MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kara za przekroczenie limitu finansowego na kampanię wyborczą przez komitet Wszystko dla Gdańska. To może być nawet 100 tys złotych!

Rafał Mrowicki
Karolina Misztal
Wszystko dla Gdańska musi zapłacić karę finansową za przekroczenie limitu środków na kampanię wyborczą. Chodzi o wybory samorządowe w 2018 roku, kiedy to Komitet Wyborczy Wyborców Wszystko dla Gdańska Pawła Adamowicza wygrał wybory na prezydenta Gdańska oraz wprowadził sześcioro radnych do Rady Miasta.

O sprawie jako pierwszy poinformował portal Puls Gdańska. Państwowa Komisja Wyborcza odrzuciła sprawozdanie finansowe komitetu Wszystko dla Gdańska za kampanię wyborczą w 2018 roku.

Stwierdzono dwie nieprawidłowości. Pierwsza to przyjęcie wpłat gotówkowych na kampanię dokonanych na poczcie. Zgodnie z prawem wyborczym można dokonywać ich tylko w formie przelewów. W ten sposób 18 000 zł przepadło na rzecz Skarbu Państwa. Pozostałą nadwyżkę (7 919,34 zł) przekazano na organizację pozarządową zajmującą się wspieraniem niepełnosprawnych dzieci.

Drugie z uchybień to przekroczenie limitu budżetu na kampanię. Zgodnie z prawem wyborczym na kampanię wyborczą do Rady Miasta Gdańska komitet może wydać nie więcej niż 130 233 zł. Limit ten został przekroczony o ok. 12 000 zł.

Jak informuje rzecznik stowarzyszenia Wszystko dla Gdańska Marcin Makowski, komitet nie będzie odwoływać się od decyzji Komisarza Wyborczego. Zgodnie z prawem komitet zostanie rozwiązany w ciągu 60 dni od wydania orzeczenia przez sąd. Konsekwencje może ponieść pełnomocnik finansowy komitetu wyborczego Aldona Gibalska.

Przekroczenie limitu wydatków komitetu o kwotę 12 000 złotych - zgodnie z przepisami sankcje grożące pełnomocnikowi finansowemu wynikają z art. 506 kodeksu wyborczego. Decyzję o wysokości kary podejmie sąd. Grozi za to od 1000 do 100 000 zł. Najczęściej jednak w takich sprawach sądy wymierzają ok. 5000 zł kary.

Popełnione błędy były drobne i wynikały jedynie z niedopatrzenia a nie z celowego działania - komentuje Marcin Makowski. - Samo przekroczenie limitu przeznaczonego na kampanie wyborczą wynikało z przyjęcia przez pełnomocnika finansowego interpretacji opartej o bardziej aktualną liczbę mieszkańców Gdańska niż ta przyjęta przez Komisarza Wyborczego. Od niej zależy kwota możliwych wydatków. Cała reszta sprawozdania złożonego przez komitet wyborczy została zaakceptowana przez Komisarza Wyborczego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ślubowanie olimpijczyków - wywiad Przemysław Zamojski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki