Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Kac na ogół nie jest groźny dla zdrowia, a jedynie uciążliwy [ROZMOWA]

Edyta Okoniewska
Z lek. med. Arkadiuszem Błaszczykiem rozmawia Edyta Okoniewska

Czym właściwie jest kac?
Stan, popularnie nazywany kacem, to zespół różnie nasilonych i rozmaitych objawów towarzyszących procesowi trzeźwienia i eliminowania z organizmu alkoholu oraz jego metabolitów. Nie wiadomo dokładnie jaki jest mechanizm patofizjologiczny, przypuszcza się, że jedną z substancji przede wszystkim odpowiedzialną za kaca jest aldehyd octowy - metabolit alkoholu. Kac na ogół nie jest groźny dla zdrowia, a jedynie uciążliwy.

Co zrobić kiedy wypijemy za dużo alkoholu, jak sobie pomóc?

Najlepiej nie pić alkoholu. Alkohol to narkotyk, łatwo uzależniający psychicznie i fizycznie oraz łatwo dostępny i powodujący olbrzymie zmiany w organizmie. Nie ma sposobów, aby uzyskać tzw. "mocną głowę". Wrażliwość na alkohol jest sprawą indywidualną, zależną od sprawności mechanizmów enzymatycznych biorących udział w metabolizmie, ogólnej kondycji ustroju, wieku itp. Popularne sposoby zwiększania odporności na alkohol to w istocie mity. Prawdą jest natomiast to, że picie na czczo sprawia, iż szybciej się upijamy, ponieważ alkohol niezwykle łatwo się wchłania z przewodu pokarmowego. Obfite jedzenie nie powoduje jednak wchłonięcia mniejszej dawki tylko to, że odbywa się to nieco wolniej.

Kiedy trzeba ewidentnie zglosić się do lekarza?
Wtedy, kiedy objawy kaca, doskonale wszystkim znane trwają dłużej niż zwyczajowe 12-24 h i wtedy kiedy dołączają się inne nietypowe lub gwałtowne objawy. W okresie upojenia alkoholowego i kaca mogą się bowiem ujawnić inne schorzenia. Wypicie zbyt duże ilości alkoholu może też prowadzić do szeregu ostrych schorzeń np. szczególnie niebezpiecznego ostrego zapalenia trzustki

Co pierwsze przestaje działać, gdy ktoś przyjmuje śmiertelną dawkę alkoholu?
To skomplikowana sprawa, bo zależy to od tego czy mówimy o ostrym zatruciu alkoholem czy o przewlekłym nadużywaniu. Warto przypomnieć, że alkohol jest okrutnym zabójcą. Ocenia się, że codziennie w Polsce około miliona osób wypiło za dużo. Omówienie przewlekłych uszkodzeń narządowych występujących w chorobie alkoholowej zajęłoby kilka grubych tomów, w uproszczeniu można przyjąć, że nie ma organu, który nie może ulec uszkodzeniu. W ostrym zatruciu alkoholem do śmierci dochodzi z powodu depresji ośrodka oddechowego, nagłego zatrzymania krążenia. Za niebezpieczne stężenie alkoholu we krwi przyjmuje się 4 promille - to poziom groźny dla życia, ale bywają rekordziści. Niestety, śmierć z powodu ostrego zatrucia etanolem zdarza się nadal i to wcale nie tak rzadko.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki