Już jest drożej, a może być jeszcze gorzej

  Już jest drożej, a może być jeszcze gorzej

  Szymon Szadurski

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Na wysokie, dochodzące do kilkudziesięciu procent podwyżki cen ciepła, przygotować musi się 10 tysięcy mieszkańców Sopotu, obsługiwanych przez Okręgowe Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Gdyni. OPEC wprowadza od początku sierpnia nową taryfę, zatwierdzoną przez Urząd Regulacji Energetyki.
  Skok cen dla odbiorców obsługiwanych przez ekologiczne kotłownie gazowe w kurorcie przedsiębiorstwo tłumaczy galopującym na światowym rynku wzrostem cen gazu.
  - Jeśli taka tendencja się utrzyma, nieuniknione mogą być kolejne podwyżki - nie ukrywa Jerzy Łuć, dyrektor finansowy OPEC.

  Firma skalkulowała, że w mieszkaniu o powierzchni 60 m kw. odbiorca zapłaci w Sopocie w sezonie grzewczym o około 364 zł więcej niż dotychczas.
  W porównaniu z innymi miastami, obsługiwanymi przez OPEC i zasilanymi w ciepło pozyskiwane z kotłowni węglowych, obecny skok cen jest ogromny. Odbiorcy z Gdyni i Rumi, mieszkający w 60-metrowym mieszkaniu, zapłacą przez cały sezon grzewczy o ok. 38 zł więcej, a w Wejherowie o 50 zł więcej niż w ubiegłym roku.

  Dotkliwe podwyżki cen energii cieplnej, głównie w górnym tarasie Sopotu, obsługiwanym przez OPEC, były już przyczyną protestów mieszkańców pod koniec 2006 r. Wydawało się jednak, że sytuację opanowano, bo dyrektor OPEC Aleksander Wellenger podpisał z prezydentem Sopotu Jackiem Karnowskim porozumienie o budowie z Karwin do Brodwina sieci umożliwiającej dostawy tańszej energii, generowanej za pomocą węgla.

  - Ze względów technicznych, ekonomicznych i ekologicznych okazało się to jednak niemożliwe - przyznaje Jerzy Łuć. - Sieć musiałaby biec między innymi przez teren Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego.

  Aleksander Wellenger dodaje, że koszt inwestycji oceniono na 15-16 mln zł. Sceptycznie podeszły do podobnego planu władze Sopotu. - Za inwestycję musieliby więc zapłacić odbiorcy - mówi Wellenger.

  Kierownictwo OPEC liczy się z tym, iż część klientów, niezadowolonych z podwyżek, podejmie próby podłączenia się do sieci Gdańskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo