Kapitał i wsparcie dla innowacyjnych projektów

Materiał Informacyjny
Jednym z fundamentów Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, wielkiego planu rządu PiS dla Polski, jest gospodarka oparta na innowacyjności. Do kreowania nowych lub znacznie ulepszonych produktów i usług są zachęcane wszystkie działające firmy, ale prawdziwą siłą polskiej gospodarki powinny stać się start-upy. To młode – dopiero powołane do życia albo działające od niedawna – przedsiębiorstwa ukierunkowane na innowacje. Mogą one opierać swoją strategię na samodzielnym kreowaniu nowych produktów czy usług, ale też realizować takie przedsięwzięcie na rzecz dużych przedsiębiorstw. Taka współpraca, dzięki dostępowi do potencjału dużych firm, pozwoli start-upom łatwiej się rozwijać.

Program Start in Poland, stworzony dla młodych innowacyjnych przedsiębiorstw, jest niezwykle wszechstronnym przedsięwzięciem, zawierającym wiele komponentów. Wsparcie kapitałowe w ramach programu Start In Poland realizowane będzie przez specjalistyczną spółkę powołaną przez Polski Fundusz Rozwoju –_PFR Venture (więcej w ramce obok).

W ramach pilotażowego programu Scale Up, przeprowadzonego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości do 15 września akceleratory mogły składać wnioski o udział w tym komponencie programu. Jego celem jest połączenie potencjału początkujących, kreatywnych przedsiębiorców z infrastrukturą, doświadczeniem oraz zasobami dużych korporacji, w tym spółek Skarbu Państwa. Efektem pilotażu ma być komercjalizacja innowacyjnych rozwiązań proponowanych przez start-upy, w tym produktów i usług powstałych jako realizacja potrzeb zgłoszonych przez duże przedsiębiorstwa. W ramach autorskiego programu start-upy uzyskają nie tylko wsparcie finansowe (do 250 tys. zł), ale także możliwość skorzystania z zasobów niezbędnych do opracowania i testowania własnych rozwiązań, dostęp do wysokiej klasy mentorów, a także szansę na zdobycie doświadczenia oraz zbudowanie sieci kontaktów biznesowych. Każdy start-up zyska też możliwość promocji własnej marki wśród dużej grupy klientów korporacji oraz poprawę swojej wiarygodności w otoczeniu biznesowym.

Kapitałowe wsparcie start-upów
PAWEŁ BORYS, PREZES POLSKIEGO FUNDUSZU ROZWOJU SA:

W Polskim Funduszu Rozwoju, w ramach programu Start in Poland, tworzymy największą w rejonie Europy Środkowo-Wschodniej platformę inwestycji kapitałowych w innowacyjne spółki na wczesnym etapie rozwoju. PFR Ventures będzie wspierał rozwój polskiego rynku venture capital i nowych technologii. Naszym celem jest rozwijanie innowacyjnych przedsiębiorstw poprzez wsparcie kapitałowe i eksperckie. Chcemy pobudzić kapitał prywatny do zaangażowania w projekty o wyższym ryzyku, ale potencjalnie wysokiej stopie zwrotu. Zależy nam na finansowaniu nowoczesnych technologii oraz polskich produktów i usług, które mogą odnieść sukces na rynku światowym. Wybór projektów inwestycyjnych będzie oparty na precyzyjnie zdefiniowanych i dostępnych publicznie kryteriach w ramach konkurencyjnego i profesjonalnego procesu inwestycyjnego.

W ramach platformy PFR Ventures finansowane będą mogły być projekty na różnych etapach rozwoju i zróżnicowanej wielkości: od 200 tys. do nawet 60 mln zł na pojedynczy projekt, fundusze typu seed oraz venture capital, o wartości od około 20 mln zł do 800 mln zł. PFR Ventures będzie finansował do połowy wartości inwestycji, a kolejne 50 proc. pochodzić będzie od inwestorów prywatnych, zarówno instytucjonalnych, jak i indywidualnych.
Działalności PFR Ventures dopełniać będą skoordynowane z nią inicjatywy wspierające, w tym ScaleUP. W efekcie korporacje będą mogły w większym stopniu wykorzystywać nowatorskie rozwiązania oferowane przez polskie innowacyjne firmy.

Więcej o programie Start in Poland
www.poir.gov.pl

Więcej o funduszach:
**

www.funduszeeuropejskie.gov.pl

**

Główny Punkt Informacyjny: Gdańsk– tel.: 58 326 81 52,
e-mail: [email protected]

Projekt jest współfinansowany ze środków Funduszu Spójności Unii Europejskiej

Kredyt hipoteczny, to coraz większe ryzyko. UOKiK ostrzega.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.