18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Kapitan Tomasz Cichocki otrzymał Srebrny Sekstant podczas gali Rejs Roku 2012 [ZDJĘCIA]

Adam Mauks
Piątkowy wieczór był szczególny dla kpt. Tomasza Cichockiego. W gdańskim Dworze Artusa rozdano najwyższe polskie trofea żeglarskie, a to oznacza, że po raz 43 odbyła się uroczysta gala, na której wskazano Rejs Roku 2012 i przyznano nagrodę Srebrny Sekstant.

Otrzymał ją Tomasz Cichocki, żeglarz, któremu udało się pokonać okołoziemską trasę w 10-miesięcznym rejsie. Cichocki, mimo olbrzymich problemów zdrowotnych i technicznych, dopiął swego na jachcie Polska Miedź. Tu nie było wątpliwości. Jury pod przewodnictwem kontradm. Czesława Dyrcza dość burzliwie obradowało w przypadku drugiej nagrody Rejs Roku. Tu wyróżniono kpt. Tomasza Szewczyka, który na jachcie Anna F wystartował z Wysp Kanaryjskich, pokonał Amerykę Południową, opłynął Horn i dopłynął do mety w Lizbonie. Trzecią nagrodę honorową otrzymał kpt. Maciej Orczykowski za samotny rejs z Gdyni na Islandię. To osiągnięcie tym bardziej warte wyróżnienia, że żeglarz dokonał tego na 44-letnim jachcie Drosomak.

Tradycyjnie przyznano także honorowe wyróżnienia Rejs Roku 2012. Za wyprawę Borealis 2012 na jachcie Marguerite 1 wyróżnienie to dostali Joelle i Janusz Kurbiel. Z wyróżnienia cieszył się również Włodzimierz Byliński, który otrzymał je za wyprawę atlantycką i samotne pokonanie tego oceanu na jachcie Kulfon II. Pozostali wyróżnieni także mogli czuć satysfakcję.

Jury zauważyło i doceniło również Mariusza Kopera z załogą. Pokonał on 8 tysięcy mil, na które złożyła się trasa z St. John's do Vancouver. Koper dokonał tego na jachcie Katharsis II. Jury nie zapomniało także o dziennikarzu radiowej Trójki - Kubie Strzyczkowskim, który zasłynął transatlantyckim rejsem na dystansie prawie 3 tys. mil.

Nagrodę Polskiego Związku Żeglarskiego otrzymał Krzysztof Kamiński za rejs z Vancouver na Beef Island i współorganizację karaibskich obchodów rocznicy wyprawy Władysława Wagnera.

Piotr Cichy z kolei za rejs jachtem Zjawa IV otrzymał nagrodę prezydenta Gdańska - Bursztynową Różę Wiatrów.

Tomasz Cichocki miał także dodatkową satysfakcję, bo od Bractwa Kaphornowców dostał nagrodę Grotmaszta.

Swoją nagrodę przyznał także magazyn "Żagle". Dostał ją Edward Zając za udział w atlantyckim rejsie Plymouth - Azory oraz za samotny rejs do Brestu.

Zarejestruj się i czytaj wybrane artykuły Dziennika Bałtyckiego www.dziennikbaltycki.pl/piano

Flesz: Wegańskie ubrania. Made in Poland

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie