Kacper Płażyński protestuje przeciwko planom przyznania medalu ECS Fransowi Timmermansowi podczas rocznicy Porozumień Sierpniowych

Karol Uliczny
Karol Uliczny
Zaktualizowano 
Szef klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska jest oburzony zaplanowaną na sobotę uroczystością wręczenia Medalu Wdzięczności Europejskiego Centrum Solidarności Fransowi Timmermansowi. Kacper Płażyński wystosował list do dyrektora ECS, w którym stwierdza, że instytucja kierowana przez Basila Kerskiego „służy partykularnym interesom Platformy Obywatelskiej wraz z jej gdańskimi przyległościami”.

Radny Płażyński oczekuje wyjaśnień od dyrektora ECS w sprawie zaplanowanej na 31 sierpnia na godz. 17 uroczystości przyznania Medali Wdzięczności Europejskiego Centrum Solidarności, która odbędzie się w ramach 39. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych. Jednym z nagrodzonych ma być wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans, holenderski deputowany, były minister spraw zagranicznych swojego kraju. W Polsce dał się poznać przede wszystkim jako czołowy krytyk polityki Prawa i Sprawiedliwości w zakresie praworządności.

Według Kacpra Płażyńskiego Frans Timmermans nie zasługuje na wyróżnienie przyznawane przez ECS. W liście zamieszczonym we wtorek na facebooku oskarża Holendra o obsesyjne uprzedzenie do Polaków oraz wielokrotne piętnowanie i obrażanie wyborców Prawa i Sprawiedliwości. Pyta w jaki sposób polityk wspomagał Polskę w walce o wolność i demokrację oraz zarzuca dyrektorowi Kerskiemu upolitycznienie instytucji, która „zamiast krzewić prawdę o solidarnościowym zrywie Polaków, przedstawia jego wykrzywiony obraz”.

Frans Timmermans
Frans Timmermans Marek Szawdyn

Instytucja, która teoretycznie powinna nawiązywać do antykomunistycznego etosu wielkiego ruchu społecznego, jakim był solidarnościowy zryw lat 80., chce przyznać Medal Wdzięczności czołowemu działaczowi międzynarodówki socjalistycznej, skupiającej szereg ugrupowań postkomunistycznych i komunizujących. Centrum, które jest finansowaną ze środków publicznych instytucją kultury i powinno stwarzać choćby najbardziej ulotne pozory niezależności politycznej, chce w czasie kampanii wyborczej fetować człowieka aktywnie ingerującego w polskie życie polityczne.

W liście do dyrektora Basila Kerskiego radny pyta jakie było uzasadnienie przyznania medalu właśnie Fransowi Timmermansowi. Chce wiedzieć czy zaproszony do Gdańska wiceprzewodniczący KE będzie zabierać głos w ECS oraz kto pokryje koszty jego pobytu.

Medal Wdzięczności to nagroda ustanowiona w 30. rocznicę narodzin Solidarności

Wyróżnia obcokrajowców, którzy wspomagali Polskę w jej walce o demokrację w czasie komunistycznej dyktatury czy stają w obronie uniwersalnych praw człowieka. Dotychczas medalem uhonorowano 699 osób. W tym roku nagrodę mają odebrać węgierski polityk Gábor Demszky, ukraiński dziennikarz Myrosław Marynowycz oraz właśnie Timmermans. Jak czytamy na stronie ECS, Frans Timmermans otrzyma medal przede wszystkim za wspieranie wysiłków Polski w drodze do Unii Europejskiej. Ponadto zasługuje na wyróżnienie za to, że w latach 70. i 80. XX wieku „promował Czesława Miłosza i polską myśl demokratyczną, aby nasza historia i kultura były obecne na zachodzie Europy”.

POLECAMY w SERWISIE DZIENNIKBALTYCKI.PL:

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 22

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Medal dla Polakozercy,ktory wspiera Totalna Opozycje w walce o powrot do panstwa teoretycznego bez programu !

T
Tommik
28 sierpnia, 23:54, Gdański:

Czy płażyński to pospolity kretyn czy tylko złośliwy imbecyl?!

Facet chce zaistnieć za wszelką cenę. Gdyby nie nazwisko, byłby nikim.

g
gosc

z tymi patriotami to trochę jest tak jak z muzułmanami, jeden przekrzykuje który bardziej jest bogobojny,aż czasem dochodzi to tego że zabijają niewinnych ludzi żeby coś tam udowodnić

f
fds

To jest dopiero ewenement. Śp Maciej Płażyński współzałożyciel PO, zginął w katastrofie i 8 lat współtworzył rząd PO-PSL. Syn drze ryja że po było antypolskie itd. a konstytucja to takie w sumie nie wiadomo co.

Zobaczymy może będzie miał syna, który będzie darł jape że pisiory to zwykłe chamy i nieudaczniki, którzy szkodzą Polsce.

O chu j temu człowiekowi chodzi, że tak pluje na dokonania swojego śp ojca ?

g
gosc

Patrioci idioci, emilia przeszła na jasną stronę mocy i prawdy, tu żyje się lżej. WIecie dla czego ? Prawda sama się broni, a kłamstwo nie, więc jedną walkę macie mniej.

P
Polihistor
28 sierpnia, 15:23, Polihistor:

Medal dla Timmermansa to pikuś. Ale honorowe obywatelstwo dla Kohla, który usiłował, przy okazji zjednoczenia Niemiec, podważyć granicę zachodnią Polski, o! to już grubsza sprawa. Ale co tam, przeszło, i nikt w Gdańsku nawet się nie zająknął.

28 sierpnia, 21:52, Gość:

Gdzie ty brałeś lekcje historii?! Na Rydzykowej „kuźni” talentów, zapewne. To Kohl właśnie te granice potwierdził, nieuku!!!

Szanowny Panie - przymuszony ostatecznie przez aliantów, rzeczywiście potwierdził. Co zaś wyprawiał, nim do tego doszło, można łatwo sprawdzić. Źródeł nie brakuje (jeśli rozumie Pan, co mam na myśli). Owocnej lektury!

G
Gość
28 sierpnia, 14:55, S.:

Jak zwykle Kacper Płażyński przeciwko wszystkiemu i wszystkim.

Wszystkim to się już pomału nudzi...

Wszystko to, ... pomału nudzi ?!.

Nudzi o tyle, o ile jest nieprawdziwe, lub "niewiarygodne" !!!.

W tym, całym, gdańskim "kontredansie" (jednak) wszystko jest prawdziwe, a więc "wiarygodne". Najbardziej "wiarygodna" jest niemoc i działalność "dla pozoru, (język słowacki)". Dla przykładu: wielu 'aktorów" teatru gdańskiego to ludzie bardzo poważnie chorzy, lub tak posunięci w swym wieku, że są definitywnie "chorzy" (chociaż) podtrzymywani w swych funkcjach życiowych "afrodyzjakami". Na "takich" mamy jeden (naukowy) sposób " przekazać ich pod opiekę szpitalną" prowadzona przez "panów profesorów" J.M. Z., lub J. J. "Od nich " wszyscy pacjenci "wychodzą" nogami do przodu !!!. Obydwaj mają wielkie zasługi na polu medycyny !!!. Jeden propagował na "Zachodzie" ideę, że Stanisław Pyjas "zatknął się własną krwią", ponieważ nie ułożył się w "pozycji bezpiecznej". Drugi ubzdurał sobie, że jest "funkcjonariuszem medyczno-radiologicznym". W ty (gdańskim) kontredansie prawdziwa jest (jedynie) maksyma " co się odwlecze, to nie uciecze !". ..... Pan Płażyński jest (jeszcze) zdrowym człowiekiem.

G
Gdański

Czy płażyński to pospolity kretyn czy tylko złośliwy imbecyl?!

G
Gość
28 sierpnia, 15:23, Polihistor:

Medal dla Timmermansa to pikuś. Ale honorowe obywatelstwo dla Kohla, który usiłował, przy okazji zjednoczenia Niemiec, podważyć granicę zachodnią Polski, o! to już grubsza sprawa. Ale co tam, przeszło, i nikt w Gdańsku nawet się nie zająknął.

Gdzie ty brałeś lekcje historii?! Na Rydzykowej „kuźni” talentów, zapewne. To Kohl właśnie te granice potwierdził, nieuku!!!

G
Gość

Kacperek, idź ty już do tego sejmu i przestań zatruwać swoją arogancją gdańskie powietrze...

P
Polihistor

Medal dla Timmermansa to pikuś. Ale honorowe obywatelstwo dla Kohla, który usiłował, przy okazji zjednoczenia Niemiec, podważyć granicę zachodnią Polski, o! to już grubsza sprawa. Ale co tam, przeszło, i nikt w Gdańsku nawet się nie zająknął.

S
S.

Jak zwykle Kacper Płażyński przeciwko wszystkiemu i wszystkim.

Wszystkim to się już pomału nudzi...

G
Gość

Ponadto zasługuje na wyróżnienie za to, że w latach 70. i 80. XX wieku „promował Czesława Miłosza i polską myśl demokratyczną, aby nasza historia i kultura były obecne na zachodzie Europy”.

Oczywiście to "najprawdziwsza prawda" !. Podobnie jak w przypadku p. Lecha Wałęsy i p. Wisławy Szymborskiej. Rzecz (tylko) w tym, że wnioskodawca (w pierwszym i trzecim wypadku był p. Jan Zamojski, zaś w drugim wypadku p. Bronisław Geremek. We wszystkich przypadkach wszelkie finansowe konsekwencje tych "nagród" poniosła Fundacja im. Ignacego Paderewskiego, zarządzana przez p. Jana Zamojskiego. Udział (tutaj) p. Timmermansa wyraził się zabraniem "głosu w sprawie" w aspekcie "lewicowości i liberalizmu" poglądów kandydatów do nagród. W przypadku p. Szymborskiej, analizie została poddana tzw. "laudacja na cześć Józefa Stalina w obliczu jego śmierci". Można (jeszcze) "dorzucić", że za Timmermansem " stał rezydent CIA(USA) w Brukseli, aktywny w środowisku LGBT (sam homoseksualista). I to (właściwie) byłoby "na tyle" !.

G
Gość

Frans Timmermans i Tusk inspirowali dzialania przeciw Polsce i powtarzal Nigdy was nie opuszczę ,kogo mial na mysli oczywiscie Platforme Oszustow i Zlodzieji oraz odsuniemy od władzy obecny rząd ! Medal dla niego to prezent od Tuska i jego niemieckiej podnozki prez.Dulkiewicz !

G
Gość

Już są protesty pod urzędem miasta o dymisję p. Dulkiewicz, ale media jakoś milczą o tym ,,Gdańsk jest POLSKI a nie Niemiecki" takie były tam hasła, a włodarze twierdzą że jest odwrotnie.

Dodaj ogłoszenie