Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Karta Dużej Rodziny już działa. Jakie są zasady jej przyznawania?

Paweł Durkiewicz
W Gdańsku Karta Dużej Rodziny obowiązuje od kilku lat.
W Gdańsku Karta Dużej Rodziny obowiązuje od kilku lat. Tomasz Bołt
Od 1 stycznia obowiązuje ustawa o Karcie Dużej Rodziny. Pomorscy beneficjenci chwalą pomysł, ale zauważają także pewne niedociągnięcia.

Karta Dużej Rodziny zapewnia m.in. ulgi na przejazdy kolejowe PKP Intercity i ulgi w opłacie paszportowej: 75 proc. w przypadku dzieci oraz 50 proc. dla rodziców. Posiadacze dokumentu są też uprawnieni do zniżek w instytucjach kultury, obiektach sportowych i w komunikacji publicznej.

W sumie do programu przystąpiło już ponad 470 partnerów, którzy oferują zniżki w 1500 miejscach. Wśród pomorskich instytucji objętych programem są m.in. Muzeum Narodowe w Gdańsku, Słowiński Park Narodowy czy Ośrodek Przygotowań Olimpijskich we Władysławowie. Na liście instytucji objętych projektem są również prywatne przedsiębiorstwa, w tym sklepy spożywcze, jedna z sieci telefonii komórkowej i kina. - Dobrze, że do programu przystąpiło tyle komercyjnych firm, które dają wymierne korzyści.

Jak zauważa Aleksandra Konczal, prezes Stowarzyszenia Rodzin Wielodzietnych "Szczęśliwy Dom" w Gdańsku, nie wszystkie zniżki zawarte w KDR przystają do realiów dużych rodzin.

- Nie jestem specjalnie zachwycona ofertą tej karty. Niektóre jej punkty, jak np. 5-procentowe zniżki w ekskluzywnych i drogich sklepach, mają dla nas znikomy sens - stwierdza. Konczal zwraca uwagę, że dużo bardziej odczuwalne korzyści zawiera już Karta Gdańskiej Dużej Rodziny: - Jesteśmy z niej bardzo zadowoleni. Zwłaszcza możliwość bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską mocno odciążyła nasz rodzinny budżet. Karta ogólnokrajowa z pewnością też się przyda, jednak moim zdaniem wymaga ona dopracowania.

Karta Dużej Rodziny. Czy jest szansa na Pomorzu na tańsze zakupy?

Zasady przyznawania Karty Dużej Rodziny

Kartę Dużej Rodziny przyznaje wójt, burmistrz lub prezydent miasta na wniosek jednego z członków rodziny wielodzietnej.
O kartę ogólnokrajową może ubiegać się każda rodzina z przynajmniej trójką dzieci, również z miast, które wydają własne "małe" karty dużej rodziny. Dochód nie jest kryterium branym pod uwagę przy rozpatrywaniu wniosku. Dokument jest wydawany bezpłatnie każdemu członkowi rodziny. Rodzice mogą korzystać z KDR dożywotnio, z kolei dzieci - do ukończenia 18 roku życia lub do zakończenia nauki (maksymalnie do osiągnięcia 25 lat). Osoby niepełnosprawne otrzymują kartę na czas trwania orzeczenia o niepełnosprawności. Lista wszystkich zniżek, a także wzór wniosku o wydanie karty dostępne są na stronie www.rodzina.gov.pl.

[email protected]

Więcej na temat Karty Dużej Rodziny przeczytasz kupując e-wydanie gazety z dnia 5.01.2015r.

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki