Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kapibarzątka otrzymały imiona [ZDJĘCIA]

red.
Sabina Kaszak / zoo w Oliwie
Gdański Ogród Zoologiczny ogłosił wyniki konkursu na imiona dla młodych kapibar urodzonych. Zwyciężyły: Ruzel i Ruba. Wybór nie należał jednak do łatwych. Mieszkańcy przesłali aż pół tysiąca propozycji.

- Po zapoznaniu się z licznymi i ciekawymi propozycjami imion dla młodych kapibar, mój pierwszy pomysł był taki, by zaczynały się one od pierwszej litery imienia matki, która nazywa się Ruda. Postanowiłem zaangażować samych zainteresowanych w ostateczny wybór. Czytałem im na głos wszystkie propozycje i obserwowałem reakcje. Na większość w ogóle nie reagowały, jedząc spokojnie marchewkę. Ale gdy padły dwa zwycięskie imiona, kapibary odwróciły się w moją stronę. Wydaje mi się, że Ruzel i Ruba świetnie odzwierciedlają charakter naszych młodych – wyjaśnia Mateusz Ługowski, opiekun kapibar.

Zwierzęta urodziły się w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym… w piątek, 13 stycznia 2017 roku. Maluchy od razu po urodzeniu przypominały dorosłe osobniki - miały futerko, otwarte oczy i sprawnie się poruszały. Szybko i chętnie zaczęły też pływać. Uwielbiają się bawić i zagrzebywać w świeżym sianie. Są bardzo ciekawe swoich sąsiadów, tapirów – często siadają przy siatce i przyglądają się im z uwagą.

Historia kapibar w oliwskim zoo jest całkiem długa. Pierwsze osobniki przybyły z Rosario w Argentynie w 1962 roku wraz z większą „dostawą” innych egzotycznych gatunków zwierząt. W tych latach jednak przychówków nie było. Kolejne kapibary przyjechały w roku 1990 i od tej pory na dobre zadomowiły w gdańskim zoo. Przychówki były w latach 1998, 1999, 2004 i 2011. To właśnie urodzona w 2011 roku samica o imieniu Ruda została matką młodych. Jej partner – równolatek - przyjechał z opolskiego zoo. Ojcu opiekunowie nadali imię Bajzel.

Kapibary to największe gryzonie świata, spokrewnione choćby ze świnką morską, dobrze nam znanym zwierzęciem domowym. Gatunek został zapisany w Czerwonej Księdze (Red List- LC) IUCN. Główną przyczyną zagrożenia są polowania dla skór i mięsa. Znane są przypadki, że te inteligentne stworzenia po oswojeniu pełniły rolę przewodników osób niewidomych.

Wybieg kapibar zlokalizowany jest tuż obok ekspozycji tapirów i hipopotamów karłowatych, naprzeciwko wybiegu żyraf. Jednak z możliwością oglądania młodych na świeżym powietrzu trzeba jeszcze trochę poczekać, aż zrobi się nieco cieplej.

PLUS.DZIENNIKBALTYCKI.PL:

Zaczytaj się na wiosnę! Abonament 30% taniej! [SPRAWDŹ OFERTĘ]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki