Kartuzy: dofinansowanie drugiego etapu budowy obwodnicy

Maciej Krajewski
Maciej Krajewski
Udostępnij:
Obwodnice w Kartuzach, Chojnicach i Skórczu otrzymają dofinansowanie w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Mile widziane wieści potwierdził w środę w stolicy Kaszub poseł Piotr Müller, rzecznik rządu. Na II etap tutejszej obwodnicy przeznaczono ponad 51 mln zł.

Dodatkowe obwodnice na Pomorzu

Z niespodziewaną wizytą przybyli w środę 22 grudnia do Kartuz m. in. poseł Piotr Müller, rzecznik rządu, oraz wojewoda pomorski Dariusz Drelich. Tego dnia bowiem premier Mateusz Morawiecki zaakceptował listę dodatkowych 51 obwodnic, realizowanych w ciągach dróg wojewódzkich, które otrzymają dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

Dla Pomorza to właściwie trzy dobre wiadomości, bo dotyczą trzech tras, na które łącznie pójdzie 110 mln zł dotacji. Największa inwestycja będzie realizowana w Kartuzach. Chodzi o drugi etap tutejszej obwodnicy - długo wyczekiwanej przez wszystkich, którzy regularnie podróżują od strony Żukowa czy Przodkowa w kierunku Sierakowic.

Obwodnica w Kartuzach

Trasa ma się rozpocząć przed Grzybnem, następnie przejść przez Prokowskie Chrusty i zakończyć na wyjeździe z Kartuz w kierunku Chmielna i Sierakowic. To ok. 4 km drogi, dzięki którym całkowicie oszczędzimy sobie wjeżdżania do stolicy Kaszub.

- Przełoży się to na wiele korzyści dla mieszkańców Kartuz, ale też zaoszczędzi czasu dojeżdżającym codziennie do pracy, jak i kierowcom w okresie letnim, bo jednak jest to region turystyczny - mówił Grzegorz Stachowiak, dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Gdańsku.

Na II etap obwodnicy Kartuz przeznaczono 51,2 mln zł dofinansowania, gdzie cała inwestycja kosztować ma ok. 102,5 mln zł. Obecnie trwa przygotowywanie dokumentacji projektowej, same prace budowlane powinny zaś ruszyć pod koniec 2023 r. i potrwać do 2026 r. Do załatwienia ze strony samorządu wojewódzkiego pozostaje jeszcze kwestia wykupu gruntów i innych kosztów niekwalifikowanych.

- Myślę, że sobie z tym poradzimy. Rozmawiamy też z panem ministrem o możliwości pozyskania bonifikaty na grunty leśne - tak, żeby grunty Skarbu Państwa przechodziły na rzecz województwa, pod drogę wojewódzką, za przysłowiowy grosz. To by było bardzo ważne i obniżyło koszty realizacji tej inwestycji - dodał Grzegorz Stachowiak.

Dofinansowanie dla Chojnic i Skórcza

Pieniądze powędrują również do Chojnic. 25 mln zł dofinansowania trafi na budowę tutejszej obwodnicy. Jak podkreślał dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich owa inwestycja jest na najbardziej zaawansowanym etapie ze wszystkich trzech - już u wojewody został złożony wniosek o zgodę na realizację.

33 mln zł dotacji z kolei przeznaczono na budowę obwodnicy Skórcza (pow. starogardzki). W tym przypadku zarówno dokumentacją projektową jak i samą realizacją przedsięwzięcia zajmie się firma wybrana w przetargu.

- Cieszę się, że te środki trafiają na Pomorze, że są kolejnym zastrzykiem finansowym, jeżeli chodzi o drogi wojewódzkie - komentował Piotr Müller. - Jestem przekonany, że te inwestycje będą dobrze służyły wszystkim mieszkańcom, a tu, w Kartuzach, w szczególności.

Rzecznik rządu nie wyklucza przy tym, że dofinansowanie może być później większe, ale na ten moment nie ma takich planów, gdyż dotacja zależy od tego, w jakim stopniu będą wydatkowe środki finansowe w skali kraju.

- Jeżeli w dalszej perspektywie będą jakieś możliwości finansowe to takiego zwiększenia nie wykluczam, natomiast na ten moment konstrukcja finansowa jest taka, że połowę płaci rząd, drugą samorządy - dodał poseł.

Ciekawą zapowiedź z kolei już w kwestii Obwodnicy Metropolitalnej Trójmiasta złożył wojewoda Dariusz Drelich.

- Można by powiedzieć, że w 90 proc. to obwodnica Żukowa (…). Będę o to zabiegać, by tę trasę, która jest realizowana w ramach Obwodnicy Metropolitalnej, przedłużyć jeszcze do drogi wojewódzkiej 211, która łączy Żukowo z Kartuzami. Wiemy, że to drogie zadanie, że wymaga dużych nakładów, ale wierzę w to, że uda nam się je zrealizować i cały powiat kartuski i Trójmiasto będą połączone - mówił wojewoda.

Kartuzy - inwestycje

Przypomnijmy, że w związku z pojawieniem się na początku 2021 r. możliwości uzyskania dofinansowania na budowę dalszego ciągu obwodnicy Kartuz z programu rządowego, Zarząd Dróg Wojewódzkich przystąpił do przygotowania wniosku o dofinansowanie

- po wystosowaniu przez burmistrza Kartuz pisma w tej sprawie. Z prośbą o ujęcie budowy II etapu obwodnicy Kartuz we wniosku o fundusze krajowe burmistrz Mieczysław Grzegorz Gołuński wystąpił do Mieczysława Struka, marszałka województwa pomorskiego, już w październiku ubiegłego roku, gdy tylko pojawiły się informacje, że fundusz dróg samorządowych ma zostać rozszerzony o drogi wojewódzkie.

- Mieliśmy w Kartuzach dwa ogromne marzenia. W głowie wszystkich naszych mieszkańców były czyste jeziora (…). Drugim była właśnie obwodnica Kartuz. To się spełnia. Tym milsze, że spełnia to się przed Wigilią - podsumowywał burmistrz Gołuński.

Choć to do Zarządu Dróg Wojewódzkich (a co za tym idzie - do samorządu województwa pomorskiego) należy kwestia zdobycia pozostałej połowy środków na realizacje obwodnicy, szef kartuskiego magistratu przyznał, iż gmina zapewne dołoży się do tego.

- My na pewno gdzieś będziemy chcieli jakiś swój wkład dać, jako gmina, bo na tej inwestycji bardzo nam zależało - dodał Mieczysław Grzegorz Gołuński.

Pierwsza rata dotacji na II etap obwodnicy Kartuz planowo przyjdzie w 2024 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polacy posiadają coraz droższe smartfony

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie