reklama

Kartuzy: Naukowcy sprawdzają, ile dwutlenku węgla pochłaniają drzewa

Alicja ZielińskaZaktualizowano 
Do badań wyrywane są  100-letnie drzewa wraz z korzeniami<br>
Do badań wyrywane są 100-letnie drzewa wraz z korzeniami Alicja Zielińska
Sadźmy więcej lasów, a będziemy mieć czystsze powietrze, postarajmy się o przedłużanie żywotności wyrobów z drewna, a potem ich recykling.

To spowoduje, że spalać będziemy m.in. mniej węgla, czy innych paliw, a tym samym do atmosfery trafi mniej zanieczyszczającego ją dwutlenku węgla. Lasy to także cenny dla nas węgiel. Jednak naukowcy alarmują, zachodzą poważne zmiany klimatyczne, właśnie przez dwutlenek węgla. Ratunkiem jest m.in. zwiększenie lesistości kraju, gdyż to głównie drzewa pochłaniają sporą część dwutlenku węgla z atmosfery.

W jakim stopniu? To od kilku dni badają naukowcy w lasach Nadleśnictwa Kartuzy. W naszym regionie tego typu prace prowadzone są po raz pierwszy.

- Prowadzone są one w całej Polsce, w różnych siedliskach charakterystycznych dla ośmiu gatunków - sosny, świerka, modrzewia, jodły, dębu, buka, brzozy i olszy. W lasach kartuskich badamy świerki - stwierdza dr Andrzej Mariusz Jagodziński, pracownik naukowy Instytutu Dendrologii Polskiej Akademii Nauk w Kórniku oraz Wydziału Leśnego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. - Chcemy obliczyć, jaka ilość dwutlenku węgla jest akumulowana w lasach. Wyniki naszych badań mogą mieć istotne znaczenie dla lasów państwowych jako potencjalnego udziałowca w handlu emisjami CO2, które są jednym z instrumentów polityki ekologicznej państwa, służącym do ograniczania emisji zanieczyszczeń. Musimy myśleć z jednej strony o ograniczeniu emisji CO2 do atmosfery, a z drugiej o zwiększeniu pochłaniania CO2 z atmosfery - najprostszym sposobem wydaje się być m.in. zwiększanie lesistości kraju.

Dla przeciętnego mieszkańca badania te nic szczególnego nie mówią, ale są niezwykle ważne. Pokazują bowiem, jak dużo mogą drzewa pochłonąć szkodliwego dla nas dwutlenku węgla i ile węgla gromadzą w biomasie, glebie i runie leśnym.

W Polsce mamy 9 mln ha lasów, to łącznie ok. 903 mln ton węgla w biomasie drzew. Inna ciekawa liczba - w 2004 r. wyemitowanych zostało do atmosfery 320 mln ton dwutlenku węgla, z tego lasy pochłonęły 40 mln ton.

Dużo zależy od leśników oraz osób posiadających areały nadające się do zalesień. Na las warto spojrzeć inaczej, nie tylko jak na miejsce wypoczynku, zbierania grzybów i jagód, ale przede wszystkim zauważać jego ogromną rolę dla całego ekosystemu.

Jak podkreślają naukowcy, warto także, już w szkołach, od najmłodszych klas, zwracać uwagę na kreowanie postaw ekologicznych i uświadamiać dzieciom szkodliwość emisji dwutlenku węgla teraz i na przyszłość.

Flesz - nowi marszałkowie Sejmu i Senatu, sukces opozycji

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 1

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

g
gad

Lasy są niezwykle cenne. Dobrze, że robi się badania sprawdzające "możliwości" drzew. Wizyta w lesie z leśnikiem i edukacja ekologiczna powinna być obowiązkowa nie tylko w szkołach! Zwróćmy uwagę jakie dobro nas otacza i starajmy się nie niszczyć lasów!

Dodaj ogłoszenie