Kamienice na Dolnym Mieście w Gdańsku zyskały nowe oblicze. Wkrótce remonty kolejnych!

Natalia Grzybowska
Natalia Grzybowska
Dzięki remontom zrealizowanym w ramach rewitalizacji jedenaście kamienic otrzymało nowe życie. Kolejne czekają na swoją szansę.

- Model rewitalizacji, który stosujemy na Dolnym Mieście wykorzystuje środki Europejskie pochodzące z Regionalnego Programu Operacyjnego, ale też zakłada współpracę ze spółkami, np. TBS Motława, wykorzystuje środki własne w ramach inwestycji Gdańskich Nieruchomości, jak i Partnerstwo Publiczno-Prywatne - tłumaczy Piotr Grzelak, zastępca prezydent ds. zrównoważonego rozwoju. - Rewitalizacja Dolnego Miasta otrzymała nagrodę Komisji Europejskiej za najlepszy projekt rewitalizacyjny pokazując tym samym, że musi być synergia działań różnych instrumentów.

Pierwsze prace remontowe budynków rozpoczęły się w 2017 roku, a jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem ostatnie zostaną zrealizowane z końcem 2022 roku. Najczęściej modernizacją obejmowane są elewacje budynków, a następnie izolacje przeciwwilgociowe i klatki schodowe, przy czym niektóre wspólnoty łączą kilka z tych zakresów.

Tanie mieszkania do kupienia w Słupsku, ale musisz je sam wy...

- Do tej pory wyremontowanych zostało jedenaście budynków należących do wspólnot mieszkaniowych mieszczących się na Dolnym Mieście i Starym Przedmieściu - wyjaśnia Ewa Pielak, zastępca dyrektora BRG, kierownik Zespołu Rewitalizacji i Dziedzictwa Kulturowego. - Kolejne 10 wspólnot rozpocznie roboty budowlane jeszcze w tym roku.

Wspólnoty mieszkaniowe będące partnerami w projektach rewitalizacji zostały wyłonione w 2017 r. w drodze konkursu. W wyniku naboru wyłoniono 32 partnerów dla podobszaru rewitalizacji Dolnego Miasta i Placu Wałowego wraz ze Starym Przedmieściem.

Przystępując do projektu wspólnoty mogły aplikować o środki na remonty części wspólnych budynków: elewacji, klatki schodowej, dachu czy izolacji przeciwwilgociowej, w wysokości maksymalnie do 120 tys. zł. wydatków kwalifikowalnych. Natomiast przy dodatkowej realizacji otoczenia wydatki te mogły wzrosnąć nawet do 180 tys. zł.

Każdy partner musiał zobowiązać się do wniesienia wkładu własnego w wysokości 15 proc. wydatków kwalifikowalnych oraz pokrycia wszystkich wydatków niekwalifikowalnych. Z tego powodu do 2020 roku dwóch partnerów zostało zmuszonych do wycofania się.

Podczas wyłaniania wykonawców robót budowlanych obowiązuje zasada konkurencyjności, a zatem nie ma dowolności w ich wyborze. Wspólnoty obowiązuje określona procedura. Zapytania ofertowe są umieszczane nie tylko na stronach internetowych wspólnot, ale także w Bazie Konkurencyjności oraz na stronie internetowej Biura Rozwoju Gdańska. Ściśle określone procedury dotyczą również rozliczania poniesionych wydatków.

Obecnie łączna kwota dofinansowania dla wspólnot mieszkaniowych wynosi 2 846 806,81 zł.

Tak mogłyby wyglądać gdańskie falowce! Zobaczcie kultowe bud...

Ceny mieszkań w końcu w dół

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie