Kariera od A do Z - cz IV. Aplikujemy o pracę. CV i rozmowa kwalifikacyjna

Jacek KleinZaktualizowano 
CV to początek starania się o zatrudnienie w wybranej firmie
CV to początek starania się o zatrudnienie w wybranej firmie 123rf
Pierwszy kontakt z pracodawcą to CV. Warto podejść do niego rzetelnie. Drugim jest rozmowa kwalifikacyjna. Wbrew pozorom nie musi przybrać formy odpytywania.

Aplikowanie o pracę wiąże się dla wielu osób z niemałym stresem. Zwłaszcza kiedy robimy to pierwszy raz. Nie chcemy ponieść porażki, co oczywiste, ale prowadzi to czasem do nieprzemyślanych działań, które mogą zaszkodzić zamiast pomóc.

- Często kandydaci decydują się na kłamstwo, aby przedstawić siebie w lepszym świetle. Można powiedzieć, że robią to w dobrej wierze. Takiego podejścia może potem nie zaakceptować pracodawca i sięgnąć po zwolnienie. Nie można także wykluczyć wpisu do akt, który potem będzie przeszkadzał przy próbie znalezienia kolejnego miejsca pracy. Szczerość często popłaca - mówi Małgorzata Nosek, team leader w Grafton Recruitment.

Czytaj również: Kariera od A do Z. Wspólna akcja Uniwersytetu Gdańskiego, Politechniki Gdańskiej, Grupy GPEC i "Dziennika Bałtyckiego"

Będąc pytanym czy wymieniając w CV posiadane umiejętności, nie warto dodawać sobie ponad rzeczywiście posiadane. Życie szybko to weryfikuje. Zdecydowanie lepiej jest zapewnić o chęci nauki i rozwoju.

Pracodawca zainteresowany jest naszymi mocnymi stronami. I chętnie pyta o nie podczas spotkania. Nie jest łatwo samemu się oceniać, ale należy wystrzegać się mówienia o cechach, których nie posiadamy, nie epatować, że łatwo nawiązujemy kontakty, potrafimy pracować pod presją czasu czy doskonale potrafimy zorganizować sobie pracę i jesteśmy przebojowi. To również wyjdzie szybko w czasie okresu próbnego.

Wynagrodzenie to jedna z najczęściej poruszanych kwestii podczas spotkania z pracodawcą. Zwłaszcza kiedy nie aplikujemy o staż czy praktykę.

- Pytanie o zarobki pada w większości przypadków. Tutaj trudno znaleźć odpowiednie rozwiązanie. Często kandydaci, bojąc się utraty szansy na zatrudnienie, decydują się na podanie zaniżonych oczekiwań. Gdy później zostaną przyjęci, pracują za niewystarczające - ich zdaniem - wynagrodzenie. To powoduje, że szybko mogą stracić motywację do pracy - zaznacza Małgorzata Nosek.

CV to tylko wstęp do decydującego spotkania. Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej? Podstawa to zapoznać się z działalnością firmy. Pytanie o nią podczas rozmowy dyskwalifikuje kandydata.

- Przed pójściem na rozmowę o pracę powinniśmy się do niej sumiennie przygotować. Sprawdzić firmę, do której aplikujemy. Możemy również spróbować ustalić, kim jest osoba, z którą będziemy rozmawiać - podpowiada Joanna Żukowska, ekspert międzynarodowego serwisu rekrutacyjnego MonsterPolska.pl.

Trzeba pokazać zainteresowanie przyszłą pracą. Dowiedzieć się, jakie zadania będziemy wykonywać w ramach stanowiska, jak wygląda typowy dzień pracy w naszym dziale.

- Decyzja kandydata o podjęciu pracy powinna być podjęta świadomie. Na każdym spotkaniu rekrutacyjnym otwarcie mówimy o stanowisku, na jakie aplikuje osoba, oraz o zakresie przyszłych obowiązków - mówi Marek Mikucki, kierownik działu personalnego w GPEC.

Na koniec rozmowy nie jest wskazane pytanie o to, jak nam poszło. W zamian można zapytać o dalsze etapy w ramach rekrutacji. Trzeba pamiętać, że pierwsza rozmowa nie musi być ostatnią.

I kwestia najważniejsza. Musimy być zdecydowani na kolejne kroki po nawiązaniu kontaktu z wybraną firmą. Jeżeli otrzymaliśmy zaproszenie na rozmowę, powinniśmy się na niej stawić. Odwołanie rozmowy na godzinę przed lub niestawienie się zostanie odebrane jako niepoważne podejście do kariery.

Czytaj też: Kariera od A do Z. Rekrutacja do pracy powinna być oparta na czytelnych zasadach

Wypełnij ankietę


KLIKNIJ i wskaż swoje mocne strony >>>

  • Zespół pod kierunkiem prof. dr hab. Anny Zawadzkiej z Instytutu Psychologii Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego opracował specjalną ankietę, która pozwoli odpowiedzieć sobie na pytanie, co motywuje nas w pracy, jakie mamy umiejętności, jak oceniany naszą karierę.
  • Odpowiedzi pozwolą uzyskać obraz możliwości i oczekiwań, jakie wiążemy ze sobą na rynku prac

Partnerem głównym akcji „Kariera od A do Z” jest Grupa GPEC. Patronami są Uniwersytet Gdański i Politechnika Gdańska.

Czytaj więcej:


Kariera od A do Z - cz IV. Aplikujemy o pracę. CV i rozmowa kwalifikacyjna

**

Praca na Pomorzu. Sprawdź aktualne oferty zatrudnienia >>>

polecane: Wybory 2019

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 1

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

p
panna

przede mną pierwsza rozmowa, więc przygotowuję się do niej rzetelnie:blog.impel.pl/rozmowa-kwalifikacyjna-na-staz bo bardzo mi zależy, żeby zrobić u nich staż. a potem zobaczymy jak potoczą się moje zawodowe losy.

Dodaj ogłoszenie