w Pucku oczywiście i rażąco naruszył przepisy ustawy o prokuraturze, regulaminu wewnętrznego urzędowania powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury i wytycznych Prokuratora Generalnego - tłumaczy prokurator Ewa Bialik, rzeczniczka prasowa Prokuratury Krajowej.

Warszawscy śledczy podają cały szereg przyczyn, dla których wiceszef puckiej rejonówki powinien zostać ukarany m.in. przydzielenie śledztwa asesorowi zamiast doświadczonemu prokuratorowi i brak działań zabezpieczających dzieci.

Wcześniej Sąd Dyscyplinarny dla Prokuratorów przy Prokuratorze Generalnym uznał, że ocena dowodów dokonana w początkowej fazie tego śledztwa była "nietrafna". Ten wyrok zaskarżył rzecznik dyscyplinarny Prokuratury Apelacyjnej w Gdańsku, jednak Odwoławczy Sąd Dyscyplinarny dla Prokuratorów przy Prokuratorze Generalnym jego odwołania nie uwzględnił. Mimo to Zbigniew Ziobro jest przekonany, że orzeczenie w pierwszej instancji zostało oparte "na dowolnej, sprzecznej z zasadami prawidłowego rozumowania oraz wskazaniami wiedzy i doświadczenia życiowego ocenie materiału dowodowego".

Czytaj też: Śmierć dzieci z Pucka. Minister Ziobro chce rozliczyć śledczych

- Zaniechanie przeniesienia dzieci do innej rodziny zastępczej oraz zaniechanie przeprowadzenia oględzin ciała dzieci już na początkowym etapie postępowania było nietrafne, a zarazem brzemienne w skutkach – skutkowało śmiercią dzieci. Można było tego uniknąć - twierdzi rzeczniczka PK.

Na razie nie wiadomo kiedy sprawę przeanalizuje Sąd Najwyższy. Jeśli zdecydowałby się on kasację uwzględnić, konsekwencją mogłaby być np. utrata przez wiceszefa Prokuratury Rejonowej w Pucku stanowiska, przeniesienie go na inne miejsce lub nawet wydalenie ze służby prokuratorskiej. Jednak obwiniany przez Zbigniewa Ziobrę o przyczynienie się do tragedii z 2012 roku prokurator, który sprawy komentować nie chce zdążył już przejść na emeryturę.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki