Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kariera od A do Z - cz II. Wiele możliwości rozwoju zawodowego na Pomorzu

Jacek Klein
Na Pomorzu powstają kolejne centra usług biznesowych, które już zatrudniają ok. 19 tys. pracowników
Na Pomorzu powstają kolejne centra usług biznesowych, które już zatrudniają ok. 19 tys. pracowników Przemek Świderski
Nowoczesność, innowacje oraz nastawienie na rozwój pracowników to domena wielu pomorskich firm. Można w nich realizować swoje ambicje zawodowe.

Kariera od A do Z. Wspólna akcja Uniwersytetu Gdańskiego, Politechniki Gdańskiej, Grupy GPEC i "Dziennika Bałtyckiego"

Pomorze to głównie przemysł morski i transport - słychać nierzadko taką opinię. W sporej mierze to mit. Morze i transport to ważne gałęzie gospodarki regionu, ale jest ona znacznie bogatsza i nastawiona na innowacyjność.

Poszukujący pracy i wiążący swoją przyszłość zawodową z Pomorzem mają szeroki wachlarz możliwości rozwoju kariery zawodowej. Pomorze odpowiada za prawie 6 proc. krajowego PKB. Generują go głównie firmy z sektora usług i przemysłu. Obie gałęzie są bardzo zróżnicowane.

W usługach rozkwit przeżywają te nakierowane na rozwiązania dla biznesu. Funkcjonuje tu ponad 100 centrów nowoczesnych usług biznesowych, które zatrudniają ok. 19 tys. pracowników. Zdecydowana większość z tych centrów specjalizuje się w usługach IT oraz procesach finansowych.

Zobacz również: Pomorska lista płac. Ile zarobimy w branży IT? [LISTA PŁAC]

To, co wyróżnia Trójmiasto na polskiej mapie sektora usług dla biznesu, to wyraźnie silniejsza pozycja w kategorii zatrudnienia w centrach badawczo-rozwojowych. Przykładem jest Intel czy Polpharma, mające w Gdańsku swoje laboratoria informatyczne i biotechnologiczne.

Innowacje to nie tylko informatyka i startupy, to domena także bardziej tradycyjnych branż.

- Region może poszczycić się wieloma nowoczesnymi firmami. Operują one w rozmaitych branżach, nawet tych kojarzonych z tradycyjnym przemysłem - uważa prof. dr hab. inż. Jacek Namieśnik, rektor Politechniki Gdańskiej. - Przykładem, który warto przytoczyć, jest firma Steico, która w Czarnej Wodzie stworzyła prawdziwe centrum przemysłu drzewnego. Produkuje tam elementy do budowy i całe ekologiczne domy. Z wykorzystaniem zaawansowanych technologii i na podstawie własnych wdrożeń. Podobne przykłady można mnożyć, zatem absolwenci czy doświadczeni specjaliści mają gdzie się realizować.

Czytaj również: Marcin Lewandowski: Pomorskie firmy oferują nowoczesność i kulturę pracy [ROZMOWA]

O możliwościach, jakie daje lokalnych rynek, świadczy fakt, iż firmy w rekrutacji wspierają takie marki branży HR mające swoje biura w Trójmieście jak: Manpower, Randstad, Adecco, Hays, Startpeople.

Kto jest najbardziej poszukiwany na pomorskim rynku? To programiści analitycy systemów komputerowych, kadra inżynierska produkcji przemysłowej, technologii informatycznych i telekomunikacyjnych, konstruktorzy. Ale także matematycy, finansiści z zakresu rachunkowości i księgowości, pracownicy usług osobistych czy specjaliści do spraw sprzedaży. Praca czeka także na wykwalifikowani pracowników fizycznych, m.in. mechaników, elektryków, spawaczy, monterów, operatorów maszyn, murarzy, stolarzy.

Praca na Pomorzu. Sprawdź aktualne oferty zatrudnienia >>>

Największy deficyt dotyczy inżynierów.

- Rynek pracy zmaga się z niedoborem inżynierów. Jest on widoczny do tego stopnia, że pracodawcy zapraszają na pierwsze praktyki i staże już studentów drugiego i trzeciego roku najbardziej popularnych kierunków - mówi agencji Newserii Biznes Aleksandra Figura, team leader z firmy doradztwa personalnego People. - Oprócz wiedzy technicznej, która jest bardzo istotna, poszukiwane są kompetencje miękkie. W przypadku zawodów inżynierskich duże znaczenie mają zdolności komunikacyjne, umiejętność pracy zespołowej, orientacja na klienta wewnątrz i na zewnątrz firmy oraz orientacja na osiągnięcia, która umożliwia realizowanie celów zawodowych.

W zamian firmy oferują wysokie wynagrodzenia oraz narzędzia, systemy, które pozwalają rozwijać swoją wiedzę i umiejętności oraz umożliwiają swoim pracownikom dodatkowy rozwój np. poprzez szkolenia.

Wypełnij ankietę


KLIKNIJ i wskaż swoje mocne strony >>>

  • Zespół pod kierunkiem prof. dr hab. Anny Zawadzkiej z Instytutu Psychologii Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego opracował specjalną ankietę, która pozwoli odpowiedzieć sobie na pytanie, co motywuje nas w pracy, jakie mamy umiejętności, jak oceniany naszą karierę.
  • Odpowiedzi pozwolą uzyskać obraz możliwości i oczekiwań, jakie wiążemy ze sobą na rynku prac

Partnerem głównym akcji „Kariera od A do Z” jest Grupa GPEC. Patronami są Uniwersytet Gdański i Politechnika Gdańska.

Czytaj więcej:


Kariera od A do Z - cz IV. Aplikujemy o pracę. CV i rozmowa kwalifikacyjna

**

[email protected]

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki