Karlos odleciał do Francji

  Karlos odleciał do Francji

  Kazimierz Netka

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  W oliwskim zoo mieszkają oryksy szablorogie - jedne z najpiękniejszych antylop świata
  1/3
  przejdź do galerii

  W oliwskim zoo mieszkają oryksy szablorogie - jedne z najpiękniejszych antylop świata ©Zoo Gdańsk-Oliwa

  Oryksy wyjadą z Gdańska, bo tak chce koordynator hodowli tych zwierząt, działający z upoważnienia EAZA, czyli Europejskiego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych i Akwariów. Dokąd ta gromada wyemigruje, jeszcze nie wiadomo. Jej szef cieszy się na kontynencie opinią jednego z najcenniejszych samców tego gatunku antylop.

  - Najlepszy, najcenniejszy nie znaczy, że najpiękniejszy - zastrzega Michał Targowski, dyrektor Miejskiego Ogrodu Zoologicznego Wybrzeża.
  - Jest niezbyt piękny, bo bez swego oręża, czyli wspaniałych, wygiętych jak szable, rogów. Tak długich, że zwierzę to mogło nimi podrapać się w plecy. Samiec stracił je w walce o władzę w stadzie. Mimo to nie poniósł uszczerbku na swej reputacji - zarówno wśród swych partnerek, jak i ludzi.

  Wyjazd oryksów jest konieczny ze względów hodowlanych. Gdańskie zwierzęta mają pomóc w odświeżeniu puli genetycznej tych ssaków w zoo, do którego się udadzą. Oryksy szablorogie mają swe dzikie środowisko w Afryce. W naturze zagrożone są wyginięciem. Dlatego duże znaczenie ma ich mnożenie się w ogrodach zoologicznych.

  Podejmowane są próby przesiedlania urodzonych w europejskich zoo oryksów do natury. Nim jednak tam trafią, muszą trochę pomieszkać pod kontrolą ludzi, w południowej Tunezji, w specjalnie przystosowanych w tym celu warunkach. Tam uczą się życia bez pomocy człowieka.
  Oryksy to antylopy przebywające w rejonach pustynnych, na jałowych stepach. Bez picia mogą wytrzymać nawet dwa tygodnie.
  1 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo