Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kai Bumann dyrektor artystyczny Polskiej Filharmonii Bałtyckiej o sezonie 2009-10

Tomasz Rozwadowski
Kai Bumann - niemiecki dyrygent, zafascynowany Polską
Kai Bumann - niemiecki dyrygent, zafascynowany Polską Grzegorz Pachla
Kai Bumann, dyrektor artystyczny Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku przedstawił wczoraj pełny program działalności w sezonie 2009-2010 tej najważniejszej w Trójmieście instytucji muzycznej

W drugim roku na stanowisku w Gdańsku niemiecki dyrygent zapowiedział kontynuację kierunków, które się zaznaczyły w poprzednim sezonie, wzbogaconą o nowe pomysły.

- Staram się myśleć w kategoriach cykli wydarzeń - powiedział. - Oczywiście liczą się także pojedyncze fajerwerki, czyli wizyty wielkich solistów, orkiestr i dyrygentów, prawykonania, duże produkcje, ale najważniejsze są te punkty programu, które się przewijają przez cały sezon lub pojawiają regularnie co roku. To one świadczą o poziomie filharmonii, jej profilu i oddziaływaniu, przede wszystkim muzycznym, ale niesprowadzającym się tylko do muzyki.

Jeśli chodzi o seriale, to w nowym sezonie melomanów czeka przede wszystkim kontynuacja wykonań kompletu symfonii Gustava Mahlera, należącego do sztandarowych przedsięwzięć obecnego dyrektora artystycznego - będą symfonie IV i V, a na Koncercie Inauguracyjnym Sezonu, już w najbliższy piątek, zostanie zaprezentowany cykl pieśni tego kompozytora, "Das Knaben Wunderhorn", wraz z Symfonią nr 100 G-dur "Wojskowa" Josepha Haydna, drugiego kompozytora szczególnie bliskiego Bumannowi.

Dwoma nowymi cyklami będą "Polska - kraj muzyki" i "Polska - kraj nadziei". Pierwszy, odbywający się także poza filharmonią, będzie prezentował muzykę przede wszystkim polskich kompozytorów, konfrontowanych jednak z Haydnem, Brahmsem, Schumannem. Drugi to seria kilku prestiżowych wykładów wybitnych współczesnych Polaków, znanych z życia publicznego. Bardzo prestiżowy charakter będą miały także cztery wieczory "Poezja na Ołowiance. Od Kochanowskiego do Herberta i Miłosza", z recytacjami sław polskiego aktorstwa, m.in. Kolbergera, Szczepkowskiej, Zelnika.

Drugą dominantą sezonu staną się obchody Roku Chopinowskiego, z dwoma punktami kulminacyjnymi - przypadającą na koniec października Gdańską Jesienią Pianistyczną oraz samymi obchodami, które będą się składać z ponad 20 wydarzeń muzycznych i słowno-muzycznych od połowy stycznia aż do końca sezonu w lipcu.

To tylko część bardzo bogatego programu na najbliższy rok, o szczegółach będziemy informować na bieżąco.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki