Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kamila Łukowicz ma wiele pasji i marzeń [ZDJĘCIA]

Joanna Surażyńska
Maluje, fotografuje, a w wolnych chwilach wsiada na motocykl i szuka inspiracji. Kamila Łukowicz ma wiele pasji i marzeń. W czerwcu w Muzeum Ziemi Kościerskiej można było zobaczyć jej wystawę pt. Batikiem malowane.

Niezwykłe prace zrobiły duże wrażenie na tych, którzy odwiedzili to miejsce. Niewykluczone, że w przyszłym roku Kamila Łukowicz spełni swoje kolejne marzenie i zorganizuje wystawę - tym razem fotografii. Na razie jednak nie chce zdradzać za wiele szczegółów, żeby nie zapeszać.

- Każda osoba robiąca zdjęcia musi się odpowiednio ukierunkować - mówi Kamila Łukowicz. - Ja uwielbiam pracę ze światłem. Nie zawsze to jest łatwe, ale staram się wyciągać te najładniejsze, naturalne kadry. Jestem kobietą o wielu pasjach. Staram się rozwijać to, co mogę. W chwilach wolnych wsiadam na motor ... poszukując nowych kadrów i inspiracji do malarstwa nie marnując tego cennego czasu.

Kamila Łukowicz jest doskonałym przykładem na to, że jak ktoś chce, to mimo wielu obowiązków znajdzie czas dla siebie, by realizować swoje pasje.

- Grunt to dobra organizacja - podkreśla pani Kamila. - Tworząc wszystko trzeba uwzględnić chociaż chwilkę na relaks, hobby, jest to warunek dobrego samopoczucia. Wszystko jest możliwe, jeśli się tego tak naprawdę pragnie.Trzeba dążyć do celu i wierzyć, że można pogodzić dom, rodzinę i swoje pasje. Życie jest zbyt krótkie, więc trzeba je wykorzystać!

Kamila Łukowicz ukończyła Szkołę Renowacji Zabytków Architektury. Technikę batiku poznała jeszcze podczas nauki w szkole podstawowej.

- Uczęszczałam na kółko plastyczne i tam nauczyłam się batiku - mówi Kamila Łukowicz. - Wygrywałam różne konkursy plastyczne malując różnymi technikami, ale jednak sztuka "batiku" najbardziej przypadła do gustu.

Batik technika malarska polegająca na kolejnym nakładaniu wosku (jest on w postaci ciekłej, gorący nakładany na płótno ) i kąpieli tkaniny w barwniku, który farbuje jedynie miejsca niezamaskowane warstwą wosku. Wzory na tkaninie uzyskuje się przez pokrywanie płótna gorącym woskiem. Używa się do tego pędzla, patyczka, szpatułki. Następnie tkaninę zanurza się w zimnej kąpieli barwiącej. Miejsca pokryte woskiem pozostają niezabarwione. Po wysuszeniu można nałożyć kolejną woskową fazę wzoru i ponownie barwić w ciemniejszym barwniku. Czynność tę powtarza się wielokrotnie. Po wykonaniu projektowanego wzoru tkaninę prasuje się przez biały papier.

- Potrzebne jest płótno, wosk, farby różnego koloru i pędzle, a przede wszystkim mnóstwo cierpliwości - mówi Kamila Łukowicz. - Batik to raczej mało znana technika malarska. Są to obrazy malowane woskiem. Batik pozwala uzyskać naprawdę fajne efekty. Przykładem jest chociażby krakelura, czyli "żyłki" powstające wskutek wnikania barwnika w spękania w wosku. Dzięki temu każda praca jest niepowtarzalna i ciekawa.

Kamila Łukowicz jest jedną z kilku osób, które przyozdobiły kolorowymi malowidłami sale oliwskiego Szpitala Dziecięcego. Akcja została przeprowadzona w ramach idei "Szpitali motylkowych" prowadzonych przez fundację Jolanty Kwaśniewskiej "Porozumienie bez barier".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki