Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Już w czwartek powiatowy finał. Głosuj na sołtysa i sołectwo

Edyta Okoniewska, Joanna Surażyńska
Finał powiatowego etapu naszego plebiscytu coraz bliżej! Czytelnicy głosują na sołtysów i sołectwa. Tym samym chcą docenić wyjątkowych ludzi i niezwykłe miejsca.

W dniu zamknięcia tego numeru „Gryfa Kościerskiego” w kategorii Sołtys Pomorza 2016 roku najwięcej głosów miała Krystyna Marczyk z sołectwa Wielki Klincz w gm. Kościerzyna. Drugie miejsce - Karol Wysiecki - sołectwo Juszki, gm. Kościerzyna. Trzecie - Jerzy Miętki, sołectwo Zielenin, gm. Kościerzyna. Czwarte - Danuta Szczepańska, sołectwo Niedamowo, gm. Kościerzyna.

W kategorii Sołectwo Roku do środy najwięcej głosów otrzymało sołectwo Zielenin w gm. Kościerzyna, drugie miejsce - sołectwo Niedamowo w gm. Kościerzyna, trzecie - Garczyn w gm. Liniewo, czwarte - Juszki w gm. Kościerzyna.

W naszym powiecie mamy 116 sołtysów. Najwięcej jest ich w gminie Kościerzyna, bo aż 36. To właśnie sołtysi mają największy kontakt z mieszkańcami. Rozwiązują problemy, łagodzą konflikty i integrują wieś. Dlatego trzeba ich docenić. Wybieramy Sołectwo Roku oraz Sołtysa Pomorza. To okazja, by podziękować ludziom stojącym na czele sołectw - najmniejszych jednostek samorządu, za ich pracę na rzecz lokalnej społeczności. Wśród sołtysów w naszym powiecie jest wielu prawdziwych społeczników. Poświęcają swój wolny czas i siły, aby działać na rzecz lokalnej społeczności i zachęcać do działania innych. Pierwszy, powiatowy etap głosowania będzie trwać do końca marca. Trzech kandydatów i trzy sołectwa, które zdobędą najwięcej głosów, awansują do regionalnego etapu finału, w którym wezmą udział reprezentanci wszystkich pomorskich powiatów. Natomiast drugi etap głosowania rozpocznie się 4 kwietnia i potrwa dwa tygodnie. Nasz plebiscyt zakończymy uroczystą galą - pod koniec kwietnia - w Urzędzie Marszałkowskim w Gdańsku. Zostaną na nią zaproszeni laureaci pierwszych trzech miejsc w obu kategoriach. Sołtysi otrzymają dyplomy z rąk marszałka woj. Mieczysława Struka.

Sprawdź aktualne wyniki

Na zwycięzców regionalnego finału naszej akcji czekać będą dyplomy, statuetki i cenne nagrody. Najpopularniejszy Sołtys Pomorza zdobędzie dwuosobowy wyjazd na tygodniowe wczasy w Grecji, a laureaci drugiego i trzeciego miejsca w tej kategorii - weekendowe pobyty w hotelu z pakietem SPA. Sołtysi otrzymają także cenne nagrody ufundowane przez urząd marszałkowski. Nagrodzimy także sołectwa. To, które zdobędzie najwięcej głosów na Pomorzu, otrzyma bon o wartości 5000 złotych na zakup materiałów budowlanych. Drugie w rankingu zdobędzie bon o wartości 3000 złotych, a trzecie - 2000 złotych. Sołectwa nagrodzi także marszałek Mieczysław Struk.

Niedamowo

W skład sołectwa wchodzą: Niedamowo, Kowaliki, Smolniki, Piekło. Od 2007 roku sołtysem jest Danuta Szczepańska.
Sołectwo liczy ok. 450 mieszkańców. Głównie zajmują się rolnictwem, sporo jest także młodych rolników. Wiele osób zajmuje się również agroturystyką.
- Mamy dużo jezior, w sołectwie wybudowano sporo domków letniskowych - mówi Danuta Szczepańska. - Można u nas zobaczyć np. kormorany czy czaple siwe. Mieszkańcy znajdują zatrudnienie także w żwirowni i na pobliskiej fermie trzody chlewnej. Cieszę się, że na naszym terenie mamy tak wielu młodych, pełnych zapału i energii rolników, którzy przejęli gospodarstwa po rodzicach.
W Niedamowie znajduje się kościół parafialny św. Mikołaja z 1933 r., z wczesnobarokowym ołtarzem głównym i dwoma ołtarzami bocznymi oraz pałac rodziny Schadow, zbudowany pod koniec XIX w.

Garczyn

Garczyn jest jedną z najbardziej urokliwych miejscowości nie tylko w gm. Liniewo, ale również w powiecie kościerskim. Co ciekawe, miejscowość zlokalizowana jest na pograniczu kaszubsko-kociewskim. W jej pobliżu znajduje się m.in. rezerwat leśny - Orle nad Jeziorem Dużym. Warto wspomnieć, że w czasie badań archeologicznych prowadzonych nad wspomnianym jeziorem, natrafiono na groby skrzynkowe, które mogą świadczyć, że w tym miejscu istniała osada datowana na okres od 1400 do 1100 r. p.n.e. Trzeba też pamiętać, że miejscowa parafia należy do jednych z najstarszych na Pomorzu. Została ona założona już w XII wieku. Cennym zabytkiem jest miejscowy kościół pw. św. Andrzeja Apostoła. Został on wybudowany w pierwszej połowie XVI wieku. Świątynia została częściowo zniszczona w czasie działań wojennych w roku 1945.
Należy też wspomnieć, że w ostatnich latach o Garczynie stało się głośno w całym kraju za sprawą fermy strusi afrykańskich, która powstała w tej miejscowości.
(WM)

Wiele
Wiele to niezwykle malownicza wieś w gminie Karsin. Zasłynęła głównie dzięki istniejącej Kalwarii Wielewskiej, jedynej w diecezji pelplińskiej. Warto dodać, że każdego roku tłumnie przybywają tu pielgrzymi z różnych zakątków województwa i nie tylko. Obiekt przed kilkoma laty przeszedł gruntowną modernizację. Kalwaria nie tylko zyskała nowy blask, ale także wzbogaciła się o kilka technicznych nowinek na miarę XXI w. jak np. moni-toring. Inwestycja została przeprowadzona w ten sposób, aby skorzystały na niej także osoby niepełnosprawne. Przy Świętych Schodach została zamontowana winda. Wiele to przede wszystkim miejscowość o walorach turystycznych. Przyciąga m.in. Jezioro Wielewskie. Dzięki zmianom w infrastrukturze wokół plaży powstały tu oświetlone trakty pieszo-jezdne, parkingi, wiaty i ławki do wypoczynku. Turyści mogą korzystać z nowoczesnych toalet i przebieralni w nowym budynku zaplecza ratowniczego. Sporym zainteresowaniem cieszy się też wypożyczalnia sprzętu wodnego. Co ciekawe, każdego roku w Wielu odbywa się Międzynarodowy Festiwal Folkloru z udziałem artystów z całego świata.
(EDA)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki