Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jubileuszowy przeszczep w gdańskim UCK. Przez 40 lat przeszczepiono 2 tys. nerek

Piotr Kallalas
Piotr Kallalas
W gdańskim Uniwersyteckim Centrum Klinicznym właśnie przeprowadzono dwutysięczny przeszczep nerki. Pacjentka pomyślnie przeszła operację, a ośrodek chwali się rekordową liczbą zabiegów wykonywanych tu od niespełna 40 lat.

W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym obecnie, oprócz nerek, przeszczepia się szpik, rogówki, serca, płuca oraz wątrobę i wyspy trzustkowe. W przypadku nerek gdański ośrodek od lat należy do ogólnopolskiej czołówki pod względem liczby przeszczepów. Tylko w 2017 roku przeprowadzono tu 125 operacji. Nerki są też najczęściej przeszczepianym organem w UCK na przestrzeni ostatnich 12 lat.

- Transplantologia to wysiłek wielodyscyplinarny i dlatego tym bardziej jesteśmy dumni z tego, że w naszym szpitalu możemy tak wiele, różnorakich transplantacji wykonywać. Natomiast wiedza i kompetencja zaczęła się właśnie od nefrologii i chirurgii transplantacyjnej. To już prawie 40 lat - przyznał dr Tomasz Stefaniak, dyrektor ds. lecznictwa UCK.

Jubileuszowy przeszczep w gdańskim UCK. Przez 40 lat przeszczepiono 2 tys. nerek
Piotr Kallalas

W gdańskiej placówce pierwsza operacja transplantacji nerek została wykonana w 1980 roku. Natomiast w 1998 roku zostało otwarte Regionalne Centrum Koordynacji Transplantacji, które w znaczny sposób wpłynęło na wzrost przeprowadzanych przeszczepów i zmniejszyło kolejkę pacjentów oczekujących na operację. Jednostka zajmuje się planowaniem działań na terenie całego regionu.

- Nasze centrum pod względem transplantacji koordynuje przeszczepy nerek, wątroby i wysp trzustkowych. Obsługujemy całe województwo pomorskie, a także współpracujemy ze szpitalem w Elblągu. Działania obejmują koordynację właściwie od momentu kiedy mamy potencjalnego dawcę do zakończenia przeszczepu - powiedziała Anna Milecka, kierownik Regionalnego Centrum Koordynacji Transplantacji.

Specjaliści podkreślają, że sam zabieg wprowadzenia nerki nie jest technicznie skomplikowany i trwa kilka godzin. Natomiast całościowy proces transplantacji od pojawienia się dawcy, potwierdzenia zgodności, transportu i wreszcie przeprowadzenia dwóch operacji stanowi wielkie wyzwanie, w którym bierze udział sztab specjalistów z różnych specjalizacji.

Zabiegi odbywają się nocą, a zespół musi być w każdej chwili gotowy do działania. Wszystko zależy bowiem od pojawienia się dawcy. Nerki pobiera się zazwyczaj od osób zmarłych.

- Trzeba znaleźć dawcę i biorcę, którzy najmniej różnią się między sobą. Nerka jest bowiem niezwykle wymagającym narządem. Tu nie wystarczy określić grupy krwi, jak w przypadku wątroby czy serca. Nerka ma bardzo bogato rozwinięty układ immunologiczny, co rodzi kolejne trudności - przyznał prof. Zbigniew Śledziński, ordynator Kliniki Chirurgii Ogólnej, Endokrynologicznej i Transplantacyjnej.

Jubileuszowy przeszczep w gdańskim UCK. Przez 40 lat przeszczepiono 2 tys. nerek
Piotr Kallalas

W konferencji wzięła udział również pacjentka, której przeszczepiono "jubileuszową" nerkę. Pani Magdalena cierpiała prawdopodobnie na kłębuszkowe zapalenie, które doprowadziło do niewydolności narządu. Kobieta pomyślnie przebyła operację i obecnie czuje się dobrze. Od zespołu UCK otrzymała specjalny upominek.

Pary wymieniły się nerkami. Krzyżowy przeszczep

POLECAMY w SERWISIE DZIENNIKBALTYCKI.PL:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki