Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kary za cofanie licznika w samochodzie. Nawet 5 lat więzienia? Prokurator krajowy chce zaostrzenia kar, także dla właściciela pojazdu

Ireneusz Mirecki
Kary więzienia dla tych, którzy cofają licznik auta i dla właścicieli pojazdu, którzy takie cofanie licznika zlecają - to przepisy, których wprowadzenia chce prokurator krajowy.
Kary więzienia dla tych, którzy cofają licznik auta i dla właścicieli pojazdu, którzy takie cofanie licznika zlecają - to przepisy, których wprowadzenia chce prokurator krajowy. Krzysztof Kapica/Archiwum
Za cofanie licznika w samochodzie będzie grozić 5 lat więzienia? Prokurator krajowy chce, by kara obejmowała nie tylko tych, którzy cofają liczniki, ale również właściciela takiego pojazdu. A wyniki kontroli licznika miałyby znaleźć się w centralnej ewidencji pojazdów. Zobacz, jakie zmiany przygotowuje ministerstwo sprawiedliwości.

Prokurator krajowy Bogdan Święczkowski chce zaostrzenia kar za fałszowanie danych o przebiegu auta. W piśmie do ministra sprawiedliwości twierdzi, że należy też karać właścicieli, którzy zlecają innym osobom ich przekręcanie.

Przeczytaj także:

Większość liczników „przekręcona”

Według pojawiających się danych - nawet 80 proc. sprowadzanych do Polski samochodów mogło mieć cofnięty licznik. Przy takiej skali „prywatnego importu” można założyć, że większość samochodów na polskich drogach może mieć „przekręcone” liczniki. Stąd projekt zmian w kodeksie karnym, przygotowany przez ministerstwo sprawiedliwości.

Jakie kary za cofanie licznika w samochodzie?

Co zawiera projekt przewidujący karanie za cofanie licznika

  • Za każde przekręcenie licznika będzie grozić od trzech miesięcy do pięciu lat więzienia - dla zlecającego oszustwo oraz dla wykonawcy, np. mechanika w warsztacie. Dzisiaj nie jest to karalne.
  • Kara od trzech miesięcy do pięciu lat więzienia - gdy właściciel auta nie zgłosi w stacji kontroli pojazdów wymiany całego licznika na nowy (bez względu na jej powód).
  • Obowiązkiem właściciela lub posiadacza pojazdu (samochodu, wózka widłowego, ciągnika rolniczego itp.) będzie pisemne zawiadomienie stacji kontroli pojazdów o wymianie licznika, przyczynie i dacie - najpóźniej w następnym dniu roboczym po dniu wymiany.
  • To diagnosta ze stacji kontroli pojazdów będzie musiał ocenić, czy nowo zainstalowany licznik działa prawidłowo. Diagnosta przekaże do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK) datę wymiany licznika i jego wskazanie (stan) z dnia sprawdzenia. Zmiana polega na tym, że teraz stacje kontroli pojazdów przekazują do CEPiK stan licznika z obowiązkowych przeglądów technicznych pojazdów. Po zmianie prawa stacje będą przekazywać do centralnej ewidencji także informację o wymianie licznika i jego przebiegu w chwili odczytu przez diagnostę.
  • Przy każdej kontroli policja, Straż Graniczna, Inspekcja Transportu Drogowego, Żandarmeria Wojskowa i służby celne będą mieć obowiązek spisywania aktualnego stanu licznika kontrolowanego auta. Te dane też mają trafiać do centralnej ewidencji pojazdów, by można było porównywać odczyty.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki