Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jubileusz Trybunału Konstytucyjnego w Gdańsku [ZDJĘCIA, WIDEO]

Jarosław Zalesiński
W Dworze Artusa w Gdańsku w poniedziałek rozpoczęły się obchody 30-lecia Trybunału Konstytucyjnego. W jubileuszu nie wezmą udziału przedstawiciele rządu i Kancelarii Prezydenta RP.

Mocne wsparcie dla polskiego Trybunału Konstytucyjnego przez przewodniczącego Komisji Weneckiej, prof. Gianniego Buquicchio, było jak dotąd najważniejszym akcentem pierwszej części świętowanego w poniedziałek w Gdańsku jubileuszu 30-lecia Trybunału Konstytucyjnego.

- Trybunał Konstytucyjny przez 30 lat zapracował na wysoka renomę – mówił prof. Buquicchio w gdańskim Dworze Artusa. - Dzisiaj spotyka się z niesprawiedliwymi atakami.

Drugim ważnym zagranicznym gościem jest prof. Koen Lenaerts, prezes Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Lenaerts co prawda bezpośrednio nie odnosił się do sytuacji polskiego Trybunału Konstytucyjnego, ale całe swoje wystąpienie poświęcił fundamentalnym zasadom, na jakich oparte jest sądownictwo w Europie: zaufania pomiędzy instytucjami europejskimi a sadownictwem krajowym, do czego jednak jest „absolutnie niezbędne”, aby sądy te były suwerenne, niezależne od władzy uchwałodawczej i wykonawczej.

Zaproszenie do Gdańska na jubileusz Trybunału Konstytucyjnego przyjęli także prezesi sądów konstytucyjnych w sąsiednich krajach, m.in. Czech i Litwy, a z Polski m.in. prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzata Gersdorf, wicemarszałek Sejmu Barbara Dolniak (Nowoczesna) i wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz (PO).

Trybunał świętuje swój jubileusz w Gdańsku na zaproszenie prezydenta Gdańska Pawła Adamowicz. - Zaproszenia zostały wystosowane do wszystkich osób z „listy dyplomatycznej”, z odpowiednim wyprzedzeniem - poinformował prezydent Gdańska dziennikarzy na konferencji prasowej przed inauguracja obchodów jubileuszu. - Także do pana prezydenta Dudy i do pani premier Beaty Szydło.

Prezydent Gdańska na konferencji ostro zaatakował tych, którzy kwestionowali prawo organizowania przez samorząd jubileuszu Trybunału Konstytucyjnego. - To nie jest prywatne spotkanie przy kawie. Samorząd jest administracja publiczną, a Trybunał Konstytucyjny jest organem państwowym. Kto tego nie rozumie, nie rozumie zasad demokratycznego państwa prawa - przekonywał

- To wstyd i hańba - piętnował Adamowicz głosy tych, którzy zarzucają Trybunałowi, powołanemu do istnienia w 1986 r., komunistyczny rodowód.

Prof. Andrzej Rzepliński i na konferencji prasowej, i w wystąpieniu na inauguracji konferencji, starał się być bardziej stonowany. - Było to naturalną potrzebą, aby rozmawiać o Trybunale Konstytucyjnym ze względu na jego trzydziestolecie – uzasadniał. - Ten pierwszy wyrok Trybunału, wydany przed trzydziestoma laty, był zapowiedzią nowych możliwości w ówczesnych toksycznych warunkach politycznych. Jesienią 1989 r. Polska była jedynym pokomunistycznym krajem, w którym istniał osadzony już Trybunał Konstytucyjny.

- Jestem dumny, że zaprosił nas Gdańsk, miasto wolności – tak zaczął prof. Rzepliński swoje wystąpienie na jubileuszowej konferencji. - to miasto Lecha Wałęsy i Bogdana Borusewicza, Anny Walentynowicz i Andrzeja Gwiazdy – skierował swoje podziękowanie do osób symbolizujących obie strony obecnego politycznego konfliktu. Ale reprezentantów obecnie rządzącego obozu politycznego w sali Dworu Artusa ze świecą by szukać. - Szkoda, że tych osób nie ma – stwierdził prof. Rzepliński. - bo Polska jest wspólna.

(x-news)

(Karolina Misztal)

Godz. 10.30

Zanim w gdańskim Dworze Artusa rozpoczęła się konferencja z okazji 30-lecia powstania Trybunału Konstytucyjnego, własną konferencję prasową zorganizowała Platforma Obywatelska z udziałem przewodniczącego Grzegorza Schetyny.

Czytaj więcej na ten temat: Grzegorz Schetyna: odbudujemy niezależność Trybunału Konstytucyjnego, kiedy wygramy wybory

Czytaj też: 30-lecie Trybunału Konstytucyjnego w Gdańsku bez przedstawicieli PiS

PROGRAM
Część I - referaty:
prof. Andrzej Szmyt z Uniwersytetu Gdańskiego – „Geneza sądownictwa konstytucyjnego w Polsce”,
prof. Wojciech Łączkowski, sędzia TK w stanie spoczynku – „Trybunał jako współtwórca katalogu praw podstawowych u zarania transformacji”
prof. Maciej Szpunar, rzecznik Generalny Trybunału Sprawiedliwości UE – „Polska w Europie w orzecznictwie Trybunału Konstytucyjnego”.

prof. Leon Kieres, sędzia TK - referat „Trybunał na straży samorządowej Rzeczypospolitej”
prof. Ewa Łętowska, sędzia TK w stanie spoczynku, której wystąpienie poświęcone będzie „Własności jako wartości konstytucyjnej”.

Część II - referaty:
dr hab. Ryszard Piotrowski z Uniwersytetu Warszawskiego – „Trybunał na straży wolnych wyborów i podstaw demokracji”
prof. Tomasz Pietrzykowskie z Uniwersytetu Śląskiego – „Trybunał na straży rządów prawa w systemie trójpodziału władzy”, prof. Jerzy Ciapała z Uniwersytetu Szczecińskiego – „Trybunał na straży gospodarki rynkowej”

prof. Teresa Liszcz – „Trybunał na straży wolności obywatela od strachu przed ubóstwem”
prof. Mirosław Wyrzykowski – „Wolność obywatela od strachu przed własnym państwem”.

Tematowi ostatniego referatu będzie poświęcona także dyskusja panelowa. Konferencja zorganizowana przy wsparciu Fundacji Konrada Adenauera w Polsce.

Czytaj także:
Jubileusz Trybunału Konstytucyjnego i konferencja edukacyjno-prawnicza w jednym terminie

Jubileuszu Trybunału Konstytucyjnego w Gdańsku. Wojewoda kontra prezydent

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki