Karta Seniora na Pomorzu. Z Kartą Seniora idziemy po zakupy tam, gdzie możemy zaoszczędzić. Miasta mają lokalne propozycje

Anna NowakZaktualizowano 
Zniżki w sklepach, punktach usługowych, w instytucjach kultury. Coraz więcej miast oferuje seniorom specjalne karty, które uprawniają do rabatów. Karta Seniora jest też na Pomorzu.

Choć niektóre miasta przystąpiły do ogólnopolskiego programu Karta Seniora (organizatorem jest Stowarzyszenie MANKO z Krakowa), co daje spore możliwości, inne tworzą lokalne programy dla swoich starszych mieszkańców. Tu każdy urząd miasta i gminy sam ustala dostępne rabaty lub zniżki, podpisując odpowiednie umowy z partnerami.

Karta Seniora - tańsze zakupy

Karta daje więc możliwość zrobienia tańszych zakupów, dzięki niej można napić się kawy za pół ceny, skorzystać z usług fryzjera, kupić tańszy bilet do kina czy teatru. Wśród ofert są również uzdrowiska, pobyty z rehabilitacją. Tak czy inaczej - w swoim urzędzie lub np. klubie seniora warto o taką ofertę pytać. Jedno jest pewne - Karty Seniora nie są już przywilejem tylko mieszkańców dużych aglomeracji.

Karta Seniora - propozycje miast

Choć w Gdańsku nie ma typowej Karty Seniora, pakiet dedykowany tej grupie zawiera Karta Mieszkańca.
- Karta ta pełni rolę integratora różnego rodzaju ofert. Pakiet seniora zawarty aktualnie na karcie jest sukcesywnie rozbudowywany o usługi dla grupy 55+. W połowie lipca we współpracy z GOPZ uruchamiamy program promocji zdrowego stylu życia Trzeci Wiek w Zdrowiu skierowany do osób będących na emeryturze. Program to 8 tygodni prowadzonych przez specjalistów wykładów i ćwiczeń pomagających w ugruntowaniu dobrych nawyków prozdrowotnych - mówi Olimpia Schneider z gdańskiego magistratu. Wyrobienie karty mieszkańca kosztuje zaledwie 1 zł. Wystarczy wypełnić wniosek na stronie: www.jestemzgdanska.pl, a następnie odebrać kartę w jednym z punktów odbioru (np. UM w Gdańsku).

W Gdyni od końca 2016 roku działa projekt Karta Seniora Plus, skierowany do wszystkich mieszkańców, którzy ukończyli 60 lat. Dokument jest darmowy i umożliwia korzystanie z promocyjnej oferty partnerów. Obecny wachlarz usługodawców gwarantuje zniżki w różnych sektorach, między innymi w niektórych punktach gastronomicznych, salonach fryzjerskich czy centrach medycznych. Co istotne, seniorzy mogą korzystać także z oferty kulturalnej - zniżki obejmują kina, teatry i muzea. W niektórych przypadkach promocje sięgają nawet 30 proc. Obecnie zarejestrowano przeszło 70 podmiotów.

By wyrobić kartę, wystarczy wypełnić i złożyć wniosek w Centrum Aktywności Seniora. Można je pobrać ze strony www.seniorplus.gdynia.pl. Karta zostanie wydana we wspomnianej placówce przy ul. 3 Maja. Karta Senior Plus jest ważna po okazaniu dokumentu tożsamości. W przypadku zgubienia dokumentu można się ubiegać o duplikat. Koszt ponownego wyrobienia to 20 zł.

W Sopocie starsi mieszkańcy mają do dyspozycji Kartę Sopocką. Upoważnia ona do skorzystania ze zniżek w blisko stu obiektach, m.in. lokalach gastronomicznych, obiektach kulturalnych, sportowych oraz usługowych - w tym usług medycznych w wybranych placówkach.

Rumska Karta Seniora uprawnia do korzystania z systemu zniżek i wydawana jest bezpłatnie na wniosek uprawnionej osoby. Zawiera: imię i nazwisko, numer i datę wydania, jest ważna bezterminowo. Może zostać przyznana każdej osobie, która ukończyła 60 lat i mieszka w Rumi.

W Sztumie Karta Seniora jest dostępna poprzez Uniwersytet Trzeciego Wieku działający przy Sztumskim Centrum Kultury - w ramach programu ogólnopolskiego. Trzeba mieć 60 lat i wypełnić dostępny w SCK formularz.

polecane: 60 Sekund Biznesu: W internecie jest wygodniej i większy wybór.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 2

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

g
gdanszczanin

Nigdzie nie mogę znależć kursu dla początkujących z obsługi komputera 65+ czy ci co teraz mają czas nie muszą się uczyć ?

Z
Zofia

szukam w internecie punktow, gdzie mozna robic zakupy ze znizka lub uslug dla seniorow posiadajacych karte seniora. Nigdzie nie ma wykazu punktów czy sklepow. Jeśli nie macie takich sklepow i punktow, to po co piszecie, że senior ma znizki. Pic na wodę fotomontaz. Szkoda slow.

Dodaj ogłoszenie