MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kartuzy: Nagrody za wiedzę o Kaszubach

Bartosz Cirocki
Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się jubileuszowa, piętnasta edycja organizowanego przez "Dziennik Bałtycki" corocznego Konkursu Wiedzy o Kaszubach. W kartuskim Centrum Kultury Kaszubski Dwór podsumowano konkurs i uhonorowano laureatów.

Na konkurs nadesłano w terminie 425 prac, a kolejnych kilkadziesiąt nadeszło po czasie. Atrakcyjne nagrody zdobyło osiemnastu uczestników z różnych stron Pomorza. Wykazali się wiedzą o regionie, a także zdolnościami plastycznymi.

Specjalnym zadaniem tegorocznej edycji było podanie najciekawszych nazw miejscowości w regionie. Najlepiej wyszło to Patrykowi Kitowskiemu z Kartuz.

- Znalazłem ponad 250 ciekawych miejscowości, na przykład Ameryka czy Holandia - mówi uczeń ZSZiO w Kartuzach.

Pierwszy raz konkurs odbywał się również w kategorii SMS, w której zwyciężyła Dorota Kerlin z Wąglikowic.

- Dla mnie Kaszuby to przede wszystkim czas dzieciństwa, gdy tata siadał z nami przy stole i opowiadał po kaszubsku o swoich rodzicach i dziadkach - wspomina laureatka.

Gośćmi imprezy byli m.in. lokalni działacze kaszubscy, a także Jan Kleinszmidt, przewodniczący Sejmiku Województwa Pomorskiego, oraz Łukasz Grzędzicki, prezes Zarządu Głównego ZKP. Podkreślali, że konkurs promuje region i przyczynia się do krzewienia kultury kaszubskiej. Specjalną nagrodą uhonorowali Huberta Hoppego, który współorganizuje konkurs z kartuskim oddziałem "DB", na czele z Mariuszem Szmidką, zastępcą redaktora naczelnego "Dziennika Bałtyckiego".

- Stoimy przed historyczną szansą, aby wziąć udział w nadchodzącym spisie powszechnym i pokazać, ilu naprawdę jest Kaszubów oraz osób mówiących po kaszubsku - zaznaczał Mariusz Szmidka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki