Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jubileuszowa uczta

Tomasz Rozwadowski
Współpraca Andrzeja Smolika z Tomaszem Stańką jest pomysłem egzotycznym, na szczęście tylko pozornie
Współpraca Andrzeja Smolika z Tomaszem Stańką jest pomysłem egzotycznym, na szczęście tylko pozornie Materiały promocyjne
Opera Leśna, w Sopocie obchodzi stulecie swojej działalności. Bałtycka Agencja Artystyczna zarządzająca najsłynniejszym amfiteatrem w Polsce, zapowiada na jubileuszowy rok szereg muzycznych sensacji, z których pierwszą jest "Peyotl", wspólne przedsięwzięcie słynnego trębacza jazzowego Tomasza Stańki i producenta i muzyka Andrzeja Smolika, niekojarzonego jak dotąd z jazzem.

Ponad 60-letni Stańko przeżywa w obecnej dekadzie okres bezprecedensowego sukcesu artystycznego i komercyjnego. Oznacza to nie tylko komponowania, wykonywania i wydawania na płytach nowych kompozycji, ale także powroty do dawnych osiągnięć, w nowych aranżacjach i młodszymi co najmniej o jedno pokolenie muzykami.

Wydarzeniem należącym do drugiej z wymienionych kategorii była zaprezentowana w zeszłym roku "Balladyna", czyli powrót do legendarnej freejazzowej płyty Stańki z lat 70., efekt był piorunujący, więc trębacz postanowił powtórzyć ten zabieg z muzyką z jednego z najniezwyklejszych albumów w swojej dyskografii, mianowicie pochodzącego z połowy lat 80. "Peyotlu".

Był to okres, gdy trębacz jako jeden z pierwszych europejskich jazzmanów zwrócił się w kierunku awangardowej elektroniki. Założył wówczas formację Freelectronic, która w wizjonerski sposób łączyła akustyczny jazz z brzmieniami generatorów i samplerów. Wtedy jego głównym partnerem w zespole był wirtuoz żywej elektroniki Tadeusz Sudnik, obecnie w podobnej roli wystąpi Andrzej Smolik, będący współczesnym polskim guru tego typu instrumentarium. Pikanterii całej historii dodaje fakt, że "Peyotl" będzie pierwszym oficjalnym zetknięciem tego muzyka z jazzem.

Kariera Smolika (w większości artystycznych przedsięwzięć posługuje się samym nazwiskiem) zaczęła się w okresie początków wolnego show-biznesu w Polsce, czyli na początku poprzedniego dziesięciolecia. Dał się poznać jako klawiszowiec zespołu Wilki, czyli brał udział w pierwszej chyba w dziejach polskiego rocka wielkiej komercyjnej karierze z prawdziwego zdarzenia.

Gdy zespół po kilku latach sukcesów wszedł w kryzys, rozpoczął nowe życie muzyka sesyjnego i producenta nagrań. To właśnie on stał za artystycznymi sukcesami wokalistki zespołu Hey Kasi Nosowskiej, to on przyczynił się do reaktywacji wielkich gwiazd z przeszłości, na czele z Krzysztofem Krawczykiem i Marylą Rodowicz.
Tomasz Stańko oczywiście nie potrzebuje artystycznego liftingu, ale nie pogardzi utalentowanym i wszechstronnym partnerem w dziele przydania nowego blasku muzyce pochodzącej sprzed dwudziestu z górą lat. Elektrojazzowe podkłady z tamtej epoki z pewnością zestrzały się niemiłosiernie, a przecież trzeba było także zrekonstruować archiwalne nagrania aktora Marka Walczewskiego recytującego zapisy narkotycznych wizji Witkacego.

Sobotni koncert może zainteresować fanów bardzo różnych gatunków i stylów - oprócz jazzu i elektroniki, "Peyotl" w oryginalnej wersji może być uważany za pionierski fakt w historii polskiego hip-hopu. Stańko jest w życiowej formie, a Smolik jest producentem, który już nie jeden cud ma na koncie, więc z pewnością będzie ekscytująco, ale co dokładnie obaj zrobią z dawnym materiałem, pozostaje do końca zagadką. Zagadką, którą trzeba rozwikłać osobiście.

"Peyotl 2009" zostanie wykonany przez zespół w składzie: Tomasz Stańko (trąbka), Andrzej Smolik (instrumenty klawiszowe, lap steel guitar), Marcin Ułanowski (perkusja), Jose Manuel Alban Suarez (instrumenty perkusyjne) oraz sekcja dęta - Radosław Nowicki (saksofon tenorowy), Łukasz Korybalski (trąbka), Dariusz Plichta (puzon). Brzmienie będzie więc potężne, a sukces zapewne wielki.

Obchody stulecia Opery Leśnej miały być przecież artystyczną ucztą, a pierwsza przystawka zapowiada się w każdym razie niezwykle smakowicie. Szkoda tylko, że sala PFK nie pomieści wszystkich.

Stańko/smolik "Peyotl"
Sopot, 31.01. Godz. 19.00.
Sala Koncertowa PFK, Opera Leśna ul. Moniuszki 12
Bilety: 70 zł

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki