Kapitał zagraniczny ściąga na Podkarpacie, Podlasie i Lubelszczyznę

Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek/AIPZaktualizowano 
Krzysztof Kapica
W ciągu dwóch lat największy wzrost liczby podmiotów z kapitałem zagranicznym nastąpił na Podkarpaciu (wzrost o 550 firm, czyli o ponad 40 proc.). Na drugim miejscu znalazło się województwo podlaskie (wzrost o 25 proc.), a na czwartym – lubelskie.

Liczba podmiotów gospodarki narodowej zarejestrowanych w rejestrze REGON wyniosła na konie czerwca 2016 r. ponad 4,2 mln, w tym prawie 3 mln to firmy osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, 390 tys. to spółki handlowe z polskim kapitałem, a 89 tys. z kapitałem zagranicznym – podał GUS.
W ciągu 2 lat, od czerwca 2014 do czerwca 2016, liczba podmiotów gospodarczych zarejestrowanych w systemie REGON wzrosła o 109 tys. (o 2,7 proc.). Nie jest to jednak wynikiem rejestrowania kolejnych firm osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą. Netto liczba tych podmiotów zmniejszyła się bowiem w ciągu 2 lat o tysiąc. Wzrosła natomiast liczba spółek prawa handlowego z polskim kapitałem – z 310 tys. do 390 tys., czyli o ponad 25 proc. Wrosła także liczba spółek z udziałem kapitału zagranicznego - z 80 tys. do 89 tys., czyli o ponad 10 proc. Większość z nich to spółki kapitałowe (s.a. i z o.o.). To ciągle mało, bo spółki handlowe stanowią jedynie 11,4 proc. wszystkich podmiotów gospodarczych zarejestrowanych w Polsce, a spółki handlowe z kapitałem zagranicznym – 2 proc. Jednak tak dynamiczny wzrost ich liczby w ciągu 2 lat wskazuje, że przedsiębiorczość w Polsce nie tylko zwiększa się, ale przede wszystkim profesjonalizuje. Spółki handlowe to m.in. większa skala działania niż firmy osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, większe zatrudnienie, profesjonalizacja zarządzania, większa przejrzystość finansów.
Nie dziwi, że szybko rośnie liczba spółek prawa handlowego w najlepiej rozwiniętych regionach (mazowieckie, małopolskie, wielkopolskie, dolnośląskie). Ale 2-cyfrowy wzrost liczby spółek następuje we wszystkich województwach. A regionem o najwyższym wzroście liczby spółek prawa handlowego w okresie czerwiec 2014 – czerwiec 2016 jest … Podkarpacie (wzrost o prawie 30 proc.), czyli województwo o jednym z najsłabszych PKB per capita.
Jeszcze lepsze wiadomości dotyczą wzrostu liczby spółek z kapitałem zagranicznym w regionach słabiej rozwiniętych. W ciągu 2 lat największy wzrost liczby podmiotów z kapitałem zagranicznym nastąpił na Podkarpaciu (wzrost o 550 firm, czyli o ponad 40 proc.). Na 2. miejscu znalazło się województwo podlaskie (wzrost o 25 proc.), a na 4. – lubelskie. Dowodzi to, że kapitał zagraniczny widzi szanse rozwojowe nie tylko w regionach najlepiej rozwiniętych, gdzie do tej pory najsilniej się lokował, ale także w tych o niższym poziomie rozwoju i słabszej infrastrukturze. To informacja, że władze samorządowe w tych regionach potrafią tworzyć warunki sprzyjające napływowi kapitału – polskiego i zagranicznego. Warto, aby pozostałe regiony Polski Wschodniej przyjrzały się jak to się robi na Podkarpaciu, Podlasiu i Lubelszczyźnie. Warto, bo efekty widać: w województwie podkarpackim stopa bezrobocia spadła z 14,7 proc. w czerwcu 2014 r. do 11,7 proc. w czerwcu 2016 r., w województwie podlaskim – z 13,5 proc. do 10,8 proc., a na Lubelszczyźnie – z 12,9 proc. do 10,4 proc.
dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan

polecane: 60 Sekund Biznesu: Niemcy najważniejszym partnerem handlowym.

Wideo

Materiał oryginalny: Kapitał zagraniczny ściąga na Podkarpacie, Podlasie i Lubelszczyznę - Strefa Biznesu

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 2

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

k
kibic

Polsce wschodniej najbardziej pomogły inwestycje z unijnej kasy na rozwój dróg, kolei i cyfryzację. Teraz muszą dbać o to aby wszystkie te inwestycje które są w trakcie realizacji skończyły się bez większych opóźnień i niech wykorzystują szanse na szybszy rozwój.

d
develop.waw.pl

Przyczyna jest taka, że nie mamy własnej SSE. Musimy dążyć do uzyskania "SSE Lublin" i samodzielnie zapraszać inwestorów, a nie przez Mielec, Mielec to kategoria C.

Dodaj ogłoszenie