MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Już blisko 19 tysięcy pomorskich przedsiębiorców dostało z ZUS przelew ze świadczeniem postojowym

MT
arc
Łącznie odziały ZUS w Gdańsku i Słupsku przekazały dotychczas na konta blisko 19 tys. z nich kwotę prawie 37,7 mln złotych. Blisko 2,6 mln zł otrzymali pracujący na umowach cywilnoprawnych. ZUS wypłacił też na Pomorzu ponad 1,2 tys. takich świadczeń dla wykonujących umowy cywilnoprawne na kwotę 2,6 mln zł.

Na początku kwietnia w życie weszły przepisy tzw. tarczy antykryzysowej. Przewidują one, że przedsiębiorcy mogą złożyć wniosek o zwolnienie ze składek, odroczenie terminu ich zapłaty lub rozłożenie należności na raty bez opłaty prolongacyjnej, a także o świadczenie postojowe. Kolejne rozwiązanie to świadczenie postojowe dla osób wykonujących umowy cywilnoprawne.

Świadczenie postojowe dla przedsiębiorców co do zasady wynosi 2080 zł i jest nieoskładkowane oraz nieopodatkowane. Będzie je można uzyskać do trzech razy. Samozatrudnieni rozliczający się w formie karty podatkowej, którzy korzystają ze zwolnienia z podatku VAT, otrzymają świadczenie postojowe w wysokości 1300 zł.

Warunkiem uzyskania pomocy jest rozpoczęcie działalności przed 1 lutego br. Przychód w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku musi spaść o co najmniej 15% w stosunku do miesiąca poprzedniego. Świadczenie przysługuje także samozatrudnionym, którzy zawiesili działalność po 31 stycznia br.

Kolejne rozwiązanie to świadczenie postojowe dla osób wykonujących umowy cywilnoprawne. Ono także co do zasady wynosi ono 2080 zł i również jest nieoskładkowane oraz nieopodatkowane.

W przypadku, gdy suma przychodów z umów cywilnoprawnych w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku o świadczenie postojowe wynosi do 1299,99 zł, to pomoc przysługuje w wysokości sumy wynagrodzeń z tych umów. Dla pozostałych, warunkiem uzyskania świadczenia jest, to aby przychód w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku nie przekraczał 300 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału obowiązującego na dzień złożenia wniosku. Poza tym, zawarcie umowy musi nastąpić przed 1 kwietnia 2020 r.

Aby skorzystać ze wsparcia w postaci świadczenia postojowego po raz kolejny trzeba złożyć oświadczenie, że sytuacja materialna wykazana we wcześniejszym wniosku nie uległa poprawie. Należy to zrobić na przygotowanych przez ZUS wnioskach RSP-DK lub RSP-CK

Wnioski dotyczące wsparcia z ZUS w ramach Tarczy Antykryzysowej można składać elektronicznie przez PUE ZUS, za pośrednictwem strony gov.pl, pocztą lub osobiście w placówce ZUS – na przykład do skrzynki na dokumenty oznakowanej napisem "Tarcza antykryzysowa”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki