Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Już w lipcu i sierpniu mistrzostwa ratownictwa wodnego Rescue Heroes 2021 na pomorskich akwenach morskich!

OPRAC.:
Rafał Mrowicki
Rafał Mrowicki
Niemal stu zawodników weźmie udział w mistrzostwach ratownictwa wodnego Rescue Heroes! Już 17 lipca odbędą się dwudniowe zawody Rescue Brothers Challenge na plaży w Kątach Rybackich, a 7 sierpnia dwudniowe Mistrzostwa Polski w Ratownictwie Morskim w Karwi. Patronem zawodów jest "Dziennik Bałtycki".

Jedna z najbardziej dynamicznych, wymagających i widowiskowych dyscyplin sportowych, w której indywidualne i drużynowe konkurencje są symulacją rzeczywistych akcji ratowniczych z użyciem profesjonalnego sprzętu - rozgrywanych na plaży, wodach otwartych i pływalni. Reprezentacja Polski od wielu lat należy do jednaj z najlepszych na świecie, corocznie zdobywając liczne medale i bijąc rekordy Europy i Świata na najważniejszych imprezach sportowych.

Już 17.07.2021 rozpoczną się dwudniowe zawody ratowników pod hasłem Rescue Brothers Challenge w Kątach Rybackich. To druga z czterech odsłon zawodów rangi mistrzowskiej w ratownictwie organizowanych w ramach Rescue Heroes. Pierwsza część tegorocznych zmagań odbyła się w dniach 18-20.06.2021 w Szczecinie na tamtejszej pływalni. Kolejne odsłony odbędą się na akwenach na otwartym powietrzu. Poza zawodami w Kątach Rybackich, w dniach 7-8.08.2021 w Karwi odbędą się Mistrzostwa Polski w Ratownictwie Morskim, a 21-22.08.20221 na Jeziorze Zegrzyńskim odbędą się Śródlądowe Mistrzostwa Polski w Ratownictwie Wodnym

Na każdej z trzech imprez z cyklu Rescue Heroes rozgrywanych na wodach otwartych wystartuje ok. 100 zawodników. Uczestnikami są ratownicy wodni oraz członkowie organizacji ratowniczych z Polski i zagranicy, którzy najdalej w dniu imprezy ukończyli 16 lat.

- Wielu z pośród startujących zawodników to utytułowani uczestnicy Mistrzostw Świata i Europy - mówi Krzysztof "Spike" Piotrowicz, prezes Fundacji Ratownictwa i Sportów Wodnych RESCUEHOUSE. - W zawodach ratowniczych, oprócz przygotowania fizycznego liczy się doświadczenie oraz umiejętność posługiwania profesjonalnych sprzętem ratowniczym. Mastersi nieraz udowadniali młodszym kolegom, że nie zawsze sprawność fizyczna wystarczy by być dobrym ratownikiem. Konkurencje rozgrywane w ramach zawodów są zbliżone do akcji ratowniczych, które zdarzają się w rzeczywistości. Wiele osób sądzi, że Ratownik to osoba, która tylko siedzi na wieży i patrzy na wodę, a to wbrew pozorom bardzo trudna i wymagająca praca, a umiejętności Ratowników potwierdzają właśnie uczestnicy naszych zawodów. Warto na własne oczy zobaczyć w jakiej formie i jak dobrze przygotowani do pracy są ratownicy, którzy strzegą w wakacje bezpieczeństwa plażowiczów. Polscy Ratownicy wodni należą do światowej czołówki o czym świadczą medale przywożone corocznie z najważniejszych imprez na świecie i to właśnie ich będziemy mogli zobaczyć podczas zmagań w ramach cyklu zawodów Rescue Heroes 2021 - dodaje.

W zeszłym roku zawody miały tylko dwie odsłony: Mistrzostwa Polski na pływalni w Szczecinie oraz Mistrzostwa Polski w Ratownictwie Morskim w Kątach Rybackich. Mimo pandemii udało się to dzięki zaangażowaniu wielu osób oraz gminy Sztutowo, a także letniemu poluzowaniu obostrzeń.

- Teraz wracamy na pełnych obrotach. Konkurencje zawodów oparte są o regulamin Światowej Organizacji Ratownictwa Wodnego (ILS). Podczas konkurencji używamy profesjonalnego sprzętu w postaci desek ratowniczych, pasów ratowniczych, zasobników z liną płetw, łodzi wiosłowych i innego sprzętu wykorzystywanego w ratownictwie wodnym - mówi organizator.

Dla ratowników miniony rok był szczególny. Wielu z nich angażowało się w pomoc chorym na Covid-19 przenosząc się z pływalni do szpitali. Jak mówi Krzysztof Piotrowicz, ograniczony dostęp do treningów w wodzie, z całą pewnością przełożył się na przygotowanie Ratowników do pracy na kąpieliskach w sezonie letnim. Na zawodach basenowych liczy się czas, a ten może być nieco gorszy niż ten uzyskany rok temu. Na wodach otwartych najważniejszy jest wynik ponieważ czasy w danych konkurencjach są niewymierne. Wiemy, że zawodnicy starali się przygotowywać do startu najlepiej jak było to możliwe. Trenowali z uwzględnieniem obostrzeń i dostępu do obiektów sportowych. "Doceniamy to i będziemy dumni z ich wyników" mówi organizator.

Pierwszą imprezą z cyklu Rescue Heroes na wodach otwartych będzie Rescue Brothers Challenge (Kąty Rybackie, 17-18.07.2021 roku). Jak mówi Krzysztof Piotrowicz, to formuła wymyślona 6 lat temu na potrzeby zmagań ratowników wodnych i górskich działających w ramach numerów ratunkowych nad wodą i w górach: 601100100, 601100300.

- Trzy lata temu, z powodzeniem przenieśliśmy ją wyłącznie na grunt ratownictwa wodnego. Ratownicy bardzo chwalą sobie ten format, w którym startując w parach (czasem stworzonych w dniu zawodów spośród zgłoszonych indywidualnie zawodników) - mówi prezes Fundacji Ratownictwa i Sportów Wodnych RESCUEHOUSE.

Najważniejszym wydarzeniem z całego cyklu będą jednak Mistrzostwa Polski w Ratownictwie Morskim, które w tym roku rozegrane zostaną w dniach 7-8,08.2021 w Karwi. W ramach zawodów rozegranych zostanie 10 konkurencji: 5 indywidualnych i 5 drużynowych). Konkurencje drużynowe to symulacja rzeczywistych akcji ratunkowych. Indywidualne to sprawdzian umiejętności ratowników w konkretnych elementach jakie składają się na akcje zespołowe. W skład drużyny wchodzi czworo zawodników z podziałem na drużyny: żeńskie, męskie, mieszane.

- Celem każdej z konkurencji jest jak najszybsze pokonanie odpowiedniego dystansu lub przeprowadzenie akcji ratunkowej z użyciem profesjonalnego sprzętu. Każdy zawodnik startuje we wszystkich konkurencjach, w których musi wykazać się umiejętnością posługiwania sprzętem do ratownictwa wodnego, pływaniem, bieganiem po piasku, refleksem oraz współpracą w zespole. To bardzo wymagające i widowiskowe zawody - mówi Krzysztof Piotrowicz.

Na widzów podczas zawodów również będą czekać inne atrakcje. Przy okazji zawodów prowadzona będzie nauka pierwszej pomocy, edukacja bezpiecznych zachowań nad wodą, promocja kampanii „Pływam bez promili” (której Fundacja jest ambasadorem) oraz konkursy z nagrodami od Polskiego Radia „Czwórki”.

- Wierzymy, że zmagania najlepszych w Polsce Ratowników Wodnych są atrakcją samą w sobie ale pamiętamy również o edukacji. Łączymy sport i rywalizację z przekazywaniem wiedzy na temat bezpiecznego korzystania z akwenów - mówi Krzysztof Piotrowicz.

Fundacja Ratownictwa i Sportów Wodnych RESCUEHOUSE działa od 6 lat, ale osoby z nią związane zajmują się organizacją sportowego ratownictwa wodnego od 2004 roku. W tym czasie współpracowali z różnymi Sponsorami i Partnerami. Ostatni rok był trudny dla wszystkich, w tym naszych dotychczasowych Partnerów. Pozyskanie ich na ten sezon nie było łatwe, a czasem wręcz niemożliwe. Dzięki zaangażowaniu i staraniom osób skupionych wokół Fundacji RESCUEHOUSE, podmiotom takim jak Ratownictwo Wodne Filip Orłowski czy Grupa Operacyjna Ratownictwa Wodnego, nieocenionemu wsparciu gmin Sztutowo i Władysławowo, Urzędowi Marszałkowskiemu Woj. Mazowieckiego, a także SAR (Morskiej Służbie Poszukiwania i Ratownictwa), Sopockiemu WOPR, Zachodniopomorskiemu WOPR, Polskiemu Związkowi Ratownictwa Wodnego, CKS SMS Szczecin, APS Urszuli Wieczorek, lokalnym przedsiębiorcom i innym, udało się spiąć budżet i przygotować zawody.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Reportaż Śląski Związek Rolników Strajk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki