18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kandydaci na ordynariusza diecezji pelplińskiej. Papież wybierze biskupa

Sebastian Dadaczyński
Polskapresse
Wierni diecezji pelplińskiej czekają na nowego biskupa. Decyzję o nominacji hierarchy podejmie papież Benedykt XVI. Okazuje się jednak, że może ona zapaść dopiero za kilka miesięcy, bo sprawa nie jest taka prosta. O tym, kto konkretnie zostanie nowym ordynariuszem diecezji pelplińskiej, nie wie jeszcze nikt. Na razie pojawiają się tylko spekulacje.

Aktualizacja:Biskup Kasyna został nowym biskupem diecezji peplińskiej!

- Nowym biskupem niekoniecznie musi zostać duchowny z Pomorza. Może to być osoba nawet z południa Polski. Co więcej, Stolica Apostolska może podjąć decyzję, że takiej nominacji nie otrzyma któryś z biskupów pomocniczych, a proboszcz jakiejś parafii - mówią nam w kuluarach księża.

Czytaj także: Ostatni wywiad z biskupem Janem Bernardem Szlagą: "Rozważmy nad sensem cierpienia Chrystusa"

Co ciekawe, zdaniem księży, diecezja pelplińska należy do z najlepszych w kraju, bo łatwo nią kierować.
- Po pierwsze, to piękny, spokojny teren, a po drugie - to, co najważniejsze - wierni tej wspólnoty są bardzo wierzący, dbają o wartości, przede wszystkim te lokalne - wyliczają nasi rozmówcy.

Sami wierni mają nadzieję, że Ojciec Święty powoła równie dobrego biskupa jak śp. Jan Bernard Szlaga, który diecezją pelplińską kierował przez ostatnie 20 lat. - Biskup Szlaga był nie tylko wielkim uczonym, ale także bardzo pogodnym człowiekiem. Liczymy, że taki też będzie nowy hierarcha, chociaż trudno mu będzie zastąpić zmarłego ordynariusza - mówią mieszkańcy Pomorza.

Czytaj także: Biskup pelpliński Jan Bernard Szlaga nie żyje

A jak wygląda procedura powołania biskupa diecezjalnego, kto wyznacza kandydata Stolicy Apostolskiej i jak długo należy czekać na powołanie hierarchy? Okazuje się, że kwestie związane z przygotowaniem dokumentacji na temat kandydatów na biskupa danej diecezji należą wyłącznie do nuncjusza apostolskiego w danym kraju. W Polsce jest nim abp Celestino Migliore. Próbowaliśmy porozmawiać z przedstawicielami jego biura, ale nikt nie komentuje tej sprawy. Udało nam się za to porozmawiać z ks. dr. Józefem Klochem, rzecznikiem Konferencji Episkopatu Polski.

- To nuncjusz zadaje określone pytania wybranym duchownym, zakonnikom i zakonnicom oraz wiernym świeckim z danej diecezji. Do Stolicy Apostolskiej wysyła tak zwane terno, tj. trzech (zwykle) kandydatów. Nie oznacza to jednak, że Watykan nie może wskazać kogoś innego, na przykład duchownego pracującego w Stolicy Apostolskiej. Zwykle na powołanie nowego biskupa diecezja czeka od pięciu do ośmiu miesięcy. W tym czasie diecezją kieruje administrator - wyjaśnił nam ks. dr Józef Kloch.

Administratorem diecezji pelplińskiej jest obecnie jej biskup pomocniczy ks. dr Wiesław Śmigiel. W ostatnich dniach duchowny nawołuje do modlitwy w intencji wyboru nowego biskupa, co dzieje się już w kościołach w całej diecezji.

- Biskup Jan Bernard Szlaga w czasie swojej posługi uczył nas odpowiedzialności za Kościół, który jest domem i szkołą komunii. Obecnie troska o Kościół, który urzeczywistnia się w diecezji, powinna się wyrażać również w modlitwie o wybór nowego biskupa diecezjalnego - napisał w oficjalnym komunikacie ks. bp Wiesław Śmigiel. - Dlatego proszę kapłanów, przedstawicieli życia konsekrowanego oraz wiernych świeckich o gorliwą modlitwę w intencji wyboru nowego biskupa diecezjalnego i we wszystkich potrzebach diecezji pelplińskiej. Proszę, by w katedrze i we wszystkich innych kościołach diecezji przynajmniej raz została odprawiona msza święta.

Przypomnijmy, że biskup pelpliński ks. prof. Jan Bernard Szlaga zmarł nagle w starogar-dzkim szpitalu 25 kwietnia br. Przyczyną jego śmierci był krwotok spowodowany wrzodem dwunastnicy. Pogrzeb hierarchy odbył się kilka dni później, w bazylice katedralnej w Pelplinie, gdzie złożona została trumna z ciałem ordynariusza. W uroczystościach wzięły udział tysiące wiernych z całego Pomorza, 700 księży oraz ponad 30 biskupów i arcybiskupów. Wśród nich byli kardynał Józef Glemp i abp Henryk Muszyński, prymas Polski senior.

Wielki biblista

Śp. Jan Bernard Szlaga miał 72 lata, 49 lat posługi kapłańskiej i 24 lata posługi biskupiej.
Urodził się w Gdyni, święcenia kapłańskie przyjął w 1963 roku. Później, w 1988 roku został biskupem pomocniczym ówczesnej diecezji chełmińskiej, a w 1992 roku otrzymał nominację na biskupa nowo powołanej diecezji pelplińskiej. Był wybitnym biblistą, profesorem nauk teologicznych, dobrym organizatorem. To dzięki niemu odrestaurowano i wybudowano wiele obiektów sakralnych na Pomorzu. Bp Szlaga za swój największy sukces uważał doprowadzenie do pielgrzymki Jana Pawła II w Pelplinie. Odbyła się ona 6 czerwca 1999 roku.

Czytaj także: Pow. bytowski. Biskup Szlaga nie żyje, ale wkrótce odprawi nabożeństwo - głosi baner

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki